Jump to content

Jarpen Zigrin

Administrator
 • Content count

  11,319
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Jarpen Zigrin

 1. Czyli, czy będzie, czy jest i ogólnie o gospodarce w ostatnim czasie. http://wyborcza.pl/1,76842,5753009,Kryzys_...ali_fizycy.html
 2. Książki fantasy i science-fiction

  Czytacie książki fantasy? Jeśli tak to jakie? Ja uwielbiam Wiedzmina A. Sapkowskiego i Władce Pierścieni J.R.R. Tolkiena :wink:
 3. Jeśli wiesz, coś o wydaniu ciekawej nowej książki lub wznowienia jej po latach napisz o tym tutaj. Oprócz podstawowych danych dt. książki i jej wydania opisz ją w kilku zdaniach.
 4. Jak to było z tymi kolejkami? Wskazane wasze wspomnienia związane ze staniem w kolejkach lub inne historie, anegdoty z nimi związane.
 5. Czy sojusz Polski z Niemcami w okresie II RP był realny? W dyskusji celowo wcielam się w advocatus diaboli i będę chciał bronić stanowiska, że taki sojusz był możliwy, a nawet jego negatywne skutki byłyby lepsze od skutków drugiej wojny światowej dla Polski.
 6. Hmm... niedawno natknąłem się na jednym z portali o filmach na wypowiedź jedno z użykowników, który uważał, że Józef Piłsudski to pierwowzór Nikodema Dyzmy, gdyż autor tej powieści jako osoba, która doznała krzywd od sanacji za krytykę Piłsudskiego w taki właśnie sposób postanowił się zrewanżować. Przyznam się szczerze, że serialu w całości nigdy nie oglądnąłem, a twórczości i historii autora nie znam, ale ten komentarz z portalu bardzo mnie zainteresował, bo nigdy nie przypuszczałem, że Dyzma może mieć jakiś konkretny realny pierwowzór. Tutaj link do tej dyskusji, na którą się przypadkiem natknąłem: http://www.filmweb.pl/topic/590503/Pierwow...+Piłsudski.html Kilka informacji jest też w tym tekście: http://www.wprost.pl/ar/?O=23500
 7. Jaka jest wasza ocena Stanu Wojennego? Stan wojenny został wprowadzony przez władze komunistyczne PRL po strajkach w 1980 r., które doprowadziły do powstania Solidarności i odwilży politycznej w Polsce. Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogorszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach , oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy, a także groźba interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Oczywiście to tylko oficjalne powody, faktem jest, że wprowadzono godzine policyjną, tysiące ludzi trafiło do więzień, zdelegalizowano Solidarność.
 8. Wyobraźmy sobie rok 1939 r. Rzesza wtargnęła w granice RP. Trwa bój graniczny, obrona Westerplatte, bitwa pod Bzurą siły Niemiec skoncentrowane na wschodzie, gdyż Polska stawia zaciekł opór. Wtedy Francja wraz z Wielką Brytanią atakują Rzeszę od Zachodu jak myślicie jak poroczyłaby się ta historia dalej?
 9. Wojna Zimowa

  Trwająca od 30 listopada 1939 r. do 13 marca 1940. Wojna wywołana przez ZSRR okazała się jej wielką porażką. Fińska armia wynosiła 180 tys. żołnierzy a Radziecka 450 tys.! ZSRR straciło 127 000 zabitych i zaginionych + 2000 czołgów, a Finlandia 22 830 zabitych. Agresja ZSRR spotkała się z potępieniem przez opinie publiczną na świecie, przez co ZSRR zostało wykluczone z Ligi Narodów. Finlandia utraciła część swojego terytorium, jednak zachowała suwerenność. Kto waszym zdaniem wygrał tą wojnę?
 10. No właśnie średniowiecze to epoka zacofania czy nie? Poruszony dyskusją na polskim nijako zostałem sprowowkowany do założenia tego tematu. Epoka zacofania? Przecierz rozwija się świetnie filozfia, buduje się wspaniałe budynki (jak katedry) inne spojrzenie na świat. Z drugiej strony hamowanie rozwoju nauki przez kościół, ponieważ to Bóg nie człowiek jest w centrum i spróbujcie to zanegować to stos... takie podejście było. Byłbym zapomniał epoka średniowiecza to także wspaniałe ideały rycerza, który broni swojej damy serca Jednakże ostatcznie uważam, że był to okres zacofania i to wielkiego. Zobaczycie przez pierwsze kilka lar w renesansie wynaleziono i zrobiono więcej w porównaniu z 1000 lat średniowiecza. Jakie jest wasze zdanie?
 11. Właśnie dlaczego Hitler uszanował bezstronność Szwajcarii, którą ogłosili podczas Kongresu Wiedeńskiego? Opanował całą Europę bez tak bogatego kraju, dlaczego?
 12. Tadeusz Rozwadowski - ocena

