Skocz do zawartości

Jarpen Zigrin

Administrator
 • Zawartość

  11,250
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Jarpen Zigrin

 1. Film, który ostatnio widziałem to...

  Ja ostatnio w kinie byłem na Władcy Pierścieni "Powrót Króla" nie chodzę zbyt często bo wkońcu jest dvd i telewizja. Do kina chidzę tylko na największe hity, żeby je na dużym ekranie zobaczyć :wink:
 2. Poszukuję informacji (źródeł) o konflikcie króla Kazimierza Wielkiego z biskupem Janem Grotem. Przyczyny konfliktu, przebieg (łącznie z ekskomuniką nałożoną na króla), aż do pojednania w 1343 r.
 3. Spycimir Leliwita

  Jego osoba jest symbolem polskiej dumy, poczucia wartości i braku kompleksów niższości ówczesnego społeczeństwa polskiego.
 4. Spycimir Leliwita

  Tylko gdzie szukać źródeł do jego przypomnienia?
 5. Niemierza z Gołczy

  Niemierza z Gołczy czyli dyplomata Kazimierza Wielkiego. Poszukuję informacji o jego genezie na królewskim dworze, sukcesach i relacjach z królem.
 6. Czy Hitler mógł wygrać wojnę?

  Moim zdaniem z góry była przesądzona jego porażka. Chyba, że wystarczyłaby mu Polska... Mimo opanowanie Francji, Polski i Beneluxu nawet nie zdołał zdobyć Wielkiej Brytanii. Ponadto jego fabryki były non stop narażone na sabotaż. Zasoby ludzkie w Niemczech były ograniczone, to samo z technologią. Atak na Rosje jakże uzasadniony najwyżej ograniczyłby się do zajęcia spalonej Moskwy, a wszystkie fabryki były ZSRR za Uralem z szybko budującymi się czołgami i właściwie nieograniczonymi zasobami ludzkimi. Do tego dochodzi kolos jakim są Stany Zjednoczone. Hitler porwał się z motyką na księżyc.
 7. 1. Jezus Chrystus (wierzą w niego miliardy, zginęły miliony dla jego imienia, dla jednych prorok dla drugich Syn Boży) 2. Mahomet (za Koran) 3. Lech Wałęsa (za rozmontowanie komunizmu) 4. Hitler i Stalin (za największą zbrodnię w dziejach ludzkości) 5. Budda (kolejna wielka religia) 6. Albert Einstein (za atomy) 7. Krzysztof Kolumb (za Ameryke i dążenie konsekwentie do celu)
 8. Czy prawdą jest, że w 1939 r. Hitler groził Słowacji rozbiorem pomiędzy Rzeszę, Węgry i Polskę jeśli nie proklamują niepodległości. Czy Polska rzeczywiście wzięłaby udział w rozbiorze Słowacji?
 9. Strv-103 co to za czołg?

  Powyższe pojazdy znalazły drugie życie w grze World of Tanks, tam jest szwedzkie drzewko konstrukcyjne.
 10. Właśnie dlaczego malowali ich tylko i wyłącznie bokiem? Nie potrafili namalować całej twarzy? Co z rzeźbą z tego co zauważyłem tam często ktoś siedzi mało kto stoi dlaczego?
 11. Jestem ciekaw kogo lubicie najbardziej ja oczywiście starożytny Rzym, za prawo, filozfów, technike wojskową, wielkich wynalazców, za to, że nie miał sobie wówczas równych i wreszczie za imperium, które przetrwało wieki, aż się rozpadło... Dla porównania zobaczcie po ilu latach rozpadło się cesarstwo Napoleona :wink:
 12. Maksymilian Robespierre

  Maximiliena de Robespierre’a droga na gilotynę - https://historia.org.pl/2017/09/21/maximiliena-de-robespierrea-droga-na-gilotyne-czesc-i/
 13. Romanse Kazimierza Wielkiego

  Aldona Anna Giedyminówna – niekochana królowa wielkiego króla - https://historia.org.pl/2017/09/28/aldona-anna-giedyminowna-niekochana-krolowa-wielkiego-krola/
 14. Romanse Kazimierza Wielkiego

  Kazimierz przebwając na misji dyplomatycznej na Węgrzech zakochał się w piękniej Klarze Zach. Podobno królowa Węgier , a siostra Kazimierza zwabiła dziewczynę do sypialni po czym wyszła, wtedy wszedł Kazimierz... Kiedy Zach się dowiedział rzucił się z mieczem na rodzinę królewską. Chciałbym, abyśmy w tym temacie porozmawiali o romansach tego wielkiego władcy.
 15. HistoryLand w Krakowie to pierwszy w Europie park łączący popularne klocki LEGO z historią. HistoryLand to jednak nie tylko klocki i zabawa, ale również edukacja. Każdej historycznej makiecie z LEGO towarzyszą multimedia za pomocą, których efektownie opowiadana jest polska historia. Goście HistoryLandu zobaczą m.in. bitwę pod Grunwaldem, bitwę pod Oliwą, obronę Westerplatte czy Sukiennice. https://historia.org.pl/2017/09/29/historyland-w-krakowie-historyczny-park-jakiego-nie-bylo-w-europie-zdjecia/ Jak oceniacie?
 16. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Zazdro gregski!
 17. Książka, którą właśnie czytam to...

