Jump to content

Eizo

Użytkownicy
 • Content count

  16
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Eizo

 1. Czy doszło do pomylenia postaci, czy może Mieszko I był wikingiem, a jego imię brzmiało wśród ludów północy Skoglar Toste? Przeglądając stronę geni natrafiłem na to: http://www.geni.com/people/Sigrid-Tostesdotter-the-Haughty-Storr%C3%A5de/347655337870012697 Podobno Sygryda była córką Mieszka I i Dobrawy, a według informacji zawartych na stronie geni, jest córką wikinga Skoglara Toste i Dobrawy z dynastii Przemyślidów. Ale na Wiki jest napisane: Czy więc doszło do pomyłki? Czy Mieszko I to Skoglar Toste, a może to dwie osobne postacie historyczne? Osbiście skłaniam się ku temu, że są to dwie osobne postacie, ale co Wy o tym myślicie?
 2. Mam dwa pytania: 1. Tutaj https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Muns%C3%B6 możemy zobaczyć drzewo genealogiczne Eryka, ale ile w nim prawdy? Wśród jego przodków znajduje się... Ragnar Lodbrok. Czytałem, że Ragnar Lodbrok był zlepkiem kilku innych postaci historycznych, więc sam Ragnar postacią historyczną nie był, więc dlaczego zalicza się dom z Munsö do Ynglingów skoro brak realnej postaci łączącym te dwa rody? 2. Drugie pytanie dotyczy Ynglingów, czytałem, że jest to dynastia swearska (Swearowie to jedno z germańskich plemion), dodatkowo (według Wiki, ale tutaj się raczej nie myli) ośrodkiem ich władzy była Stara Uppsala, ognisko pogańskiego kultu. Ponadto funkcjonuje teoria, że Uppland oraz rejony nad jeziorem Melar były miejscem pochodzenia Svearów. Jeśli to podsumujemy, to wychodzi jasny obraz, Ynglingowie są potomkami Swearów (sami Ynglingowie uważali się za potomków Frejra). Ale żyjący kilkaset lat później Snorri Sturluson daje im fińskie i boskie pochodzenie, wśród przodków wymienia Halfdana Starego (chyba z Norwegii), który jest potomkiem nie tylko giganta Fornjót, który był królem Finlandii, ale także był potomkiem Njorda. Słyszałem, że Snorri lubił sobie pobajać, ale nie wiedziałem że aż tak. Ale do sedna, czy Ynglingowie to potomkowie Swearów, czy też zawierzymy historii Snorriego i wyprowadzimy Ynglingów od Finów (a właściwie to chyba bogów i gigantów zamieszkujących Finlandię)? Osobiście opowiadam się za pierwszą opcją, czyli Ynglingowie to potomkowie Swearów, ale co Wy na ten temat myślicie?
 3. Wśród Germanów występowały imiona celtyckie, ale jak to się ma do pochodzenia danych ludzi? Marbod to podobno imię celtyckie, a Marbod był Germaninem. Na innym forum znalazłem kiedyś informację, że to się zdarzało, jest to po prostu wpływ kulturalny Celtów na Germanów, a samo imię nie określa pochodzenia (czy każdy Eryk pochodzi ze Skandynawii?). Ale co Wy o tym sądzicie?
 4. Eryk Zwycięski i Ynglingowie

  Znalazłem w Internecie tę książkę Banaszkiewicza, nie widzę tam nic nadzwyczajnego o Ynglingach, Banaszkiewicz nie przytakuje bajeczkom Snorriego o dość egzotycznym pochodzeniu. Cytat z jego książki: Czyli bajania o boskich korzeniach ma polepszyć PR Ynglingów, ale to nie zmienia faktu, że Ynglingowie to Swearowie, byli ich królami i pochodzą z tych samych ziem. Sama nazwa zaczynająca się na Yng/Ing (różnie zapisywane) była podobno powszechna wśród nazw germańskich.
 5. Eryk Zwycięski i Ynglingowie

