Skocz do zawartości

Andrzej

Użytkownicy
  • Zawartość

    160
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Andrzej

  1. Osobiście muszę przyznać że raczej popieram politykę Busha i Blaira. Zapraszam do dyskusji na temat: Polityka Putina - co o niej sądzisz ? Oczywiście liczę na inteligentną i żywiołową dyskusję.
  2. Chciałbym sprowokować dyskusję na temat stosunków polsko-rosyjskich, lecz patrząc przede wszystkim na własne błędy, a nie ich.
  3. Wielka Brztania w XIX w. stała się chyba największą potęgą kolonialną. Posiadali posiadłopści w Azji, Afryce i na kontynencie Amerykańskim. Na terenach pod ich jurysdykcją nastąpił skok cywilizacyjny, przyspieszyło to rozwój tych państwa, ale... jest i druga strona medalu czyli ogormny wyzysk. Co wy na to?
  4. Witam. Pretekst do wojny... Kazdy kraj pragnacy zbrojnie odwiedzic niemilego sasiada, bliskiego badz baaardzo dalekiego, zawsze szukal po temu odpowiedniego pretekstu - dla usprawiedliwienia w oczach innych krajow badz ugaszenia wyrzutow sumienia we wlasnym narodzie... Preteksty te byly rozmaite. My znamy dobrze "prowokacje gliwicka" czy wojne chocimska sprawiona nam przez Turka za chadzki kozackie i lisowczykow pioracych Siedmiogrodzian pod Wiedniem... Za pretekst do "ostatniej z wojen" posluzylo zabojstwo pewnego nastepcy tronu, pewnego cesarza obrazila pewna depesza, jeszcze innym do wojaczki wystarczyl mecz pilkarski. Zapraszam do dyskusji o najslynniejszych, najdziwniejszych, najsmieszniejszych, i wogole, pretekstach wojennych.
  5. Zakony rycerskie

    Tutaj można wpisywać informacje na temat istniejącyh w przeszłości i dzisiaj zakonów rycerskich. Myśle, że jest to bardzo ciekawy temat :wink: ZAKON ŚWIĘTEGO ŁAZARZA Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani Zakon świętego Łazarza został ufundowany w Ziemi więtej około 1070 roku jako zakon rycerski. Już w XIII wieku znalazł na terenie Wielkopolski. Dotarł też na Śląsk i Pomorze Zachodnie. Zakon św. Łazarza byl początkowo utworzony z trędowatych rycerzy i braci. W 1265 papież nakazal przejście wszystkich samodzielnych leprozoriow pod władze rycerzy świętego Łazarza. Obecnie istnieją dwie gałęzie zakonu. Pierwsza to Rycerski i Szpitalny Zakon świętego Łazarza z Jerozolimy pod Protektoratem Katolickiego Melchickego Patriarchy Jerozolimy, Antiochii i Aleksandrii. Gałąź ta w Polsce zanikła w XVI wieku. W latach 30-tych XX wieku został reaktywowany w Polsce przeorat Zakonu. Strona internetowa: http://www.st-lazarus.net, tamże o herbie zakonu i herbach wielkich mistrzów. (Od nazwy zakonu pochodzi slowo "lazaret") Druga gałąź, złożona z włoskich rycerzy i braci św. Łazarza została w XVI połączana z dynastycznym rycerskim Zakonem św. Maurycego Domu Sabaudzkiego. Zakon ten nosi nazwę Zakon świętych Maurycego i Łazarza. zobacz pełną wersję herbu zakonu (obediencji paryskiej) [/i]
  6. Znacie jakies anegdoty historyczne :?: Można je tutaj zamieszczać. Oto kilka z nich: Fryderyk II, król pruski, podejmował gosci w pałacu Sansouci w Poczdamie, goszcząc wsród nich francuskiego filozofa Woltera.Polecił służbie, by Wolterowi nie dawać łyżki, a gdy podano zupe odezwał się: - Durniem jest ten kto nie zje zupy. Wolter, wziąwaszy kromke, wydrążył ją i za jej pomocą zjadł zupe. Po posiłku odezwał sie: - Durniem jest ten kto nie zje swej łyżki. Po czym spokojnie skonsumował łyzke z "kromki" chleba Pewnego razu w szkole nauczyciel był bardzo niezadowolony z przyszłego uczonego, Wiktora Weisskopfa, i powiedział mu: - Ty nie znasz żadnych dat. - Ja znam wszystkie daty, tylko nie wiem, co się wtedy wydarzyło. Gdy słynnemu twórcy operetek Franciszkowi Suppé dyrygent zwrócił uwagę, że motyw jego nowego utworu można zleźć już u Beethovena, kompozytor odrzekł: - No to co z tego? Czy Beethoven nie jest dla pana dostatecznie dobry? Podczas spaceru po Hyde Parku Beechamowi zrobiło się gorąco. Zatrzymał więc taksówkę, podał kierowcy swój płaszcz i kapelusz i powiedział: - Proszę jechać za mną. Król był wielkim miłosnikiem ksiązek, które wielkim kosztem sprowadzał z zagranicy.Pewnego razu polecił zakupic znaczna liczbe ksiag Franciszkowi Lismaninowi, spowiednikowi Bony i wysłał go za granice z pieniędzmi.Wiedział o tym Stańczyk. - Powiedz mi też, Stańczyku - zapytał go król - wieleś ty juz głupców równych sobie znalazł :?: - Co dzień ich spisuje i już Zygnmunta Augusta zapisałem - A to za co? - Za to, że Lismaninowi dał tyle pięniedzy i wyprawił go z nimi za granice. - A poczekajże jeszcze Lismanin wróci. - Jak powróci to ciebie zmaże a jego zapiszę. Stańczyk zgadł gdyż Lismanin sie więcej w Polsce nie pokazał. Kiedy królowi przystawiano pijawki Stańczyk zauważył. - Są to najprawdziwsi dworzanie i przyjaciele króla jegomości. Pewnego razu król zagadnął arcybiskupa lwowskiego: - Jakże ty książe, zostałeś biskupem w kościele łacińskim kiedy mało co umiesz po łacinie :?: - Tak, jak wasza królewska mość w Polsce choć po polsku nie umiesz.(Stefan Batory) Przybyły na dwór króla Jakuba I ambasador francuski był wysokiego wzrostu, ale podczas pierwszego posłuchania na dworze nie wykazał sie giętkoscią umysłu.Po posłuchaniu króla zapytał znanego filozofa Francisca Bacona co sądzi o ambasadorze. Ten stwierdził, że jest duży i dobrze zbudowany. - Ale co pan myśli o jego głowie? Czy to człowiek zdolny wykonać swoje zadanie? - Królu, ludzie wysocy podobni bywają niekiedy do kilkupiętrowych domów, w których najwyższe partie są zazwyczaj najgorzej umeblowane. Pewnego razu cesarz Napoleon jechał przez niewielki miasteczko francuskie.Zdziwiony tym, ze nie przywitały go salwy armatnie pyta burmistrza: - Dlaczego nie strzelacie z armat na moją cześć :?: - Powodów jest ze......dwadzieścia.Po pierwsze nie mamy armat.Po drugie...... - Dziękuje to pierwsze wystarczy - odrzekł cesarz.
  7. Elżbieta I

