Jump to content

kropka

Użytkownicy
 • Content count

  14
 • Joined

 • Last visited

About kropka

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Aktualne spory polityczne

  Nie lubię się wtrącać w polską politykę bo to nie moja sprawa. Jednak trudno nie zauważyć, że Platforma Obywatelska nie spełniła żadnych ze swoich obietnic wyborczych. Może się mylę i czegoś nie rozumiem oczywiście ale najlepszym rozwiązaniem dla Polaków to PiS. Autarkia gospodarcza i nie poklepywanie z Deutschland ale ostry szlag to może być czas na pobudkę.
 2. 8 pułk piechoty

  W marcu w 1938 roku to każdy miał problem. A we wrześniu 1939 roku to już nie mieli. Ten, który miał guzika nie oddać jakoś przez Zaleszczyki się ewakuował. Potem ze złości pomniki przestawiano na parki pamięci.
 3. W Polsce dalej po staremu. Przewrót majowy i sanacja to dobrze dla niby narodu i sanacyjne sprawy były nieważne. Pułkownicy Piłsudskiego nie planowali działań jak Żeligowski w Wilnie ? Polska jest kochana na wschodzie, południu a na zachodzie jest poklepywana. Czekam co będzie gdy nacjo - populiści dojdą do władzy. O pomniki trzeba dbać.
 4. Nie ma zamiaru się z tobą kłócić. Zawadzki powstrzymał Bieruta przed zupełnymi czystkami. Może to był wasz błąd.
 5. Szczególnie mnie ujęły te "ziemie odzyskane", które tak kontemplujesz. Dla Oberschläsinger to zwykła zamiana, w 2016 roku będzie rewolucja ?
 6. Ale nie wiem czego oczekujesz. Kluczysz, kombinujesz. Napisz o co ci chodzi. Sprecyzuj pytania.
 7. " O cierpieniu niemieckim, które tak rozpamiętuje nasz Schleiser, nie musimy koniecznie dywagować" Oczywiście, każdy Niemiec, Austriak i Włoch to był członek NSDAP czy innej wersji faszyzmu. A tak btw to Schlesier.
 8. W Lamsdorf, Eintracht czy Auschwitz, który nie zakończył działalności po wyzwoleniu także ginęli ludzi. Dobrze, że Eichendorff trafia także i na polskie cokoły.
 9. I bardzo się z tego cieszę.
 10. Ja tego chaosu nie widzę ale fakt faktem po kilkugodzinnych pracach w ogrodzie pozwoliłem sobie na coś mniej procentowego niż wino. Zadałem pytanie, dostałem odpowiedź.
 11. Zadałem pytanie wykraczające poza ten wątek ale jednak odnoszące się do niego regionalnie. A co do Eichendorff'a to taki polski Mickiewicz, babcia mi czasem czytała stąd pamięć. We Wrocławiu ten pomnik chyba dobrze nie skończył, Orlęta Lwowskie były bardziej właściwe.
 12. Sytuacja czeska chyba jest dużo bardziej skomplikowana. Czkawka czeska to wypędzenie osób deklarujących narodowość niemiecką czyli głównie Niemców sudeckich. Jednak Czesi współtworzyli spory kawałek czasu Rzeszę w takiej czy innej konfiguracji. Zwiedziłem czeski Śląsk bo do niego moje pytanie się odnosiło, rozmawiałem wielokrotnie o tych niuansach z Czechem z Brna, obecnie pracującym w Pradze. Zabytki czy pomniki są zachowane ale nie skupiam się na okresie hitleryzmu. Wojny Śląskie pomiędzy Habsburgami a Hohenzollernami skomplikowały sytuację jednak Czesi, przynajmniej mi się tak wydaje, mają obecnie większy sentyment do Niemców i Austriaków niż do Polaków.
 13. Szkoda, że pomniki Eichendorff'a nie wytrzymały sympatii między autochtonami a allochtonami. Posiadasz informacje jak to wyglądało na czeskim Śląsku ?
 14. Co to jest za herb?

  Engelbert und Maria rozmawiali po polsku z uwzględnieniem ą i ę. Polska historia jest imponująca.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.