Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Literatura dt. Powstania - dziś i jutro

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

whatfor: posty i to co pisał Albinos czytałem zawsze, bo pisze świetnie. Swoje zdanie wyrażałem zwykle jedynie w kwestiach polityczno - wojskowych na nieco szerszym planie [całość Powstania...]. Przed Twoją wiedzą pozostaje mi tylko klękać... Co do zaś archiwum Stolicy...

Dawno temu, może z rok, chyba właśnie Albinos znalazł gdzieś informację, że Kirchmayer zbierał dokumenty i wiadomości dotyczące tego kto jakimi siłami dysponował w chwili wybuchu powstania. Gdzieś to było nawet umieszczone [przepraszam - nie pamiętam: skleroza]. Zadzwoniłem, obdzwoniłem i dowiedziałem się, że wszelkie dokumenty po nim są zmagazynowane w odnośnym archiwum, metodą "stąd - dotąd", bez żadnego ładu i składu, zajmując ileś metrów bieżących. Są dostępne ale nie do końca, bo nikt nie zrobił z tym porządku, a i nie kojarzę z rozmowy by mieli to w planach. Być może "Stolica" i jej dokumenty wylądowały mniej więcej w podobny sposób? Tyle a tyle m.b., bez jakiegokolwiek porządku i skatalogowania? Do tego część pracowników mogła sobie coś wziąć z tego co ich interesowało.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
whatfor   
Witam;

whatfor: posty i to co pisał Albinos czytałem zawsze, bo pisze świetnie. Swoje zdanie wyrażałem zwykle jedynie w kwestiach polityczno - wojskowych na nieco szerszym planie [całość Powstania...]. Przed Twoją wiedzą pozostaje mi tylko klękać... Co do zaś archiwum Stolicy...

Dawno temu, może z rok, chyba właśnie Albinos znalazł gdzieś informację, że Kirchmayer zbierał dokumenty i wiadomości dotyczące tego kto jakimi siłami dysponował w chwili wybuchu powstania. Gdzieś to było nawet umieszczone [przepraszam - nie pamiętam: skleroza]. Zadzwoniłem, obdzwoniłem i dowiedziałem się, że wszelkie dokumenty po nim są zmagazynowane w odnośnym archiwum, metodą "stąd - dotąd", bez żadnego ładu i składu, zajmując ileś metrów bieżących. Są dostępne ale nie do końca, bo nikt nie zrobił z tym porządku, a i nie kojarzę z rozmowy by mieli to w planach. Być może "Stolica" i jej dokumenty wylądowały mniej więcej w podobny sposób? Tyle a tyle m.b., bez jakiegokolwiek porządku i skatalogowania? Do tego część pracowników mogła sobie coś wziąć z tego co ich interesowało.

pozdr

Witaj,

Historia Powstania krzyczy o solidnych historyków od wielu lat - niestety, coraz ciszej... Ludzie czekali np. na porządną pracę o "Czacie 49" - ja też. Gdy kupiłem tę broszurkę dr Nowożyckiego (w Internecie wyglądała na opasłe tomisko!) i na str.36 wyczytałem: Dywizje SS "Hermann Göring" i "Wiking" to już wiedziałem z czym mamy do czynienia.... - wolałbym aby ukazały się jedynie porządnie zredagowane rozkazy... Podobnie jest z innymi pracami - choć są pozytywne wyjątki. Archiwa warszawskie (i nie tylko) są zawalone materiałami o PW, tyle, że nie ma kasy na porządną kwerendę. Temat "przebicia" zasługuje, moim zdaniem, na oddzielną publikację. Szkoda, że nie żyje płk. Adam Borkiewicz, bo jego mrówcza praca (wcale nie ułatwiana przez UB) do dziś jest dziełem z górnej półki. Gdyby On dziś miał dostęp do tych wszystkich materiałów, to sądzę, że nie było by kłopotów z ustaleniem wszystkich danych na temat tego wydarzenia. Tylko dwa baony doczekały się w miarę porządnych monografii - nie wolnych od błędów, ale stanowiących dla nas podstawę do dalszego grzebania w tym temacie. Bez solidnej monografii Czaty i Miotły trudno będzie ustalić skład osobowy desantu... Do tego dochodzą wspomnienia pisane po... 55 latach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Gdy kupiłem tę broszurkę dr Nowożyckiego

Już dra?