    Co sądzicie na temat Elżbiety I. Jednej z najwybitniejszzych monarchów Wielkiek Brytanii :?: Ja osobiście uważam Elżbietę za dobrą władczynię ale posiadającą przywary wady i kaprysy. Jak wy sądzicie :?: Wbrew pozorom jest to temat do dyskusji.. 8)
  8. Moje pytanie :wink: Ten kto odpowie poprawnie zadaje następne. Oto pytanie: Czy Marek Antoniusz i Gajusz Juliusz Cezar byli ze sobą spokrewnieni ? Jeśli tak, proszę podać albo stopień tego pokrewieństwa albo podać imiona NAJBLIŻEJ spokrewnionych członków tych dwóch gałęzi.
  9. Albert Speer, wielki mag organizacji, napisał w swoich wspomnieniach pod adresem aliantów: "Już w 1943 r. można było w dużej mierze rozstrzygnąć losy wojny, gdyby zamiast rozległych, ale bezsensownych bombardowań terenowych [alianci] podjęli próbę wyłaczenia ośrodków produkcji wojennej" Czy zgadzacie się z tą opinią :?: ( w czasie wojny forsowali ją amerykanie, ale wygrał pomysł brytyjski). A może klucz do wcześniejszego pokonania Hitlera leżał gdzie indziej :?:
  10. Historia zna wiele przypadków dziwnych śmierci znanych ludzi. Ja podzielę się dwoma przypadkami. Królowi Anglii Edwardowi II (temu niedorajdzie z filmu "Waleczne Serce") wsadzono w odbyt rozżarzony pręt,aby pokazać potem,że umarł śmiercią naturalną. Pyrrus, król Epiru został zabity w bitwie ......dachówką zrzuconą z dachu przez matkę jednego z wrogich żołnierzy... A wy jakie znacie zapraszam do pisania postó na ten temat :wink:
  11. Najsłynniejszy obraz