  Tadeusz Rozwadowski. Generał, który pokonał bolszewików i ocalił Polskę https://historia.org.pl/2020/08/11/tadeusz-rozwadowski-general-ktory-pokonal-bolszewikow-i-ocalil-polske/
 13. Tadeusz Rozwadowski - ocena

  Zapraszam do dyskusji dotyczącej generała Tadeusza Rozwadowskiego.
 14. Czy tzw. demokracja szlachecka, która podstawy wzięła w okresie Jagiellonów, a w pełni rozwinęła się już dużo później była tak naprawdę demokracją, złotą wolnością, z której się fatalnie korzystało, czy to była po prostu anarchia każdy robił, co chciał mało zważając na obowiązujące prawo, które zresztą było dość skromne wówczas.
 15. Jak myślicie dlaczego gen. Franco nie wziął udziału w wojnie, udziału czynnego. Zmierzam do tego, cz wydaje wam się, że pełne zaanagażowanie Hiszpanii w wojnie czyli atak na Płd. Francję i Płn. Afrykę mógłby zmienić oblicze wojny i jaką wartości miałaby armia Hiszpańska.
 16. Wojny burskie 1880-1902

  Zapraszam do rozmowy o przyczynach tego konfliktu i dywagacjach czy mogli ją wygrać Burowie? Wreszcie, którą stronę konfliktu trzymacie?
 17. Plan Schlieffena

  Alfred von Schlieffen niemiecki generał jeden z twórców niemieckich planów strategicznych przed I wojną światową. Plan niemieckiego ataku na Francję po wojnie nazwano Planem Schlieffena. Zakładał pokonanie Francji w przeciągu kilku tygodni od mobilizacji. Oczywiście nie udało się Niemcom tego planu przełożyć na działanie wojennie. Jednakże w jakim stopniu uważacie, że plan ten był realizowany? Czy plan w oryginalnej wersji miałby szansę odnieśc sukces? Jestem zdania, że Niemcy powinni wykonać atak w taki sam sposób jak podczas II wś. Czyli zająć Belgię i ruszyć na kanał La Manche wtedy powinna nastąpić koncentracja wojsk umożliwiająca ofensywę na Paryż, bez przeżucania sił na wschód, co osłabiło Niemieckie armie i właściwie nie przyniosło żadnych korzyści.
 18. Alkibiades bohater tragiczny?

  Alkibiades bohater tragiczny i wielki patriota Ateński? Czas jego aktywności politycznej przypadł na okres wojny peloponeskiej. Był wielkim przeciwnikiem zawartego ze Spartą pokoju – Nikiasza. Wybrany na stratega doprowadził do sojuszu Aten z Argos, które toczyło wojnę ze Spartą. Stało się to przyczyną wojny Aten ze Spartą. Nakłonił lud do wyprawy mającej na celu zdobycie Sycylii. Postanowił wysłać 60 okrętów pod dowództwem Nikiasza i Lamachosa. Noc przed wyprawą ktoś okaleczył posąg Hermesa. Wrogowie oskarżyli o to Alikibiadesa. Rozparę odroczono, ale po Alkibiadesa wysłano okręt na Sycylię. Alkibiades jednakże w drodze powrotnej zbiegł do Sparty nakłaniając Spartan do pomocy Syrakuzom…, ale znowu tam stracił zaufanie króla i uciekł do Azji Mn. Tam doczekał się w 411 r. p.n.e. obalenia demokracji w Atenach, a przywódcy przewrotu obwołali go strategiem. „wydaje się, że Alkibiades wtedy po raz pierwszy wyświadczył państwu przysługę, kiedy bowiem Ateńczycy na Samos chcieli płynąć przeciw Atenom Alkibiades przeciwstawił się temu. Wówczas nikt inny nie zdołałby opanować tłumu” (Tukidydes, wojna peloponeska). Dodatkowo udało mu się zwyciężyć w kilku bitwach nad flotą Sparty. Podobno jego płomienna mowa dała mu od rady pięćset tytuł naczelnego wodza. Wtedy jego wrogowie wykorzystali klęskę jego podkomendnego i groźne postępy wodza Sparty Lizandra i nie dopuścili do wyboru go na stratega. Podobno miał przybyć przed decydującą bitwą wojny peloponeskiej do ówczesnych strategów, którzy go pogonili…, aby potem przegrać… następnie udał się do Persów o pomoc, ale z namowy Lizandra zamordowany został…
 19. Konstantyn Wielki - ocena

