Jump to content

radekrafi0x0

Użytkownicy
 • Content count

  4
 • Joined

 • Last visited

About radekrafi0x0

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Dziękuję za podrzucenie linków i źródeł. Chodziło mi tylko o nie, nikomu przecież nie kazałem szukać tego za mnie i poświęcać dodatkowego czasu. Mimo wszystko bardzo miło z waszej strony, że zaangażowaliście się. Pozdrawiam !
 2. Jeśli ktoś posiada odpowiednią wiedzę to mam jeszcze jedno pytanie. Czy istnieje jakaś polska lub niemiecka strona internetowa, gdzie znajduje się spis żołnierzy odznaczonych Krzyżem Żelaznym w pruskim wojsku za bitwę pod Verdun lub za całą I wojnę światową ? Dotarła do mnie informacja, że dziadek po powrocie do domu takowy krzyż przypiął psu do obroży, a ten biegał z nim po podwórku przez kilka lat Wolałbym być jednak pewnym, że chodziło tutaj właśnie o to odznaczenie.
 3. Wielkie dzięki za bardzo szybkie odpowiedzi i konkretną pomoc !
 4. Witam serdecznie ! Zwracam się z prośbą o pomoc do wszystkich, którzy szczególnie interesują się tematem powstania wielkopolskiego lub wojny polsko-bolszewickiej. Mój pradziadek Władysław Kozłowski, po powrocie z I wojny światowej przystąpił do oddziałów walczących w powstaniu wielkopolskim, a mianowicie do kompanii trzemeszeńskiej. Jego ślady prowadzą przez Mogilno, Strzelno, Inowrocław, a następnie Łabiszyn, gdzie trafił pod dowództwo hrabiego Mielżyńskiego. Następnie brał udział w oswobodzaniu Rynarzewa i Brzozy. 13 lutego 1919r. ochotniczo wstąpił do 1. Pułku Artylerii Lekkiej, w którym walczył pod Jaksicami, Mroczą i Rynarzewem. Wiadomym jest również, że trafił na front wschodni i w tym miejscu wychylam się z gorącą prośbą. Czy ktokolwiek potrafiłby odtworzyć losy tegoż Pułku, czy został wcielony do innego oddziału lub przekształcony, w jakich bitwach walczył itd. Każda informacja będzie bardzo cenna, ponieważ na podstawie dziejów mojego pradziadka przygotowuję pracę na konkurs historyczny. Niestety na temat jego walki na froncie wschodnim nie wiadomo praktycznie nic. Z wojska został zdemobilizowany 21.12.1920r. Przy okazji mam również pytanie odnośnie stopni wojskowych. Będąc w wojsku pruskim został awansowany na plutonowego. Czy stopień ten mógł zostać zachowany również w czasie powstania wielkopolskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej ? Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam !
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.