    Chciałbym rozpisać mały konkurs na najsłynniejszy obraz w historii (tzn. taki, który rozpoznaje najwięcej ludzi). Oto moje typy: Mona Lisa - Leonardo da Vinci Słoneczniki - Vincent van Gogh Stworzenie człowieka - Michał Anioł (fresk) Narodziny Wenus - Sandro Boticelii (nie wiem dokładnie jak to sie pisze) Powrót syna marnotrawnego - Rembrant Wpisujcie swoje typy
  12. Zastanawia mnie, czy są wam znane jakieś legendy co do początków państwa Polskiego oprócz tak popularnych jak: :wink: o Piaście Kołodzieju Orlim Gnieździe Wandzie co nie chciała Niemca Popielu Ciekawi mnie też czy uważacie, że legendy te mogą zawirać w sobie część prawdy np: być obrazowym opowiedzeniem historii państwa dla ludu.
  13. Kto jest waszym ulubionym politykiem (może być polski lub zagraniczny) :?:
  14. Polacy tradycyjnie mają wiele sympatii do Francji. Ostatnio jakby się to pomalutku zmienia, lecz wciąż bardzo wielu uznaje ten kraj za naszego najżyczliwszego i najważniejszego sojusznika w Europie. A w przeszłości to już w ogóle byliśmy beznadziejnie zakochani w galijskim kogucie co najmniej od czasów Napoleona. Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat roli Francji w naszej historii. W podsumowaniu trzeba wystawić plus, czy minus :?: I czy nasza miłość była uzasadniona :?:
  15. Chciałbym poznać opinie,któremu z przeciwników "boga wojny" i jego armii,należy się palma pierwszeństwa. Opcja "inny" myslę,że przede wszystkim może być wykorzystywana w przypadku rosyjskich dowódców.Sam cesarz bardziej od Kutuzowa cenił sobie innego(Bagrationa).Głosujcie i uzasadniajcie swój wybór. Jeśli chodzi o moją osobę to wybrałbym z tego grona Wellingtona.Nie tylko jesli chodzi o zwycięstwo pod Waterloo,ale także za kampanię hiszpańską. Choć tutaj nie mozna użyć stwierdzenia, że pobił Napoleona,ale jego marszałków i generałów.
  16. Bolesław Chrobry - ocena

