Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
atrix

Mord pod Ciepielowem - Fakty

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Dział ten założyłem z myśla by tutaj podawać fakty jakie się udało ustalić w dyskusji na temat " Mordu pod Ciepielowem"

1 - Walkach pod Ciepielowem ( las w Dąbrowie ) ze strony Niemieckiej brały udział w walkach , 8 pułk rozpoznania 3 Dlet ( wydzielona część ), oddział 2 Dlet zajmujący Ciepielów , III batalion 15 pułku piechoty zmotoryzowanej

2 - Batalion mjr Józefa Pelca liczył według relacji por Hudzickiego ( WBP-M )około 600 żołnierzy . Uzbrojenie stanowił tylko karabin, brak broni ciężkiej

3 - W okolicy lasu w dniu 08.09.1939r , w godzinach porannych doszło do walk z udziałem zwiadu WBP-M pod dowodztwem rtm. Leona Podreza

4 - rtm L. Podrez jadąc w kierunku Lipska, natknął się w okolicy wsi Drezno na szpice 8 pułku rozpoznania 3 Dlet. Jadącej w kierunku Zwolenia, od Lipska .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Analizując relacje Tadeusza Ciesielskiego i Franciszka Bardzika. doszłem do wniosku że ostrzelanie kolumny jeńców prowadzonej do Lipska miało miejsce pod wieczór 08.09.1939r w okolicy wsi Cukrówka . Zginęło razem 14 żołnierzy. Ich ciała ekschumowano na cmentarz w Lipsku.

Cytat z relacji T. Ciesielskiego - "podjechało 5 ciężarówek, kazano nam wejść i znowu podnieść ręce do góry i tak nas przewieziono około 2km w stronę Lipska do innej grupy polskich jeńców

" Według relacji świadków S. Wrzochala i M. Prokopa ta grupa jeńców była zgromadzona przy drodze Lipsko - Ciepielów we wsi Gołębiów .

Cyt z relacji T. Ciesielskiego - " Zbliżał się wieczór, ustawiono nas po 10-ciu w rzędzie, pod ręke, jeden trzymał drugiego. Wokół nas rozstawiono w 10 metrow żołnierzy z bagnetami na karabinach. Zapowiedziano nam przez tłumacza, że cała kolumna pomaszeruje do Lipska, a gdyby ktoś próbował uciekać to rozstrzelają wszystkich. Oficerowie szli pierwsi. Było ich 6-ciu, w tym dwóch lekarzy z czerwonymi otokami, major i porucznik. Równierz był z nimi Stanisław Piliński, cały czas w koszuli. Tak uformowana kolumna maszerowała spójnie, a konwojenci ciągle pokrzykiwali, bez żadnego powodu. Na poboczu wzdłuż drogi do Lipska stała zmotoryzowana jednostka wroga, jej żołnierze przyglądali się nam, żołnierzom z rozbitej armi. Jeden z Niemców krzyknął " polnische Hunde". Widziałem i słyszałem wszystko albowiem znajdowałem się po lewej stronie kolumny, tam gdzie stali Niemcy. W pewnym momencie, bez żadnego powodu, ze znajdującego się na samochodzie karabinu maszynowego Niemcy zaczynają strzelać w w tył kolumny. Około 6-ciu kolegów zgineło na miejscu. Inni byli ciężko ranni. Nie wolno ich było ani opatrywać , ani zatrzymywać się "

Cytat z relacji Franciszka Bardzika - " Otóż po rozbrojeniu nas, uformowano z jeńców kolumnę czwórkową w ten sposób, że oficerowie szli w ostatniej czwórce w kierunku miasteczka Lipsko. Za kolumną jeńców w odległości kilkudziesięciu kroków poruszał się samochód pancerny z ciężkim karabinem maszynowym.. Kolumna posuwała się prawą stroną szosy. Kiedy uszliśmy kilka km, nagle padła skierowana w kolumnę seria pocisków z karabinu maszynowego i kilku żołnierzy (5-6 ) padło na ziemie. Między innymi padli dwaj oficerowie idący w mojej ostatniej czwórce ( mjr lek J.Cesarz i ppor z 27 pp ). Powstał chwilowy popłoch, część jeńców rzuciła się do rowu przydrożnego, lecz konwojenci momentalnie uformowali kolumnę i kazali iść naprzód. Poniewarz słychać było nieco póżniej pojedyncze strzały, więc należy przypuszczać, że rannych którzy padli na szose - od wspomnianej seri karabinu maszynowego - Niemcy dobili"

Wieś Cukrówka leży 3 km od Lipska od strony Ciepielowa. Według relacji Ciesielskiego i Bardzika wiadomo że grupa jeńców opuściła las w Dąbrowie. Ostrzelano kolumna kiedy przemaszerowała kilka kilometrów . Wychodzi na to że została ostrzelana w okolicy wsi Cukrówka. Potwierdza to równierz pani Wasiel, która pod wieczór 08.09.1939 roku słyszała strzały i jęki i krzyki ludzi na drodze w Cukrówce.

Zdjęcie z opisem przedstawiające zastrzelonych jeńców

poest125612079969862.jpg

ciepieloew_xxx1.jpg

Maszerująca grupa jećów ( konwojeńci z karabinami z bagnetami )

ciepieloew_xxxxxx.jpg

Edytowane przez ciekawy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Pozwoliłem sobie na małą próbe opracowania całego tematu - " mordu pod Dąbrową. Na podstawie relacji i dokumentów. Oto jej mała próbka , dotycząca ostrzelania kolumny jenieckiej prowadzonej z lasu koło Dąbrowy w kierunku Lipska. Prosze o uwagi .

Link - http://hostuje.net/file.php?id=dd1e9db3dba...476000088af901f

Kol. atrix - podobny temat już na forum istnieje: https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...&start=1455 w związku z powyższym nie bawmy się w biskupa Ockhama, i jego brzytwę (tj. mnożenie bytów ponad potrzebę :lol: ). Temat zamykam, a dalsze posty proszę pisać w w/w temacie /ciekawy/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.