  W młodszej Eddzie i Heimskringlrze
 6. Eryk Zwycięski i Ynglingowie

  Czyli w sumie można przyjąć, że ktoś taki istniał, ale niekoniecznie dokonał tych wszystkich rzeczy. Wiadomo kto pierwszy (ze świata nauki) zaczął twierdzić, że Ragnar to mit? Wracając jeszcze do korzeni Ynglingów, bajania Snorriego można włożyć tam gdzie ich miejsce, czyli między bajki. Snorri twierdzi, że Protoplasta Ynglingów był: - Synem Halfdana Starego, który był potomkiem giganta Fornjóta - Synem Alrekra, który był potomkiem boga Frejra - Synem Odyna - Synem bliżej nieokreślonego potomka boga Njorda Czyli krótko mówiąc, taka impreza była, że nie wiadomo kto jest ojcem, a protoplasta Ynglingów powinien się cieszyć, że nie szczekał.
 7. Normanowie

  Spotkałem się z informacją, że Normanowie są potomkami Germanów zamieszkujących w dawnych czasach Skandynawię. Taka opinia jest dość powszechna, można by nawet powiedzieć, że innej nie ma. Germanie zamieszkujący Skandynawię nie zostali nagle porwani przez UFO, więc przyjmuje się, że Normanowie to potomkowie ludów germańskich, czy to prawda? Są rody o których mówi się, że są pochodzenia normańskiego, czy to oznacza, że można nazywać ich potomkami ludów germańskich? Z takiego rodu pochodził np. Boemund, którego korzenie sięgają Skandynawii.
 8. Eryk Zwycięski i Ynglingowie

  Chyba jeśli ktoś jest gdzieś wymieniany, to niekoniecznie trzeba przyjąć jego istnienie, można też zająć stanowisko "brak dowodów niepodważalnych, brak i takiej postaci w historii" lub po prostu wstrzymać się od oceny. Jeśli brak dowodów na nieistnienie czegoś to nie oznacza to, że to istnieje/istniało.
 9. Normanowie

  Dlaczego niespecjalnie prawdziwe? Nie rozumiem co ma do rzeczy to, że po drodze to Czechów jest ojciec z polskim obywatelstwem. Cały Twój post pokazuje nasze różnice w myśleniu. Nie ma wątpliwości, że Normanowie zamieszkujący Skandynawię to potomkowie Germanów zamieszkujących dawniej te tereny, więc jeśli: A - Germanie ze Skandynawii B - Normanowie ze Skandynawii C - Normanowie w innych zakątkach świata To prawdziwym jest A --> B, bo z Germanów zamieszkujących Skandynawię wykształcili się też skandynawscy Normanowie w Szwecji, Danii i Norwegii (podobnie jak ze Słowian wykształcili się Polacy). Prawdziwe jest też to: B --> C. Według mnie skoro A --> B i B --> C to również można zapisać A --> B --> C, czyli C jest potomkiem A, ale według Ciebie należy to rozgraniczyć, mimo że Normanowie zamieszkujący np. Normandię są potomkami Normanów ze Skandynawii, którzy są potomkami Germanów. To tak samo jak w przykładzie z Czechami, skoro mój dziadek jest Czechem to mówię o sobie "jestem potomkiem Czechów", ale według Ciebie to zdanie jest niespecjalnie prawdziwe. Chociaż możliwe, że czegoś nie zrozumiałem
 10. Normanowie

  Jeśli podsumuję całą wiedzę zdobytą na ten temat, to wychodzi na to, że np. Robert był potomkiem Normanów, którzy byli potomkami Germanów. Ale wydaje mi się, że można zrobić taki skok i powiedzieć, że Robert to potomek Germanów, bo jeśli np. mój ojciec ma obywatelstwo polskie, a mój dziedek (od strony ojca) ma obywatelstwo czeskie, to przecież nie muszę mówić, że jestem potomkiem obywatela Polski, który jest potomkiem obywatela Czech, tylko mogę powiedzieć, że jestem potomkiem obywatela Czech. Więc zdanie "Robert był potomkiem Normanów, którzy byli potomkami Germanów" jest raczej dla tych co się lubią czepiać. To tak jakby powiedzieć, że Icek jest potomkiem Żydów, którzy są potomkami ludów semickich... dla mnie to dziwne i śmiało można powiedzieć, że Icek jest potomkiem ludów semickich. Mam najnowszą Mozillę, a autokorekty nie mam, raz mi się włączyła, a później zniknęła
 11. Normanowie