    Chciałbym sie dowiedziec jakie jest wasze zdanie na ten temat. Jak uważacie, czy Bolesław nazywany Wielkim rzeczywiscie był wielki, a może jego brak swego rodzaju wyobraźni doprowadził do znacznego osłabienia państwa polskiego i niemalże upadku. Biografia: Bolesław I Chrobry Ja uważam, że ten wybitny władca prowadził polityke przerastającom możliwości polski - długotrwałe wojny prowadzone przez jakże ambitnego Bolesława Chrobrego przerastały możliwości państwa Piastów. Po to, aby nasz "wielki" Bolesław mógł porowadzić swoją równie "wielką", "europejską" politykę, poddani jego musieli dostarczać coraz wiecej danin i wzmóc zakres powinnośći. Z tego proste wnioski - wzrastający ucisk fiskalny i zmuszanie ludności do ogromengo wysiłku powodowały powszechne niezadowolenie. I to było bodaj najważniejszą przyczyną kryzysy państwowości polskiej w latach 30. XI w., a często winą za ten fakt, zamiast "wspaniałego" i pozornie "zwycięskiego" Bolesława, obarcza się właśnie Mieszka II (choć i on w znacznym stopniu do tego kryzysu się przyczynił...) Jednak oceniam go pozytywnie, bo mogł przecież nieprzewidzieć konsekwencji wszystkiego w przyszłości, i należy mu się plus za koronację i zbudowanie niezalezności polskiego kościoła. Bardzo mnie interesuje wasze zdanie na ten temat. Prosze o konkretne argumenty i przykłady. Mam nadzieje że temat ten zaciekawi kogos więcej niz mnie :wink:
  17. Co myślicie o pomyśle wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgó wyborczych :?: Ja jestem zdecydowanie za, ponieważ: wybierany jest tylko jeden poseł w każdym okręgu wyborczym małe okręgi wyborcze (po ok. 50 - 80 tys. miesz-kańców) – powiat lub dzielnica miasta Kandydatów zgłaszają zarówno partie polityczne jak i organizacje, a także grupy obywateli. Kandydaci zabiegają wyłącznie o poparcie wyborców. Do głosowania jest tylko jedna lista wyborcza, kolejność nie ma znaczenia, bo kandydaci, których jest niewielu (najczęściej kilku) są znani mieszkańcom okręgu. Szansa kandydata na wybór zależy: od samego kandydata – jak umie sobie zapracować na popularność u wyborców – opinie partii są bez znaczenia od poparcia wyborców. Do Sejmu wchodzi ten kandydat, który otrzymał największą ilość głosów w danym Jednomandatowym Okręgu Wyborczym.Twój głos pracuje tylko i wyłącznie na rzecz kandydata, na którego głosowałeś. Szansę na wybór mają ludzie: :wink: którzy znani są z działalności publicznej od dobrej strony oraz ci, którzy sami dobrze poprowadzą swoją kampanię wyborczą. Nie muszą opierać się na łasce telewizji, bo w powiecie można osobiście objechać wszystkie miejscowości i spotykać się z wyborcami. Nie potrzebni są bogaci sponsorzy, bo kampania na terenie jednego powiatu jest stosunkowo tania. Ponowny wybór zależy tylko od oceny i woli wyborców, szansy nie ma ten poseł, który nie spełnił swoich obietnic wyborczych, a informację o tym jak poseł reprezentuje wyborców w Sejmie rozgłosi Ponieważ: on sam – jeśli może się wykazać dobrą działalnością na rzecz wyborców i kraju inni kandydaci, którzy z nim przegrali – jeżeli nie wypełnia on obietnic wyborczych i szkodzi interesom społeczeństwa społeczność wyborców śledząc działalność posła Złego posła nie wybierze się nigdy więcej! W życiu politycznym liczą się: ludzie zasługujący na uznanie, a partie zabiegają o ich poparcie. Przy systemie JOW, bez działaczy lubianych przez wyborców, partie nie mogą istnieć. JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE (w skrócie JOW) posiada wiele państw np. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Francja, Włochy, Japonia... Czy pwonniśmy do nich dołączyć :?:
  18. Czekam na wasze opinie, jeżeli to możliwe to z uzasadnieniem
  19. Państwo polskie pojawia sie w roku 963 w postaci gotowej. Sposób w jaki powstało, można przedstawić tylko w formie przypuszczenia. Poglądy naukowe, jakie w tej mierze wyrażono można przedstawic tylko jako dwie odmienne hipotezy. :wink: teoria podboju - państwo powstało nagle, mianowicie przez podbój teoria ewolucyjna - państwo formowało sie na zasadzie bodźców (jakim były małe wstrząśnienia wojenne, pod których wplywem panstwo się formowało, za ich pomocą rozszerzając sie nastepnie i utwierdzając w dziejach. Dziś powszechnie uznaje sie teorię drugą. Ale są tez tacy historycy którzy obstają przy pierwszej. A co sądzą na ten temat historycy tego forum :?:
  20. Jakie było waszym zdaniem największe Polskie zwycięstwo w XVII w. ?
  21. Wybrałem najbardziej znanych hetmanów koronnych. Który z nich był najlepszym dowódcą, strategiem czy żołnierzem, a także człowiekem :?: Większośc z was zapewne wybierze Jan Sobieskiego. Jednak dla mnie najlepszy jest Jan Zamoyski. Stanął na czele stronnictwa szlacheckiego realizującego program obozu egzekucyjnego, tzw. popularystów, które domagało się przestrzegania zasad pokoju religijnego, przeciwstawiało się rosnącemu wpływowi Kościoła katolickiego i zakonu jezuitów, występowało przeciwko angażowaniu Polski w wojny dynastyczne ze Szwecją, starając się jednocześnie o zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo grożące Polsce ze strony Turcji. Założył Zamość i powołał Akademię Zamojską. Pytanie obejmuje okres XVI - XVIII wieku
  22. Bomba, któa wybuchłą 20 lipca 1944 w Wilczym Szańcu, zabiła cztery osoby. Hitler został jedynie ogłuszony. Gdyby narada odbywała się w bunkrze, a nie letnim pawilonie. lub gdyby Claus von Stauffenberg włożył do teczki - jak zamierzał - podwójny ładunek wybuchowy, to Hitler na pewno by zginął. Jak wówczas potoczyłaby się historia Europy :?:
  23. Co sądzicie o tej ciekawej postacji. W Polsce uznawany za zdrajcę na Litwię za bohatera narodowego. Poddał kraj pod protekcję Szwedów, ale czy tak nie postąpiła znakomita większość szlachty i magnateri w Koronie i Wielkim Księstwie, z przyszłym królem Janem III na czele. Gdy podjął tą decyzję to czy kierował się bardziej prywatą czy raczej miała na nią wpływ tragiczna sytuacja na froncie przeciw Moskiewskim - do której sam po części się przyczynił, wiodąc nieustanne spory z Gosiewskim i opuszczając armię po kampanii zimowej 1654/55 Wtedy to zdemoralizowane, nieliczne wojsko pozostało bez dowódców ( Gosiewski, pułkownicy i rotmistrzowie też wyjechali )co w konsekwencji doprowadziło do klęski w bitwie o Wilno i skazało miasto na rzeź
  24. Która z wyżej wymienionych kampanii wojennych według was jest najbardziej zapomnianą kampanią wojenną Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zapomnianą przez literaturą tak historyczną jak i batalistyczną, taką która wciąż czeka na swoją monografię.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.