Jump to content

Jarpen Zigrin

Administrator
 • Content count

  11,319
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Jarpen Zigrin

 1. Wyobraźmy sobie rok 1939 r. Rzesza wtargnęła w granice RP. Trwa bój graniczny, obrona Westerplatte, bitwa pod Bzurą siły Niemiec skoncentrowane na wschodzie, gdyż Polska stawia zaciekł opór. Wtedy Francja wraz z Wielką Brytanią atakują Rzeszę od Zachodu jak myślicie jak poroczyłaby się ta historia dalej?
 2. Wojna Zimowa

  Trwająca od 30 listopada 1939 r. do 13 marca 1940. Wojna wywołana przez ZSRR okazała się jej wielką porażką. Fińska armia wynosiła 180 tys. żołnierzy a Radziecka 450 tys.! ZSRR straciło 127 000 zabitych i zaginionych + 2000 czołgów, a Finlandia 22 830 zabitych. Agresja ZSRR spotkała się z potępieniem przez opinie publiczną na świecie, przez co ZSRR zostało wykluczone z Ligi Narodów. Finlandia utraciła część swojego terytorium, jednak zachowała suwerenność. Kto waszym zdaniem wygrał tą wojnę?
 3. No właśnie średniowiecze to epoka zacofania czy nie? Poruszony dyskusją na polskim nijako zostałem sprowowkowany do założenia tego tematu. Epoka zacofania? Przecierz rozwija się świetnie filozfia, buduje się wspaniałe budynki (jak katedry) inne spojrzenie na świat. Z drugiej strony hamowanie rozwoju nauki przez kościół, ponieważ to Bóg nie człowiek jest w centrum i spróbujcie to zanegować to stos... takie podejście było. Byłbym zapomniał epoka średniowiecza to także wspaniałe ideały rycerza, który broni swojej damy serca Jednakże ostatcznie uważam, że był to okres zacofania i to wielkiego. Zobaczycie przez pierwsze kilka lar w renesansie wynaleziono i zrobiono więcej w porównaniu z 1000 lat średniowiecza. Jakie jest wasze zdanie?
 4. Właśnie dlaczego Hitler uszanował bezstronność Szwajcarii, którą ogłosili podczas Kongresu Wiedeńskiego? Opanował całą Europę bez tak bogatego kraju, dlaczego?
 5. Tadeusz Rozwadowski - ocena

  Tadeusz Rozwadowski. Generał, który pokonał bolszewików i ocalił Polskę https://historia.org.pl/2020/08/11/tadeusz-rozwadowski-general-ktory-pokonal-bolszewikow-i-ocalil-polske/
 6. Tadeusz Rozwadowski - ocena

  Zapraszam do dyskusji dotyczącej generała Tadeusza Rozwadowskiego.
 7. Czy tzw. demokracja szlachecka, która podstawy wzięła w okresie Jagiellonów, a w pełni rozwinęła się już dużo później była tak naprawdę demokracją, złotą wolnością, z której się fatalnie korzystało, czy to była po prostu anarchia każdy robił, co chciał mało zważając na obowiązujące prawo, które zresztą było dość skromne wówczas.
 8. Jak myślicie dlaczego gen. Franco nie wziął udziału w wojnie, udziału czynnego. Zmierzam do tego, cz wydaje wam się, że pełne zaanagażowanie Hiszpanii w wojnie czyli atak na Płd. Francję i Płn. Afrykę mógłby zmienić oblicze wojny i jaką wartości miałaby armia Hiszpańska.
 9. Wojny burskie 1880-1902

  Zapraszam do rozmowy o przyczynach tego konfliktu i dywagacjach czy mogli ją wygrać Burowie? Wreszcie, którą stronę konfliktu trzymacie?
 10. Plan Schlieffena

  Alfred von Schlieffen niemiecki generał jeden z twórców niemieckich planów strategicznych przed I wojną światową. Plan niemieckiego ataku na Francję po wojnie nazwano Planem Schlieffena. Zakładał pokonanie Francji w przeciągu kilku tygodni od mobilizacji. Oczywiście nie udało się Niemcom tego planu przełożyć na działanie wojennie. Jednakże w jakim stopniu uważacie, że plan ten był realizowany? Czy plan w oryginalnej wersji miałby szansę odnieśc sukces? Jestem zdania, że Niemcy powinni wykonać atak w taki sam sposób jak podczas II wś. Czyli zająć Belgię i ruszyć na kanał La Manche wtedy powinna nastąpić koncentracja wojsk umożliwiająca ofensywę na Paryż, bez przeżucania sił na wschód, co osłabiło Niemieckie armie i właściwie nie przyniosło żadnych korzyści.
 11. Alkibiades bohater tragiczny?

