Jump to content

karolina090

Użytkownicy
 • Content count

  2
 • Joined

 • Last visited

About karolina090

 1. Maria Antonina - ocena

  Czy ja wiem... Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę to ile w życiu przeszła: - wyszła za mąż w wieku 14 lat - spójrzmy na dzisiejsze 14-latki :wink: - zwróćmy uwagę na to ile "trwało" skonsumowanie małżeństwa - przez cały czas żyła ze świadomością, że jest w centrum zainteresowania - jej małżeństwo z Ludwikiem do najszczęśliwszych nie należało - straciła dziecko - dodać trzeba jeszcze liczne spekulacje odnośnie jej orientacji seksualnej - przed egzekucją została oskarżona nawet o kazirodczy związek z własnym synem ... zachowywała się naprawdę rozsądnie ( tym bardziej, że nie miała pojęcia o kontraście między życiem dworskim a życiem 'normalnych' ludzi)
 2. Maria Antonina - ocena

  Historę o ciastkach przypisywano najpierw hiszpańskiej księżniczce (bodajże Marii Teresie Habsburg, córkę króla Hiszpanii, Filipa IV ) która wyszla za Ludwika XIV - czyli miało to miejsce jakieś 100 lat przed przybyciem Marii Antoniny do Wersalu. Następnie przez cały XVIII wiek przypisywano ją innym księżniczkom. Co więcej - cytat ten pochodzi z "Wyznań" Rousseau. Jak widać - ludzie juz od dawna uwielbiali wszelkie plotki i sensacje. Cóż można powiedziec o Marii Antoninie? Na pewno nie była do końca bez winy - jednak poprzez swą rozrzutność chciała odreagować stres, wszelkie niepowodzenia zwiazane zarówno z życiem rodzinnym jak i politycznym (na które nie miała raczej wpływu). Poza tym szczęscie materialne bywa niekiedy gwarancją przetrwania (która z nas nie lubi wydawać pieniędzy?) tym bardziej, ze życie z chłodnym i nieuczuciowym Ludwikiem XVI na pewno nie było wspaniałe. Ciekawostki? - była mecenasem muzyki, co więcej - sama skomponowała kilka utworów (np. "c'est mon ami") - jeśli chodzi o jej życie erotyczne - historycy nadal zastanawiają się co do jej orientacji.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.