Skocz do zawartości

michaltronik

Użytkownicy
  • Zawartość

    38
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez michaltronik

  1. Zamieszczam fragment mojego projektu z historii, który muszę napisać w 2 klasie gimnazjum. II Wojna Światowa mogła się zakończyć w 1939 roku, gdyby rząd Francji wykonał postanowienia umowy z rządem Polskim, tj. ataku na Trzecią Rzeszę niemiecką po piętnastu dniach osamotnionej walki Wojska Polskiego. Tak się nie stało gdyż Francuzi zgodzili się na sojusz z Polską tylko dlatego, że chcieli mieć gwarancje wsparcia gdyby zostali napadnięci przez Trzecią Rzeszę aczkolwiek nie mieli w zamiarze wypełnienia tej części „umowy”, która mówiła o pomocy Polsce. Kiedy 1 września 1939 roku Niemcy napadli na Polskę, Ambasador Francji w Warszawie oraz attache wojskowy przekazywali z opóźnieniem informacje o stanie Kampanii w Polsce. Z których wynikało, że polskie wojsko zostało pokonane już w fazie walk nad granicą. Mimo to Francuzi 12 września rozpoczęli „dziwną wojnę”. Ich działania „wojenne” ograniczały się do patroli i okupacji strefy przygranicznej 25 km w głąb Niemiec. Po wojnie zasłaniali się tym, że nie mieli wystarczających środków aby rozpocząć otwartą wojnę z Niemcami. Tak naprawdę to mieli ogromną przewagę liczebną nad wojskami niemieckimi w rejonie linii Zygfryda. Niemcy wysłali do Polski 80% swoich sił, które Polacy wiązali przez prawie pięć tygodni. Więc Alianci stali naprzeciw niewielkim siłom, a dokładnie przeciw 8 dywizjom piechoty i 20 dywizjom Landszturmu, który po zmobilizowaniu nie zdążył nawet przeprowadzić ostrych strzelań. Niemcy na linii Zygfryda nie posiadali ani jednego czołgu i bombowca-poza kilkoma przestarzałymi maszynami lotniczymi. Z frontu w Polsce naczelne dowództwo wojsk niemieckich (Oberkommando der Wehrmacht, OKW) mogło przenieść tylko jedną dywizję. Z tego wynika, że armia francuska i Brytyjski Korpus Ekspedycyjny z łatwością pokonaliby Niemców. Ale niestety tak się nie stało. Pomyślmy..., gdyby Polska miała sojusz z Czechosłowacją i nie dopuściła do aneksji Moraw oraz nie zajęłaby Zaolzia. Polska armia otrzymałaby w ramach sojusz świetne, czeskie czołgi LT-38. Więc połączywszy siły z wojskami czeskimi tworząc wspólnotę militarną mieliby wystarczające siły aby powstrzymać siły armii Hitlera. No tak ale wzięliśmy pod uwagę Polską interwencję w Czechosłowacji, lecz to by tylko rozwścieczyło Hitlera i szybciej zaatakowałby Polskę. Więc nasz kraj potrzebowałby sojuszu jeszcze z jakimś państwem bałtyckim (np. z Litwą), który zapewniłby nam osłonę na północy.
  2. Dzięk za pomoc. Pracę poprawię.
  3. Miałem na myśli to, że gdybyśmy postąpili inaczej (wsparli naszych sąsiadów) to mielibyśmy większe szanse.
  4. Najwięcej korzystałem z książki Apolniusza Zawilskiego "Bitwy Polskiego Września" wydawnictwa Znak. Wszystkie dane liczbowe wziąłem z tej książki. Ciekawy też jest artykuł w Świat Wiedzy Historia (1/2015) pt. Co by było gdyby...
  5. Masz rację A czy reszta jest poprawnie?
  6. Karabiny samopowtarzalne II WŚ

    A jak na tle zagranicznych konstrukcji wypadał karabin samopowtarzalny wz. 38M inż. Józefa Maroszka?
  7. Armia węgierska

    W tym temacie chodzi o opisy poczynań armi węgierskiej w trakcie II Wojny Światowej. Prosiłbym żeby te wszystkie odpowiedzi wykraczały poza opisy odwrotu z Zssr.
  8. Współpraca okupantów do 1941

    Wpływy niemieckie na rozwój przemysłu zbrojeniowego ZSRR. Czy pożyczki i transfery maszyn z Niemiec do ZSRR mocno wpłynęły na klęskę Niemiec w Rosji.
  9. Współpraca okupantów do 1941

    Niedługo po ustanowieniu paktu RM nastąpiło podpisanie umów,w których chodziło o wymianę kilku milionów marek na surowce (Niemcy zapłacili tylko połowę do 22 czerwca `41)
  10. Fartuchy Pz.Kpfw. III M