  Alkibiades bohater tragiczny i wielki patriota Ateński? Czas jego aktywności politycznej przypadł na okres wojny peloponeskiej. Był wielkim przeciwnikiem zawartego ze Spartą pokoju – Nikiasza. Wybrany na stratega doprowadził do sojuszu Aten z Argos, które toczyło wojnę ze Spartą. Stało się to przyczyną wojny Aten ze Spartą. Nakłonił lud do wyprawy mającej na celu zdobycie Sycylii. Postanowił wysłać 60 okrętów pod dowództwem Nikiasza i Lamachosa. Noc przed wyprawą ktoś okaleczył posąg Hermesa. Wrogowie oskarżyli o to Alikibiadesa. Rozparę odroczono, ale po Alkibiadesa wysłano okręt na Sycylię. Alkibiades jednakże w drodze powrotnej zbiegł do Sparty nakłaniając Spartan do pomocy Syrakuzom…, ale znowu tam stracił zaufanie króla i uciekł do Azji Mn. Tam doczekał się w 411 r. p.n.e. obalenia demokracji w Atenach, a przywódcy przewrotu obwołali go strategiem. „wydaje się, że Alkibiades wtedy po raz pierwszy wyświadczył państwu przysługę, kiedy bowiem Ateńczycy na Samos chcieli płynąć przeciw Atenom Alkibiades przeciwstawił się temu. Wówczas nikt inny nie zdołałby opanować tłumu” (Tukidydes, wojna peloponeska). Dodatkowo udało mu się zwyciężyć w kilku bitwach nad flotą Sparty. Podobno jego płomienna mowa dała mu od rady pięćset tytuł naczelnego wodza. Wtedy jego wrogowie wykorzystali klęskę jego podkomendnego i groźne postępy wodza Sparty Lizandra i nie dopuścili do wyboru go na stratega. Podobno miał przybyć przed decydującą bitwą wojny peloponeskiej do ówczesnych strategów, którzy go pogonili…, aby potem przegrać… następnie udał się do Persów o pomoc, ale z namowy Lizandra zamordowany został…
 12. Konstantyn Wielki - ocena

  Jak wiemy Kontantyn Wielki to pierwszy cesarz chrześcijanin, ale jaka była ta jego religijność? Po jednej stronie jest edykt, a po drógiej to, że na łożu śmierci przyjął chrzest dopiero.
 13. Westerplatte

  Zaczne nietypowo, gdyż nie skupie się na wydarzeniu i bohaterstwie spod Westerplatte, ale na Henryku Sucharskim. Wszyscy myślą, że to on był dowódcą spod Westerplatte, tą legende utrwalił film z okresu komunizmu o Westerplatte. Faktycznym dowódcą był kpt. Franciszek Dąbrowski. Sucharski już 1 września chciał kapitulować, a po nalocie przeżył roztrojenie nerwowe, wtedy dowódctwo przejął kpt. Dąbrowski. Sucharski namawiał oficerów do poddania się ostatenicze 7 to on poddał strażnice.
 14. Bezprym

  Sądzę, że powodem były kwestie roszczeń Bezpryma, albo lęk Mieszka II przed opozycją wewnętrzną. Chrobry byłby radykalniejszy zapewne...
 15. Mieszko II - ocena