  Jak wiemy Kontantyn Wielki to pierwszy cesarz chrześcijanin, ale jaka była ta jego religijność? Po jednej stronie jest edykt, a po drógiej to, że na łożu śmierci przyjął chrzest dopiero.
 20. Westerplatte

  Zaczne nietypowo, gdyż nie skupie się na wydarzeniu i bohaterstwie spod Westerplatte, ale na Henryku Sucharskim. Wszyscy myślą, że to on był dowódcą spod Westerplatte, tą legende utrwalił film z okresu komunizmu o Westerplatte. Faktycznym dowódcą był kpt. Franciszek Dąbrowski. Sucharski już 1 września chciał kapitulować, a po nalocie przeżył roztrojenie nerwowe, wtedy dowódctwo przejął kpt. Dąbrowski. Sucharski namawiał oficerów do poddania się ostatenicze 7 to on poddał strażnice.
 21. Bezprym

  Sądzę, że powodem były kwestie roszczeń Bezpryma, albo lęk Mieszka II przed opozycją wewnętrzną. Chrobry byłby radykalniejszy zapewne...
 22. Mieszko II - ocena

  Mieszko II obejmował władzę po swoim ojcu u szczytu jego potęgi. Chrobremu udało się nie tylko znacznie powiększyć obszar państwa, ale także koronować się tuż przed śmiercią. Jednak jego syn już w kilka lat utracił wszystkie zdobycze ojca, a młoda monarchia wczesnopiastowska pogrążyła się w poważnym kryzysie społecznym i politycznym. https://historia.org.pl/2020/05/02/mieszko-ii-i-kryzys-monarchii-wczesnopiastowskiej/
 23. Najazd księcia czeskiego Brzetysława na Polskę był jednym z najbardzej wyniszczających ataków w jej historii. Kraj pogrążony w chaosie buntów i pozbawiony władzy był łatwym łupem. Brzetysław wykorzystał to łupiąc, rabując, niszcząc i zabierając w niewolę wielu Polaków. Wywiezione wówczas z Gniezna relikwie św. Wojciecha, po dziś dzień znajdują się w Pradze. https://historia.org.pl/2020/05/04/najazd-brzetyslawa-czyli-jeden-z-najbardziej-wyniszczajacych-w-historii-atakow-na-polske/
 24. Kazimierz I Odnowiciel zastał Polskę zrujnowaną przez kryzys monarchii, powstały po śmierci jego ojca, Mieszka II. Mimo beznadziejnej sytuacji, udało mu się skutecznie odbudować nie tylko jedność terytorialną kraju, ale także przywrócić w nim struktury administracji państwowej i kościelnej, dzięki czemu w pełni zasłużył na swój przydomek. https://historia.org.pl/2020/05/06/kazimierz-odnowiciel-i-odbudowa-zrujnowanego-panstwa-polskiego/
 25. Bezprym

  Bezprym. Okrutny i zapomniany pierwszy zdrajca Polski Bezprym był pierworodnym synem Bolesława Chrobrego. Jednakże pierwszy król na swojego następcę wybrał Mieszka. Ten po objęciu rządów wygnał Bezpryma, który znalazł się na Rusi. Tam rozpoczął antypolskie działania zakończone sojuszem niemiecko-ruskim, który doprowadził do pierwszego rozbioru Polski, a Bezprymowi zapewnił miano narodowego zdrajcy. https://historia.org.pl/2020/05/09/bezprym-okrutny-i-zapomniany-pierwszy-zdrajca-polski/
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.