Jump to content

Człowiek

Użytkownicy
 • Content count

  8
 • Joined

 • Last visited

About Człowiek

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Inwazja szurów

  To, że ta zaraza się szerzy, nie dziwi. Ale dlaczego historycy nic z tym nie robią? Spójrzcie, jak wykorzystuje się niewiedzę, i przekręca najprostsze fakty według kłamstw i złych emocji: https://coryllus.pl/oszukana-propaganda-oszukane-panstwo/ http://gabriel-maciejewski.szkolanawigatorow.pl/po-co-jest-morze https://coryllus.pl/kto-kazal-otruc-boleslawa-chrobrego/ Jeśli te bzdury rozpełzną się szeroko i na stałe, skutki mogą być złe.
 2. Autorzy i tytuły napisanych przez nich źródeł opisujących w/w epizod.
 3. Witam, Interesuje mnie proweniencja centaura. Kruszelnicki w "wizje sztuki średniowiecznej w literaturze polskiej" twierdzi że centaur został dodany przez Rusów w XIV w., jednak nie podaje w tym miejscu przypisu. Trochę źródeł podpierających jego ruskie pochodzenie jest tu http://www.pravenc.ru/text/62970.html z kolei ten autor https://www.proza.ru/2012/08/25/151 twierdzi że centaur został wykonany wraz z drzwiami. Znam tytuły "Credo Apostolorum w romańskich drzwiach płockich", oraz "Romańskie Drzwi Płockie 1154-ok. 1430-1982" ale czy tam coś jest na ten temat?
 4. Borawski w "Tatarzy Polscy" podaje za XIV-wiecznym egipskim kronikarzem Bajbarsem, że ok. 1300 w Polsce osiedlili się połowieccy chanowie Szyszman i Karakisek z tysiącami wojowników. Za Borawskim powtarza to internet. Bajbarsa po polsku nie wydano, Borawskiemu tłumaczyć to musiał jakiś orientalista. Czy w innych źródłach (węgierskich, ruskich) jest potwierdzenie połowieckiego osadnictwa w Polsce w tych latach?
 5. Jest tam podane tylko tyle: "W roku 1260 król czeski Przemysław Ottokar II, wsparty przez książąt śląskich, walczy z Węgrami. Po stronie węgierskiej występują posiłki Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego oraz ruskie i połowieckie. Już w okresie władztwa Mongołów, prześladowani przez tych ostatnich, Połowcy są jeszcze dość silni, aby mieszać się do walk między książętami. W roku 1253 książę hakicki Daniel w sojuszu z Połowcami, dowodzonymi przez księcia Tegaka, wyprawia się na Nowogródek Litewski."
 6. Sz. Szyszman w "Zamku najeziornym" pisał o Połowcach wspomagających Leszka Czarnego. Jakie źródło o tym mówi?
 7. "Z pragmatycznego punktu widzenia", jak to ująłeś, jesteś przestępcą nawołującym do nienawiści rasowej. Zawsze mnie bawiły tego typu sformułowania. Jakie "punkty widzenia" jeszcze uznajesz oprócz "pragmatycznego"? To tak jak odwoływanie się do mitycznego "zdrowego rozsądku". To znaczy, że jest i chory?
 8. Witam, zamierzam napisać artykuł historyczny, jak to ma wyglądać? Ważne są milimetry w akapitach? Wstęp, rozwinięcie, zakończenie? Dopuszczalne granice rozmiarów tekstu? Mam materiały i całą resztę, ale nie znam w/w formalności.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.