  Mieszko II obejmował władzę po swoim ojcu u szczytu jego potęgi. Chrobremu udało się nie tylko znacznie powiększyć obszar państwa, ale także koronować się tuż przed śmiercią. Jednak jego syn już w kilka lat utracił wszystkie zdobycze ojca, a młoda monarchia wczesnopiastowska pogrążyła się w poważnym kryzysie społecznym i politycznym. https://historia.org.pl/2020/05/02/mieszko-ii-i-kryzys-monarchii-wczesnopiastowskiej/
 16. Najazd księcia czeskiego Brzetysława na Polskę był jednym z najbardzej wyniszczających ataków w jej historii. Kraj pogrążony w chaosie buntów i pozbawiony władzy był łatwym łupem. Brzetysław wykorzystał to łupiąc, rabując, niszcząc i zabierając w niewolę wielu Polaków. Wywiezione wówczas z Gniezna relikwie św. Wojciecha, po dziś dzień znajdują się w Pradze. https://historia.org.pl/2020/05/04/najazd-brzetyslawa-czyli-jeden-z-najbardziej-wyniszczajacych-w-historii-atakow-na-polske/
 17. Kazimierz I Odnowiciel zastał Polskę zrujnowaną przez kryzys monarchii, powstały po śmierci jego ojca, Mieszka II. Mimo beznadziejnej sytuacji, udało mu się skutecznie odbudować nie tylko jedność terytorialną kraju, ale także przywrócić w nim struktury administracji państwowej i kościelnej, dzięki czemu w pełni zasłużył na swój przydomek. https://historia.org.pl/2020/05/06/kazimierz-odnowiciel-i-odbudowa-zrujnowanego-panstwa-polskiego/
 18. Bezprym

  Bezprym. Okrutny i zapomniany pierwszy zdrajca Polski Bezprym był pierworodnym synem Bolesława Chrobrego. Jednakże pierwszy król na swojego następcę wybrał Mieszka. Ten po objęciu rządów wygnał Bezpryma, który znalazł się na Rusi. Tam rozpoczął antypolskie działania zakończone sojuszem niemiecko-ruskim, który doprowadził do pierwszego rozbioru Polski, a Bezprymowi zapewnił miano narodowego zdrajcy. https://historia.org.pl/2020/05/09/bezprym-okrutny-i-zapomniany-pierwszy-zdrajca-polski/
 19. Kamikadze

  Czy uważacie kamikadze za skuteczną walkę Japończyków w walce na Dalekim Wschodzie? Chcieli przez to osiągnąć większą pewność trafienia okrętu, ja czytałem gdzieś, że tylko 10% ataków kamikadze się udawało, czy ktoś potrafi to zweryfikować?
 20. Jest temat o poezji tym bardziej winien być o literaturze tym bardziej, że dorobek pisarzy w okresie II RP jest niebagatelny. Wystarczy wymienić takie tytuły jak: Cudzoziemka - powieść Marii Kuncewiczowej. Noce i dnie – powieść Marii Dąbrowskiej. Ferdydurke - powieść Witolda Gombrowicza. Sklepy cynamonowe - zbiór opowiadań Brunona Schulza. i wreszcie jedna z najlepszych lektura jaką czytałem w okresie szkolnym, a mianowicie: Granica - powieść Zofii Nałkowskiej. Do tego jeszcze z pewnością trzeba dodać wiele innych książek, o których teraz zapomniałem.
 21. Pius XII, a wojna

  Jak oceniacie postawe Ojca Świętego podczas II wojny światowej. Faktem jest że Watykan uratował tysiące żydów (może i nawet większość włoskich), ale faktem jest również, że przec całą wojnę zachowywał się biernie (jednak nawoływał do pokoju na świecie, lecz czy wystarczająco?) może z obawy przed tym, że zostanie zniszczony wrazie jawnej krytyki Hitlera bądz Mussoliniego? Pius XII napisał nawet encykilke po niemiecku potępiającą nazizm.
 22. Afera Dreyfusa

  Afera Dreyfusa to skandal polityczny we Francji pod koniec XIX wieku, który stał się przyczyną kryzysu politycznego i społecznego, pociągając za sobą poważne zmiany w życiu kraju. W sprawę włączył się nawet słynny Emile Zola zaangażował się w obronę francuskiego oficera oskarżonego o zdradę. Opublikował na pierwszej stronie paryskiego dziennika L'Aurore artykuł J'accuse! (Oskarżam!). Miał on formę listu otwartego do prezydenta Félixa Faure i zawierał ostrą krytykę francuskiego rządu. Dlaczego z tej sprawy zrobił się taki skandal i dlaczego całe francuskie społeczeństwo żyło tą sprawą?
 23. Czy można było zapobiec II Wojnie Światowej? Jeśli tak to w jaki sposób? Czekam na wasze opinie.
 24. Przydomki władców

  Temat o ciekawych przydomkach władców i o tym skąd się one wzięły?
 25. Proponuję, aby w tym temacie umieszczać nieścisłości historycznych z filmów, które widzieliście.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.