  O morzach niebyłych jest tam przynajmniej kilka rozdziałów
 18. Książka, którą właśnie czytam to...

  Ostatnio przeczytałem: https://www.rebis.com.pl/pl/book-atlas-ladow-niebylych-edward-brooke-hitching,HCHB08271.html powinna zainteresować zwłaszcza gregskiego
 19. Wielkim dorobkiem cywilizacji Starożytnej Mezopotamii są zbiory praw. Wiele z nich może się poszczycić rozwiązaniami znacznie przewyższającymi własną epokę. Dziś jednak w powszechnej świadomości są one widziane jedynie przez pryzmat kodeksu Hammurabiego. Link: https://historia.org.pl/2017/09/25/zbiory-praw-starozytnego-bliskiego-wschodu-poznaj-drakonskie-kary-za-poszczegolne-przestepstwa/ do rozpoczęcia dyskusji o najstarszych porządkach prawnych i ich kodeksach.
 20. Ta bezprecedensowa szarża mogła być zapewne zaliczona do udanych. Bezprecedensowa, bo wykonana przez obecny w polskich oddziałach szwadron konny Policji Państwowej z Warszawy. Nieudana, ponieważ do niespodziewanego kontrataku przystąpiła artyleria. Mija właśnie 78 lat od tamtego wydarzenia. Mało znany epizod z września 1939 https://historia.org.pl/2017/09/24/bitwa-pod-husynnem-zapomniana-szarza-policji-panstwowej-na-oddzial-armii-czerwonej/
 21. Dyskusja skierowana do znawców tematu. Jaki faraon waszym zdaniem zasłużył na miano wybitnego? Może jakiś czymś sczególnym się wykazał. Chciałbym abyście także napisali tutaj o waszym zdaniem najlepszych faraonach. Zapraszam do dyskusji.
 22. 31 marca 1939 r. brytyjski premier w Izbie Gmin: " W wypadku jakiegokolwiek wydarzenia, które by jawnie zagrażało niepodległości Polski i któremu rząd polski uważałby za konieczne stawić zbrojny opór, rząd JKM będzie się czuł zobowiązany natychmiast okazać rządowy polskiemu wszelką pomoc, jaka leży w jego mocy" Rząd francuski przyłączył się do tego zapewnienia. Jak się skończyło sami wiemy... na słowach oczywiście. Dlaczego alianci nie wywiązali się z zobowiązań i nie zaatakowali Rzeszy, ku radości Hitlera?
 23. Neron - ocena

  Jak oceniacie tą postać? Rozpocznę dyskusję na temat oceny Nerona. Przez wielu ludzi uważany nawet za jednego z najgorszych władców Rzymu. Dzisiejsze wyobrażenie o Neronie w dużej mierze opiera się na relacji Tacyta, który jednak był mu nieprzychylny i w swoich opisach często omijał pozytywne działania Nerona na rzecz tych negatywnych. Ja postaram się pisać o tych pierwszych. Mianowicie, o talencie poetyckim i aktorskim Nerona dzisiaj przede wszystkim mówi się w sposób drwiący, jednakże jak podaje Swetoniusz Neron naprawdę miał talent poetycki i literacki. Ponadto zarzuca mu się spalnie Rzymu, co oczywiście jest nieprawdą. Podejrzenie na Nerona rzuciły mu nieprzychylne koła senatorskie, więc ten aby odperzeć zarzuty zrzucił winę na chrześcijan, a o ile pamiętam w Quo Vadis o tych powódkach nie wspomniano. Chrześcijan prześladowano również wyłącznie na terenie Rzymu. Chciał również wprowadzić monarchię absolutną, co właśnie zrodziło niechęć Tacyta do niego. Jak wy oceniacie tą postać?
 24. Ciekawa refleksja mnie naszła. Otóż kiedyś każdy nosił oficerki, była i ku temu moda i potrzeba. Dziś w żadnym sklepie obuwniczym, a przynajmniej nie w tych, w którym byłem nie da się kupić męskich oficerek. Odmian damskich jest 1500 100 900. Oficerki można kupić albo z demobilu albo na zamówienie. Kwota tych na zamówienia jest 1500 zł wzwyż, jak się interesowałem. Naprawdę sporo, bo damskie odpowiedniki ze skóry kosztują średnio 1/3 tej ceny. Pytanie, jest takie: co się stało z oficerkami, dlaczego ta moda odeszła i kiedy to właściwie nastąpiło?
 25. Zapraszam do rozmowy o przyczynach tego konfliktu i dywagacjach czy mogli ją wygrać Burowie? Wreszcie, którą stronę konfliktu trzymacie?
×