lukass
Przyjaciel-
Zawartość
342 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Kalendarz
Zawartość dodana przez lukass
-
Jak w waszym odczuciu prezentuje się ta postać. Z jednej strony wróg Rzeczpospolitej, przywódca wielkiego powstania kozaków, z drugiej jednak osoba pragnąca wyzwolić swój lud i ustanowić własne państwo na Ukrainie. Czy możemy tę postać porównać do naszych powstańców którzy próbowali odzyskać niepodległość polską ? Zapraszam do dyskusji.
-
Czy wprowadzenie terroru było krokiem zbyt drastycznym, czy republika była zagrożona przez spory wewnętrzne, oraz jakie były morale ludności oraz czy spadło ich zaufanie do konstytucji i republiki. Zapraszam do dyskusji.
-
Chciałbym poruszyć jedną kwestię, mianowicie podboje Aleksandra Wielkiego. Czy naprawdę był tak wielkim wodzem, mianowicie to Filip II stworzył zalążek imperium, wprowadził 6 metrową sariss, utworzył szyk bojowy falangę. Alexander zebrał jedynie armię i wyruszył na podbój świata. Oczywiście nie przeczę że był jednym z największych strategów ale poprostu zebrał armię i ruszył na podbój. Chciałbym tylko dodać że imperium Alexandra Macedońskiego nie było trwałe zaraz po jego śmierci rozpadło się. A co wy drodzy forumowicze uwarzacie na ten temat. Zapraszam do dyskusji
-
Pochodził z Wenecji, polityk i historyk. Zwolennik republiki, po upadku republiki w Wenecji zostaje osadzony w więzieniu i poddany torturom. Autor "Księcia", uważał że cel uświęca środki. Jak oceniacie tę postać, zapraszam do dyskusji. Pozdrawiam ;D
-
Zapraszam do dyskusji o Janie Zamoyskim. Był on osobą wszechstronnie uzdolnioną, przyjaciel Jana Kochanowskiego. Zaczynał jako przeciętny szlachcic a skończył jako najpotężniejszy magnat w Rzeczpospolitej.Prawa ręka Stefana Batorego, przeciwnik Habsburgów. Wykazał się na frontach wschodnich podczas wojny z Rosją. Wymieszał się w sprawy krajów naddunajskich obsadzając tam swoich kandydatów, nigdy nie zaznał goryczy porażki. Zapraszam do dyskusji
-
Zapraszam do dyskusji na temat konfliktów Polsko - Szwedzkich w latach: 1600 - 1611, 1617 - 1618, 1621 - 1626, 1626 - 1629, 1655 - 1660 Wojny wybuchły z powodu sporu w Inflatach (głównie Estonia i Kurlandia), które do rozwiązania zakonu kawalerów mieczowych ( Krzyżaków) należały do Zakonu Krzyżackiego. Po upadku Zakonu pretensje do tych ziem rościła sobie Polska i Szwecja, w późniejszym okresie również Rosja. Na terenie dzisiejszej Łotwy powstała Kurlandia jako wspólne lenno Litwy i Polski. Zapraszam do dyskusji
-
Uważny za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki wojennej. Po przegranej w bitwie pod Cecorą został schwytany przez Turków do niewoli. W 1630 roku tłumił również bunt kozaków na Ukrainie dowodzony przez Tarasa Federowicza. Zapraszam do dyskusji.
-
Zasłyną podczas potopu szwedzkiego i powstania Chmielnickiego, brał udział w wojnie z Rosją. Jeden z najwybitniejszych polskich Hetmanów i dowódców. Jak oceniacie tę postać ? Zapraszam do dyskusji
-
Czy słyszeliście może o ludach zamieszkujących okolice morza kaspijskiego, zwanych Partami. Podobno kontrolowali wszystkie starożytne szlaki handlowa wiodące na wschód. Macie może jakieś informacje o nich. Zapraszam do dyskusji :wink:
-
Otóż to! I taka polityka nie przejawia się tylko pod względem Litwy, Prezydent Litwy próbuje się tłumaczyć, ze działanie to jest reakcja na traktowanie Litwinów w Polsce i cytuję: "Polacy na Litwie nie mogą mieć gorzej niż Litwini w Polsce", jednak widzę tu elementarną różnice, mianowicie Litwini stanowią jedynie 0,01% ludności Polski, natomiast Polacy na Litwie stanowią coś koło 6,5% społeczeństwa. Poza tym otwieranie w naszym kraju placówek oświatowych w języku litewskim nie było by opłacalne, w odróżnieniu od Litwy gdzie jest popyt na tego typu instytucje. I o ile się nie mylę jest u nas możliwość zdawania matury w językach mniejszości narodowych.
-
Wszystko zaczęło się ściągnięciem "Dziadów" z desek teatralnych. Największe strajki studenckie w obronie wolności słowa oraz ryglowanych studentów. Wielka kampania antysemicka oraz prześladowanie Żydów wywołana przez PZPR i Władysława Gomółkę. Jak oceniacie te wydarzenia, czy były słuszne, czy strajki zmieniły coś w życiu ludzi? Zapraszam do dyskusji.
