Jump to content

Szymon Jakubowski

Użytkownicy
 • Content count

  2
 • Joined

 • Last visited

About Szymon Jakubowski

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. W podkarpackich księgarniach a także w całej Polsce w salonach EMPiK dostępny jest wakacyjny numer dwumiesięcznika "Podkarpacka Historia". To prawie 150 stron formatu ksiązkowego ciekawej lektury na temat historii Polski południowo-wschodniej. W tym wydaniu: - 50 lat temu powstał legendarny rzeszowski zespół Blackout Tadeusza Nalepy. Publikujemy wspomnienia członków zespołu i wiele, często niepublikowanych jeszcze archiwalnych zdjęć. - Być może nawet co piąty rycerz walczący pod polskimi sztandarami pod Grunwaldem pochodził z obecnego Podkarpacia. Przypominamy sylwetki najsłynniejszych uczestników bitwy związanych z obecnym podkarpaciem oraz przedstawiamy chorągwie mające związek z Polską południowo-wschodnią. - Jakie związki miał Władysław Jagiełło z Podkarpaciem? Okazuje się, że wiele razy tu bywał, w Łańcucie oświadczał się, w Sanoku brał ślub, w Medyce śmietelnie zachorował. - Przypominamy odbyty w Rzeszowie w 1895 roku zjazd chłopski, który dał początek ruchowi ludowemu - Spotkanie Hitlera i Mussoliniego w Krośnie i Stępinie w sierpniu 1941. - Bitwa o mosty w Żarnowej między żołnierzami AK i hitlerowcami. - Tragiczny wypadek autobusowy w Łańcucie w 1982 roku. - Jarosławski występ Heleny Modrzejewskiej. - Karpackie interesy firmy utworzonej przez braci Alfreda Nobla, fundatora najsłynniejszej nagrody świata. - Historia powstania kolejki przeworsko-dynowskiej. - Mroczne tajemnice wsi Lubenia - O głośnym przed II wojną światową skandalu obyczajowym w Pruchniku. - O tragicznej śmierci w Łańcucie ojca Wandy Rutkiewicz - Historia dwustuletniego kościoła w Raniżowie - Listy rzeszowian z czasów I wojny światowej - Niedawno odkryty "Raport Ostrogi" dotyczący zabezpieczenia mienia na terenach opuszczanych przez hitlerowców - Sylwetki: światowej sławy historyka literatury prof. Stanisława Pigonia,, sandomierskiego regionalisty zamordowanego w Auschwitz Aleksandra Patkowskiego i nietuzinkowego bieszczadzkiego leśnika Wacława Reszkowskiego. W ramach "Podróży z Podkarpacką Historią": zabytki bieszczadzkiej architektury drewnianej, tajemnice dziurdziowskiego dworu i stawiane w wielu miejscach Europy i Azji pomniki Józefa Szwejka.
 2. Czasopismo "Podkarpacka Historyczna"

  Ukazał się właśnie nr. 1-2 dwumiesięcznika "Podkarpacka Historia" traktującego o przeszłości Polski południowo-wschodniej. Pierwsze wydanie to 144 strony w formacie B5, a w środku m.in. Zdzisław Beksiński, 10 lat po śmierci - przypominamy sylwetkę tragicznie zmarłego artysty. Wojna i miłość - blok tekstów o niezwykłych związkach, które rodziły się w okrutnych czasach: historia najsłynniejszego i najbardziej tragicznego romansu więźniów Auschwitz: Edwarda Galińskiego i Mali Zimetbaum; opowieść o miłości więźnia i członkini przyobozowego ruchu oporu: sylwetki bohaterów słynnej powstańczej fotografii ślubnej. Zawsze o Galicji - gawęda Leszka Mazana. Moje Podkarpacie - Polska południowo-wschodnia okiem węgierskiego pisarza Szabolcsa Szilagyi'ego.. Tajemnice podkarpackich odkryć - historie niezwykłych znalezisk z terenu Polski południowo-wschodniej. Orły Historii na tropie bieszczadzkich tajemnic - o eksploratorach odkrywających miejsca wojennych tragedii. Okruchy historii - nieznane fakty z przeszłości regionu, m.in. o: podkarpackiej miłości Adama Mickiewicz, nieudanym wskrzeszaniu zmarłych w Bieździedzy, wynalezieniu skype'a w... Przemyślu, wybitnych pilotach z Mielca. Nikifor Maruszeczko, zbrodniarz z podkarpackim rodowodem - o najbardziej podzukiwanym przestępcy II RP. Rzeszów sprzed półwiecza - unikalne fotografie stolicy Podkarpacia z lat 60. XX wieku wykonane przez zmarłego niedawno Józefa Gajdę. Komiks historyczny Ryszarda Kudziana Jak czart z Nienadówki Hanusię Chorzępową opętał - niezwykła historia sprzed ponad 100 lat opisywana szeroko na łamach europejskiej prasy. Wigilia przed egzekucją - przejmujący obraz Świąt Bożego Narodzeniu w Kozielsku i Auschwitz. Podkarpacka ofiara Pearl Harbor - o Władysławie Wardydze, synu emigrantki z Medynii Głogowskiej poległym w czasie nalotu na amerykańską bazę. Zaginął 75 lat temu - tajemnica zniknięcia utalentowanego poety z Połomii. Krzywopłoty 1914 - jedna z nagłośniejszych bitew Legionów Polskich z udziałem podkarpackich ochotników. Dębica w okresie I wojny Frysztak 1898 - krwawe ekscesy antyżydowskie na Ziemii Strzyżowskiej. Nowa Dęba - miasto wyrosłe na aminucji. Śmierć "Jędrusia" - pierwszego partyzanta po "Hubalu". Tragedia na planie programu "997" - przypomnienie katastrofy helikoptera w Cisnej w 1991 roku. Bracia Magurowie - opowieść o bohaterskich harcerzach, podkarpackich "Kolumbach". Skandalista z Sędziszowa Małopolskiego - rzecz o Michale Potockim. Sylwetki ciekawych postaci z Podkarpacia Historia ciastkami pisana - o jarosławskich sucharach i biszkoptach Kącik kulinarny, przegląd dawnej prasy, pełne kalendarium wydarzeń na styczeń i luty, nowości wydawnicze Numer dostępny na Podkarpaciu w księgarniach sieci NOVA a także sieci EMPIK na terenie całej Polski (pełna lista salonów na stronie www.podkarpackahistoria.pl Szczegóły i zamówienia: www.podkarpackahistoria.pl
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.