Skocz do zawartości

Erinna

Użytkownicy
  • Zawartość

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Erinna


  1. groby popielnicowe, to taki typ grobów w których występują urny do których wkładano spalone szczątki osoby w nich pochowanej. Urna ta zwana jest popielnicą.

    Terra sigilata to zdobione naczynie importowane z Rzymu. Wyrabiane na kole. Jak znajde zdjęcie to postaram się je tutaj zamieścić.

    [ Dodano: 2005-09-01, 23:20 ]

    Typ naczyń wytwarzanych od I w. p.n.e. do II w. n.e. Charakteryzowały się one czerwoną barwą (zarówno gliny, jak i polewy) oraz reliefowymi ozdobami na ściankach (często jednak pozbawione były jakichkolwiek ozdóB). Z reguły też oznaczone były stemplami z nazwą producenta (stąd nazwa - ceramika stemplowana). Dzięki temu, a także ze względu na powszechność występowania na obszarze całego Imperium Romanum, ten typ naczyń jest bardzo pomocny nie tylko w ustalaniu chronologii i poznawaniu ewolucji ceramiki rzymskiej, lecz także w datowaniu stanowisk archeologicznych z okresu Cesarstwa. Systematyka naczyń typu terra sigillata jest bardzo rozbudowana i liczy 55 typów podstawowych oraz ponad 1000 znanych nazw warsztatów i imion garncarzy.

    post-111-1125604787.jpg


  2. Periodyzacja dziejów prehistorycznych.

    Paleolit - obejmuje rozwój społeczeństw zbieracko-łowiecko – rybackich. Od pojawienia się człowieka do końca pleistocenu.Paleolit dzieli się na:

    Starszy – odpowiada pojawieniu się starszych homnidów i trwa do początków homo erectus.

    Środkowy – obejmuje czasy występowania neandertalczyka i archaicznych form homo sapiens.

    Górny – od pojawienia się homo sapiens sapiens do końca pleistocenu

    Epipaleolit – pojęcie odnoszące się do Bliskiego wschodu. Okres przygotowania do zmiany gospodarki przyswajającej na wytwórczą.

    Mezolit – okres kontynuacji gospodarki zbieracko – łowiecko – rybackiej. Nie nastąpiła wtedy zmiana rodzaju uprawianej gospodarki. Na niektórych obszarach północnej Europy w tej epoce pojawiła się ceramika. Mówi się wtedy o mezolicie ceramicznym.

    Neolit – okres dominacji gospodarki rolniczo – hodowlanej oraz pojawienia się ceramiki.

    Neolit dzieli się na:

    Neolit preceramiczny – obejmuje największe społeczeństwa rolnicze na Bliskim i Środkowym Wschodzie nie znające produkcji naczyń glinianych.

    Neolit ceramiczny – ekspansja społeczeństw rolniczych na tereny Europy oraz środkowej Azji.

    Eneolit – w krajach śródziemnomorskich zwany jest chalkolitem. Często określany jako epoka miedzi. Wprowadzono wtedy pierwsze metale do produkcji ozdób i niektórych narzędzi. Sprzyjało to przemianom gospodarczym które przyczyniły się do powstania pierwszych cywilizacji na bliskim wschodzie.

    Epoka brązu

    Epoka żelaza

    Tych ostatnich nie sposób omówić w kilku zdaniach.


  3. Jaka jest wasza ulubiona kultura prehistoryczna. Moją ulubioną kulturą jest kultura wielbarska. W okresie wczesnorzymskim zajmowała ona Pomorze, Wielkopolskę, i tereny na wschód od dolnej Wisły. W drugiej połowie II wieku nastapiła ekspansja tej kultury na pn – wsch. Ludność kultury wielbarskiej stosowała birytualizm czyli podwójny obrządek pogrzebowy, występowała zarówno kremacja jak i inhumacja. W grobach tej kultury nie spotykane są wyroby z żelazne, nie znamy więc uzbrojenia. Na terenie pojezierza występują cmentarzyska tej kultury posiadające kręgi bądź stelle kamienne, co świadczy o powiązaniach ze Skandynawią. Natomiast z północnego mazowsza znane są kurhany. Kultura wielbarska wykonywała ozdoby w tzw. stylu barokowym – wisiorki, branzoletki, klamerki, rzeczy te były zrobione najczęściej z brązu, srebra lub złota. Kultura ta nie rozwinęła produkcji ceramicznej z zastosowaniem koła. Zanik kultury wielbarskiej nastąpił w V w.n.e.


  4. Może znacie jakieś nietypowe obrządki pogrzebowe kultur prehistorycznych? Może jakiś obrządek szczególnie was zadziwił lub zainteresował. Ja opisze obrządek pogrzebowy kultury przeworskiej.

    Szczątki zmarłych chowano w grobach popielnicowych. Groby szkieletowe spotyka się rzadko. Bardzo rzadko budowano nad grobami kurhany. Przeważają zdecydowanie tzw. cmentarzyska płaskie. Ludność kultury przeworskiej wyposażała zmarłych w wiele przedmiotów. W bardziej bogato wyposażonych grobach mężczyzn obok broni (groty, miecze, tarcze) znajdują się części stroju oraz ozdoby (sprzączki, okucia , zapinka), narzędzia i przedmioty codziennego użytku – nóż, szydło, krzesiwo, nożyce, grzebień. Niekiedy spotyka się przedmioty importowane z Rzymu np. naczynia brązowe lub terra sigillata. W grobach kobiecych występuje niekiedy więcej niż 1 zapinka, metalowe okucia skrzynek, igły, przęśliki. Większość tych przedmiotów wykonana jest z żelaza.