    I tu się z tobą nie zgodzę Speedy. Pocisk kumulacyjny nie urywał blachy tylko miał lepszą "przebijalność" pancerza oraz po zderzeniu z obiektem jego wkład topił się, w tedy następowało wylanie się rozgrzanego metalu do wnętrza czołgu. Najczęściej jedno trafienie powodowało zapłon wszystkiego we wnętrzu maszyny (ze względu na właściwości rdzenia w tymże pocisku). Ekrany miały po udeżeniu w nie pocisku powodować "wylanie się" rdzenia poza czołgiem (uniemożliwić zapalenie wnętrza pojazdu).
  11. Armia węgierska

    To tak w skrócie. A czy Węgrzy odznaczyli się jakimiś specjalnymi czynami jak np. Włosi podczas walk o Nikołajewkę?
  12. Karabiny samopowtarzalne II WŚ

    Gew był inspirowany radzieckim karabinem samopowtarzalnym SWT. Działał na zasadzie odprowadzania gazów prochowych u wylotu lufy. Zasilany był wymiennymi magazynkami. Pewnie to już wiesz, ale nie zaszkodzi przypomnieć.
  13. Represje wobec ludności cywilnej za podjęcie walki

    Pojawiły się problemy z internetem i post został opóźniony.
  14. Represje wobec ludności cywilnej za podjęcie walki

    III Konwencja Haska (1907)
  15. Represje wobec ludności cywilnej za podjęcie walki

    W temacie o Wieluniu padło stwierdzenie, że skąd cywile mogli wiedzieć o tym, że Hitler będzie łamać prawo wojenne. Samo to, że Hitler zaatakował Polskę bez ostrzeżenia było sprzeczne z Konwencjami Haskimi.
  16. Ręczna broń ppanc podczas II WŚ

    Wcześniej nie, tylko więcej. Po co wcześniej skoro i tak żołnierze nie byli szkoleni, ponieważ Ur był podobny w obsłudze do mausera. A i miał być tajną bronią, chcieli by Niemcy nic nie wiedzieli.
  17. Represje wobec ludności cywilnej za podjęcie walki

    Polska miała prawo do posiadania własnej poczty oraz WST w Gdańsku.
  18. Dlaczego Wieluń?

    Od wielu lat zastanawiało mnie dlaczego Wieluń został wybrany za cel gdzie spadły pierwsze bomby jakże strasznej II Wojny Światowej. Przecież nie było tam żadnych obiektów militarnych. Jeżeli ktoś ma jakąś teorię lub sprawdzone informacje proszę pisać.
  19. Dlaczego Wieluń?

    A wsprawie tego drugiego tematu, czy mogę prosić link?
  20. Dlaczego Wieluń?

    Tylko,że obrońcy Poczty gdańskiej zostali uprzednio przeszkoleni i wyposażeni w broń regularnego wojska oraz dowodził nimi oficer wojskowy.
  21. Dlaczego Wieluń?

    Skoro Hitler łamał prawo wojenne to dlaczego Polacy mieli nie złamć go w ramach obrony własnej.
  22. Dlaczego Wieluń?

    Dobrze, może nie tylko cywile ale i regularne wojsko. Zgodnie z zasadą akcja - reakcja, był atak była obrona. Kto zabronił cywilom służyć w obronie przeciwlotniczej?
  23. Dlaczego Wieluń?

    Dobrze między Tczewem a Wieluniem była różnica może w minutach albo sekundach, nie ważne. Most w Tczewie był ważny pod względem strategicznym, a Wieluń, tam byli tylko niewinni cywile. A dlaczego Niemcy nie wybrali np. Krakowa albo Łodzi.
  24. Witam, ten temat dotyczy sowieckiej operacji lotniczej mającej na celu zbombardowanie Berlina. Całą moją wiedzę opieram na artykule z 37 wydania specjalnego "Militariów XX wieku". Głównymi informacjami są: samoloty DB-3T startowały z lotnisk Kagula i Aste na wyspie Ozylia (Sarema). Wykonano 15 rajdów lotniczych na Berlin i inne cele w sierpniu i wrześniu 1941r. Misje trwały aż do zajęcia lotnisk przez Niemców. Teraz w waszych rękach leży rozwinięcie tematu. Będę wdzięczny wszystkim zaangażowanym.
  25. Operacja "B" - sowieckie naloty na Berlin w 1941 r.

    A wracając do tego rozkazu to znajdziesz go książce Macieja Karalusa Tajemnice II Wojny Światowej wydawnictwa publicat. Nie cytuję bo piszę z telefonu.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.