  No ale dalej nie bardzo wiem jak to odnosi się do mojego pytania, zauważ, że jeśli moje pytanie odniesiemy do np. Roberta Guiscarda to nie będzie ono brzmiało "czy Robert jest Germaninem?", będzie ono brzmiało "Czy Robert jest potomkiem Germanów?". Z tego co czytałem na innych portalach, forach i z tego co czytam tutaj wynika, że odpowiedź będzie brzmiała "tak, Robert jest potomkiem Germanów osiadłych w Skandynawii wieki temu". PS Jest możliwość włączenia na forum autokorekty wyrazów (tak to się nazywa?)? Bo zazwyczaj na forach takie coś jest, a tutaj nie ma i nie wiem czy to się gdzieś włącza?
 12. Normanowie

  Moją odpowiedzią będzie cytat z encyklopedii PWN: Ale nie bardzo rozumiem czemu ma to służyć, bo ja zapytałem, czy prawdą jest, że osoby zwane przez nas Normanami to potomkowie Germanów. Pytałem również, czy ród, którego pochodzenie określa się jako normańskie, jest rodem pochodzenia germańskiego, tzn. że przedstawiciele rodu są potomkami Germanów.
 13. Literatura - I wojna światowa

  Czy możecie polecić jakieś dobre książki dotyczące I wojny, które powoli wprowadzą mnie w tematykę I wojny? Oczywiście chodzi mi o książki które można zdobyć w języku polskim. Wiem, że jest tutaj temat z książkami o tej tematyce, ale ciężko mi coś wybrać Ech, teraz mi przyszło do głowy, że mogłem zamieścić to pytanie w tamtym temacie. Czy można prosić o przeniesienie/wklejenie? Z góry przepraszam.
 14. Rollo

  Można znaleźć w internecie wzmiankę o tym, że Rollo był pochodzenia fińskiego (najstarszym źródłem, które przedstawia tę hipotezę, jest XII-wieczna Historia Norvegiae), miał on być potomkiem legendarnych królów Finlandii. Według anglojęzycznej wiki Rollo jest w prostej linii potomkiem legendarnego Halfdana Starego, który to rzeczywiście jest potomkiem króla Finlandii Fornjota, no tylko on nie jest zbyt historyczny: Na innym forum jeden z użytkowników napisał: Czyli jeśli wziąć pod uwagę powyższe słowa to Rollo wcale nie był potomkiem legendarnych królów Finlandii, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że są oni bardzo, bardzo legendarni, nawet bardziej niż swojski Piast, bo on przynajmniej był człowiekiem, a domniemani przodkowie Rollo to bogowie i giganci z mitologii, a praktyka przypisywania sobie boskich przodków nie była chyba rzadkością w Skandynawii. Sam Rollo był niewątpliwie Germaninem. Moje pytanie brzmi, czy Rollo był lokalnego (germańskiego) pochodzenia?
 15. Dynastia Stenkilów

  Spotkałem się z informacją, że Inge I Starszy pochodził z gockiego rodu. Nie jest to dziwne, bo jego ród pochodził najprawdopodobniej z Västergötland, jego ojciec był tam jarlem, tak samo jak i jego domniemany ojciec, czyli Ragnvald Ulfsson. Ale o co mi chodzi, przeczytałem, że w epoce brązu Germanie zamieszkiwali tereny Skandynawii oraz Jutlandii, i mam w związku z tym pytanie, czy można powiedzieć, że gocki ród Stenkilów to potomkowie ludów germańskich?
 16. Dynastia Stenkilów

  Ale mimo wszystko historycy nie mają wątpliwości przy stwierdzaniu słowiańskiego pochodzenia Piastów, prawda? A przecież rówież można powiedzieć, że to daleko. Z moich skromnych zasobów wiedzy wynika, że Germanie ze Skandynawii nie byli wyparci, stworzyli oni takie państwa jak Szwecja, Dania i Norwegia, członkowie tych państw to nikt inny jak... potomkowie Germanów, bo kogo innego mają być potomkami? Wiadomo, że geny się mieszają, ale to nie zmienia tego oczywistego faktu. Tak samo nikt nie zaprzecza, że Polacy to potomkowie Słowian, więc dlaczego zaprzeczać germańskie pochodzenie Szwedów? Piszesz, że był Gotem według źródeł, a czy Goci nie są Germanami? Zgadzam się z Furiuszem.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.