
Amenemhahat
Użytkownicy-
Content count
9 -
Joined
-
Last visited
About Amenemhahat
-
Rank
Ranga: Uczeń
Poprzednie pola
-
Specjalizacja
Starożytność
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Sztuka egipska - zmiany w przedstawianiu od Starego do Nowego Państwa
Amenemhahat replied to Jarpen Zigrin's topic in Starożytny Egipt
Ze względu na bardzo długą historię Egiptu faraonów (około 3 tysiące lat) oczywistym jest fakt że od Okresu Wczesnodynastycznego do Okresu Późnego musiały zachodzić jakieś zmiany. Oczywiście już w czasach Starego Państwa uformował się określony kanon sztuki egipskiej, niemniej ostateczne jego uformowanie to czasy Średniego Państwa (wtedy to m.in. ustalona została stała, określona siatka w przedstawianiu postaci). W czasach Starego Państwa postaci są bardzo posągowe, masywne a przy tym statyczne. W Średnim Państwie nabierają życia i dynamizmu, przeważnie są ukazywane jako kroczące a Nowe Państwo to już w ogóle pokazywało postaci przeważnie z jedną nogą na ziemi. Z kolei w Epoce Późnej, zwłaszcza za czasów XXVI dynastii (saickiej) można zaobserwować, tak w sztuce jak i w całej kulturze nawrót do tradycji Starego Państwa. Zresztą sztuka egipska to albo wzorce archaiczne Starego Państwa albo klasyczne ze Średniego Państwa, w późniejszych epokach to zwykle naśladowano jedne bądź drugie. -
Ale powieść Waltariego to w zasadzie jest swoista przeróbka staroegipskiej opowieści pt. "Przygody Sinuheta", która powstała około 1800 roku p.n.e. (Średnie Państwo; czasy Amenemhata III z XII dynastii). Akcja tego opowiadania dotyczy wydarzeń z połowy XX wieku p..e. czyli czasów Amenemhata I I Senusereta I, m.in. zamordowania tego pierwszego w wyniku spisku (dworskiego czy haremowego).
-
Nie było nigdy żadnego Ramzesa XIII, był najwyżej Ramzes XI. A tak w ogóle to w Egipcie zawsze roiło się od bogów, najwyżej w pewnych okresach jedni zyskiwali na większym znaczeniu, czasem też zwłaszcza w okresach późniejszych mogły pojawiać się jakieś obce bóstwa, choćby semickie.
-
Szeszonk I panował w latach 946-925 p.n.e. jako założyciel XXII dynastii. Rządziła Egiptem czasem całym a czasem jego częścią w latach 946-722 p.n.e.; wtedy trwał Trzeci Okres Przejściowy. Nazywana ta dynastia była libijską ze względu na pochodzenie jej władców, sam Szeszonk pochodził z libijskiego ludu Maszauasz.
-
Pojawiło się na na forum wiele miast, a zabrakło właśnie tego, które leżało w środku Egiptu (nawet dosyć blisko Memfis). Zresztą z tego m.in. powodu XII dynastia przeniosła siedzibę z Teb dla podkreślenia bardziej ogólnoegipskiego charakteru monarchii; stąd bliżej było do Delty i łatwiej było walczyć z Azjatami i Libijczykami i w ogóle prowadzić politykę azjatycką. Dlaczego miasto stało się swoista efemerydą w historii, mimo iz miało perspektywy. Może przez wypadki polityczne Drugiego Okresu Przejściowego (północ Egiptu zajęli azjatyccy Hyksosi a rdzenni władcy wycofali się do Teb), które spowodowały że miasto to to trwale utraciło swe znaczenie a nawet zostało zapomniane, nawet jeszcze wciąż nie odkopane.
-
Wszyscy zapomnieli tutaj o Iczi-Taui, w środkowym Egipcie w rejonie Oazy Fajum. Była to stolica Egiptu w okresie Średniego Państwa, założył je nawet założyciel XII dynastii, Amenemhat I. Pozostawało ono głównym miastem Egiptu przez resztę XII dynastii i przez dużą część rządów XIII dynastii.
-
Kto według ciebie był najwybitniejszym faraonem?
Amenemhahat replied to Jarpen Zigrin's topic in Starożytny Egipt
Z tym Senuseretem III to chodziło mi że panował od 1878 roku p.n.e., w każdym razie w połowie XIX weku p.n.e. A tak całkiem obiektywnie rzecz biorąc to wiadomo Nowe Państwo to szczytowy okres dla Egiptu. Szczególnie dotyczy to XVIII dynastii i dlatego w zestawieniu Totmes III vs. Ramzes II wygrywa zdecydowanie ten pierwszy. Oczywiście moje ulubione Średnie Państwo było też wspaniałym okresem rozwoju gospodarczego, politycznego a także kulturalnego, ale też wiem że to był dopiero przedsmak tego co miało dopiero nadejść w Nowym Państwie. -
Kto według ciebie był najwybitniejszym faraonem?
Amenemhahat replied to Jarpen Zigrin's topic in Starożytny Egipt
Ponieważ szczególnie bliska moim zainteresowaniom jest akurat epoka Średniego Państwa to mógłbym wspomnieć np. XII dynastię (wybitnych Amenemhatów i Senuseretów), panującą od początku XX do pierwszej połowy XVIII wieku p.n.e. Zwłaszcza Senusereta III (1978-1841 p.n.e.), największego wojownika spośród wszystkich dotychczasowych władców Egiptu, na miarę późniejszego Totmesa III z Nowego Państwa. Wspomnieć tez trzeba syna i następcę Senusereta, Amenemhata III (1844-1797 p.n.e.), dla przeciwieństwa pokojowego władcę, który zasłynął głównie osiągnięciami w polityce gospodarczo-handlowej i przedsięwzięciami budowlanymi.