-
Jak wiadomo w XVII wieku sytuacja w Rosji była bardzo zła, tą sytuację postanowił wykorzystać Zygmunt III Waza, który zapragną zdobyć rozległe tereny rusi i nawrócić ludność na katolicyzm. Po zdobyciu Moskwy rosyjscy możni zgodzili się na objecie tronu przez syna Zygmunta Władysława pod warunkiem, że ten przyjmie religię prawosławną. Niestety króla zgubiła jego nietolerancyjność religijna i na cara obrano Michała I Romanowa.
-
Według mnie powstanie w Wandei było rozpaczliwą próbą przywrócenia starego porządku. Największym sukcesem było zdobycie Angers, co umożliwiało rojalistom zdobycie Paryża, niestety armia złożona w dużej ilości z chłopstwa wolała wrócić na żniwa, niż walczyć dalej.
-
Która stolica była waszym zdaniem najlepsza. Moim zdaniem był to Kraków, od zawsze kojarzy się z Polską, miasto ma klimat którego niema np. Warszawa.
-
"Książę" - Niccolo Machiavelli, poza tym drugi raz przechodzę przez "Europę" - Davisa. Tak nawiasem czy ktoś mógłby mi polecić jakąś dobrą książkę o wczesnym średniowieczu lub upadku Cesarstwa Zachodniego ?
-
Zawiodłem się na najnowszej odsłonie TW, za dużo irytujących i całkowicie zbędnych "pierdół", grę kupiłem głównie ze względu na bitwy morskie i możliwość grania Rzeczpospolitą. Najbardziej irytującym elementem według mnie jest totalna głupota AI, a oblężenie jest totalnym pokazem głupoty sztucznej inteligencji. Zdecydowanie lepiej zagrać w starszego Medievala, czy Rome'a niż męczyć się z tym czymś co miało być hitem. Byłbym zapomniał, wymagania sprzętowe są strasznie wysokie i mojego kumpla na wypasionym sprzęcie, na średnich detalach gra ostro przycinała.
-
Twoja orientacja polityczna
lukass odpowiedział Jarpen Zigrin → temat → Polityka, ustrój i dyplomacja
Zdecydowanie jestem libertarianinem, uważam iż człowiek powinien mieć całkowita wolność osobistą, ograniczoną jedynie wolnością innego człowieka, zgodnie z zasada: "Wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa". Jednocześnie jestem za surowym karaniem pedofilii i innych zwyrodnialców. -
Bohdan Chmielnicki - ocena i szczegóły biograficzne
lukass odpowiedział lukass → temat → Wazowie na tronie polskim
Wydaje mi się, że Kozacy uznali że lepszy ruski Pan Prawosławny, niż Katolicki Lach, Kozacy byli w fatalnym położeniu, próba utworzenia niezależnego państwa prawdopodobnie spotkała by się z agresją sąsiadów, tak mogli sobie przynajmniej wybrać pana, o ile mogę się tak wyrazić. Co do Chmielnickiego, wydaje mi się, że szukał zemsty na polskich magnatach, a kozacy byli mu niezwykle przydatni. -
Obecnie słucham: *System of a Down *Green Day, no i trochę Korn, od jakiegoś czasu zaraziłem się Rock'iem i porzuciłem swoje dawne upodobania HH.
-
Okrucieństwo w tamtych czasach było normą, Aztekowie pod tym względem wcale mu nie ustępowali, którzy wyrywali serca żywcem swoim wrogom. Gdyby nie miał konia, daleko by nie zaszedł, to właśnie konia się wystraszyli Aztekowie, gdyż tak dziwacznego stworzenia nigdy dotąd nie widzieli.
-
Czytałem zapowiedź i prawdopodobnie ma nie być. Ale nigdy nic nie wiadomo
-
Trójka ma dużo błędów, ale ma za to super grafikę, lepszy system walki . Duży świat jest pulsem a jednoczesnie minusem produkcji, brak koni czy innych tego typu pojazdów powoduje że przemieszczanie się jest bardzo uciążliwe.
-
Czy ludzie przeczuwali nadchodzący kryzys i rewolucję? jakie były symptomy?
lukass odpowiedział Jarpen Zigrin → temat → Rewolucja Francuska
Ponad to narastający kryzys gospodarczy, dług państwowy, nieurodzaj, skutecznie wpływał na biedotę, która widziała jak arystokracja wydaje bale, a król bawi się w Wersalu. Prawda jest taka że na biedotę łatwo wpływać. A co do tematu, myślę, że rewolucję przeczuwano ale pod innym wyglądem, chyba nikt nie sądził że dojdzie do zgilotynowania króla. -
W okresie wojen Napoleońskich serce Niemiec stopniowo przenosiło się na północ, do Królestwa Pruskiego. Oczywiście wizja zjednoczonych Niemiec była jeszcze daleka, jednak to w okresie Napoleońskim zaczęła się rozwijać niemiecka świadomość narodowa. Zjednoczone Niemcy nie mogły być niczym przyjemnym w sprawie walki o hegemonię na zachodzie, dotąd zjednoczona Francja, nie miała zbyt dużych problemów z rozbitymi Niemcami, co oczywiście po zjednoczeniu się zmieniło.
-
Jeśli chodzi o RON, nowożytność, reformację i wojny religijne to deklaruję pomoc. Na temat wybrałem: "Źródła tolerancji religijnej w Polsce XVI wieku", Powiem szczerze, że u mnie żadnych ciekawych tematów nie było,