  5. Mieszko prowadził wiele podbojów 967 roku pokonał Wieletów dzięki sojuszowi z Czechami i podporządkował Polsce dolną Odrę. W tym samym roku zaczął również podbój Pomorza, które zajął w 972. W 990 roku Mieszko zajął Śląsk. Wprowadził także ważną reformę skarbową - obciążył podatkami całą ludność z wyjątkiem wojów i możnych.


  6. Według mnie na uwagę zasługują bitwy pod Jeną i pod Auerstadt, ponieważ miały one ogromne znaczenie. Po pierwsze zwycięstwo umożliwiło Napoleonowi zdobyć Berlin oraz wkroczyć do Prus Wschodnich, gdzie stoczono bitwy pod Iławą Pruską i pod Fridlandem równiez wygrane przez Napoleona. Doprowadziło to do podpisania traktatu w Tylży 7 lipca 1807 roku na mocy którego Prusy oddały ziemie III zaboru(co miało duże znaczenie dla Polski) oraz ziemie na zach od Łaby z których utworzono królestwo Westfalii.Rosja przyłączyła się do blokady kontynentalnej Anglii.

    A tak poza tym to do ankiety zakradł się błąd, ponieważ pod Trafalgarem w 1805r. flota francuska została pobita przez flotę angielską dowodzoną przez Nelsona, nie było to więc zwycięstwo, a pod Borodino bitwa została nierostrzygnięta, wprawdzie wojska rosyjskie wycofały się z pola bitwy, ale Francja poniosła ogromne straty. O faktyczny wynik bitwy spór między historykami trwa do dziś.

    //JKM trafna uwaga, już poprawione


  7. Według mnie należy docenić też Kutuzowa, który bardzo dobrze przeprowadził kampanie rosyjską odwlekając stoczenie szybkiej bitwy, która z pewnością doprowadziłby go do klęski. Był to nie lada sukces, szczególnie że Kutozow posiadał o połowę mniejszą armię.

    Za największego wodza uważam jednak podobnie jak większość Wellingtona. Kutuzow nie zasługuje na to miano ze względu na poniesione straty chociażby w bitwie pod Borodino.


  8. Grób 100 znajduje się w Hierakonpolis .Jest datowany NagadaIIc. Zawiera najstarsze jak dotąd znalezione w Egipcie malowidło ścienne. Obraz zajmuje dłuższą zachodnią ścianę z grobu, składa się z z kilku scen. Malowidło było umieszczone w swego rodzaju zaprawie pokrywającej cegłę. Była ona pokryta ochrą. Zadtosowano 4 kolory: czarny, żółty, czerwony i biały. Całość malowidła wydaje się wiazać z władcą i dotyczyć walki, polowania oraz rytuałów obchodzonych za życia i obrzędów związanych z pogrzebem. Niektórzy interpretują dane malowidło jako przedstawienie przejazdu orszaku Horusa, inni natomiast jako przedstawienie święta sed.

    świątynia Amenemhatów

    A konkretnie?

    Chodziło mi o świątynie Mentuhotepów w Deir el Bahari. Bardzo przepraszam za pomyłkę.


  9. Ja wręcz nienawidze swojego nauczyciela od historii, bo ma obsesje na temat pewnej rzeczy i na każdej lekcji robi błędy w jakichś datach. Na jednej np. pomylił pokój w Schonbron z pokojem w Preszburgu, a na innej stwierdził że pod Kircholmem dowodził Żółkiewski, albo że Kleopatrę ukąsiła jakaś żmija po tym jak zabiła(Kleopatra) M.Antoniusza. Poza tym jesteśmy klasą o profilu rozszerzonym, a robimy prawie to samo co profil podstawowy.Chociaż czasami opowiada ciekawe anegdotki i trzeba przyznać potrafi zainteresować tym klase.


  10. Kleopatra rzeczywiście była inteligentna, znała wiele jezyków. To dzięki niej rozwinęła się biblioteka w Aleksandrii, a Egipt nie stracił tak bardzo na znaczeniu. Podczas nieobecności Kleopatry w państwie, kiedy wyjechała do Rzymu, znacznie pogorszyły się warunki gospodarcze w państwie. Jednak nie pochwalam zachowania Kleopatry podczas bitwy pod Akcjum, kiedy w kulminacyjnym punkcie bitwy wycofała swój statek, podązył też za nią Antoniusz, co przyczyniło się do klęski. Mimo to prędzej czy później Egipt i tak dostałby się w ręce Rzymian, a ogólnie rzecz biorąc Kleopatra była dobrą królową.


  11. Jak sądzcie czy Kiya (ta żyjąca w końcu XVIII dyn. ) rzeczywiście była matką Tutanchamona?

    Ja słyszałam jeszcze jedną teorię, że rodzicami Tutenchamona byli Amenchotep III i królowa Teje. Potwierdzają ja Desroches - Noblecourt i Michałowski w swoich książkach. Według Noblecourt Tutenchamon urodził się w Malgata, a dopiero później został wysłany na nauki do Tell el Amarna.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.