Jump to content

semper_malus

Użytkownicy
 • Content count

  5
 • Joined

 • Last visited

About semper_malus

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Kontakt

 • AIM
  3659653

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  skądinąd
 1. Król chłopów

  Kazik dla nizszych stanów był zawsze obrońcą- nie dotyczyło to tylko chłopów. Wzmacniał pozycję miast (i mieszczuchów) przeciw szlachcie, a jes;li chodzi o szlachtę to "trzymał" z nią przeciw magnaterii. Widać było, ze chłopi jako stan byli brani pod uwagę w polityce króla, o późniejszychg władcach Królestwa ie można tego powoiedzieć.
 2. Przemysł II a Bolesław Pobożny

  Cóż gra się takimi kartami jakimi się ma - wspomnę, że Kaziemierz Wielki zaczynał jako władca królestwa składającego się tylko z Małopolski i Wielkopolski - i te dwie części królestwa nie miały nawet wspólnej granicy. Faktem jest żeby Bolesław był cżłowiekiem na pewno rozsadniejszy, z Przemysła był raptus (nie pamiętam , które to miasto zdobył w wieku 16 latek i zgładził niemal calutką załogę). Na "jakiegoś" szkoda takiego trudu.
 3. Przemysł II a Bolesław Pobożny

  Po pierwsze chciałbym przeprosić za "uwarzam" Bolesław miał łeb na karku, ale do historii IMHO przeszedł mnie tylko jako zdolny (dzielnoicowy bo dzielnicowy) ale skądinąd władca również za statut regulujący położenie Żydów w jego księstwie, skądinąd wiadomo, że Kaziemierz Wielki był nbie raz przedstawiany jako dobrovczyńca Żydów a wszak zrobił dla nich "tylko" jednp- sprawił, że statut Pobożnego obowiązywał w całym króelstwie. W czasach gdzie Żydom w całej Europie fundowano pogromy za skromne "Bóg zapłać" jest sprawą bardzo doniosłą. Co do Przemysła nie sądzę aby na "malowanego króla" chciało się margrabiemu brandenburskiemu urzadzać zamach- fakt, że nie został on pobity w polu zhołdowany czy inaczej poskromiony uważam za bardzo wymowny. Fakt faktem, że była to I koronacja Piasta na króla Polski od bez mała 200 lat. Zresztą nie będę czarować mam pewną słabość do Piastów w ogólności , a do Piastów Wielkopolskich w szczególności;)
 4. Przemysł II a Bolesław Pobożny

  Kazimierz Wielki Z niewymienionych uwarzam, ze zbyt czesto pomija si Przemysla II i Boleslawa Poboznego. // Tofik Temat wydzielony z wątku "Najlepszy z Piastów"
 5. Najgorszy z Piastów

  Wydaje się, że największą łajzą był Wladyslaw Herman.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.