Ludzie czekali np. na porządną pracę o "Czacie 49" - ja też. Gdy kupiłem tę broszurkę dr Nowożyckiego (w Internecie wyglądała na opasłe tomisko!) i na str.36 wyczytałem: Dywizje SS "Hermann Göring" i "Wiking" to już wiedziałem z czym mamy do czynienia.... - wolałbym aby ukazały się jedynie porządnie zredagowane rozkazy...

Dosłownie przed chwilą znalazłem informację, że niedługo Wydawnictwo ZP ma wydać kolejną pracę Bartosza Nowożyckiego nt. "Czaty": "Czata 49". Relacje i wspomnienia żołnierzy batalionu Armii Krajowej w zasobie Archiwum Akt Nowych.

Natomiast co do tej wydanej już pracy. Fakt faktem jej treść pozostawia sporo do życzenia. Jednak dla mnie istotne jest już samo to, że komuś chciało się za to wziąć. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem będzie coraz lepiej.

Archiwa warszawskie (i nie tylko) są zawalone materiałami o PW, tyle, że nie ma kasy na porządną kwerendę.

Kasa kasą, pytanie ile jest osób, które faktycznie są gotowe zajmować się tym tematem. Nie mówię teraz o wydawaniu albumów ze zdjęciami, czy publikacjami/wznowieniami prac, które gdzieś tam już były wydane, albo leżały niemalże gotowe do wydania (jak chociażby wspominane już tutaj wspomnienia "Szczerby" czy wznowienie opracowania historii plutonu pancernego).

Temat "przebicia" zasługuje, moim zdaniem, na oddzielną publikację.

Czy na osobną... Na pewno sama Starówka zasługuje na to, aby zająć się nią w taki sposób, jak to miało ostatnio miejsce z Żoliborzem. I w takiej pracy przebicie powinno zajmować znaczną część. Bo tak podejrzewam, że byłby to towar wyjątkowo słabo dostępny.

Co do reszty. Obawiam się, że dzisiaj będzie już coraz trudniej ustalić pewne sprawy. Jedynie ta porządna kwerenda w archiwach może cokolwiek zmienić. Bo ze strony samych Powstańców nie spodziewam się już żadnych rewelacji. Choć ciągle mam nadzieję, że jednak generał Ścibor-Rylski w końcu przygotuje jakieś wspomnienia, o czym wspominał parę lat temu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
whatfor   

już dra?

Jeżeli na tylnej okładce jest przedstawiany jako dr historii - to mam prawo mniemać, ze ta praca nie powstał gdy chodził do podstawówki...

À propos wspomnień "Szczerby" - to samo wydawnictwo Finna wczoraj podesłało mi nową pozycję "Batalion Bończa", i to są już w 98 % wspomnienia. Jest to pierwsza pozycja dotycząca tego baonu, ale pisana nie przez historyków lecz przez samych powstańców, głównie szeregowych, łączniczki i sanitariuszki. Z kadry baonu pojawiają się ponownie wspomnienia "Szczerby". Jak sami piszą we wstępnie ich oddział składał się z młodzieży robotniczej, wśród której nie było ludzi z zacięciem do pióra, a swoją historię zaczęli nieśmiało odtwarzać dopiero pod koniec lat 80...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli na tylnej okładce jest przedstawiany jako dr historii - to mam prawo mniemać, ze ta praca nie powstał gdy chodził do podstawówki...

Mówimy o tej pracy wydanej przez "Rytm"? Tam jest przedstawiany jako doktorant (na tylnej okładce zbiory dokumentów "Kilińskiego" również). Tak samo na stronie Instytutu Historycznego UW (jak i na wywieszce przy zakładzie historii XX wieku), w którym to właśnie robi doktorat, jest jeszcze magistrem. I dlatego też pytam tak z ciekawości, mogłem coś ominąć :)

A ten zbiór wspomnień żołnierzy "Bończy" znam, czytałem. I właśnie o takie prace mi chodziło. Takie wspomnienia trafią do każdego. Co innego takie właśnie naukowe opracowania historii walk na Woli, Starówce, Mokotowie... Obawiam się, że takich prac za dużo nie będziemy mieli. Wiadomo, każdy chce zarobić. A ile osób kupi tego typu pozycje?

Temat wydzielony z tego wątku: https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...mp;#entry179428

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.