Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Panslawizm powstały w Czechach, a nie jak mylnie sie uważa w Rosji mając na celu początkowo stosowany do określenie językowej i kulturalnej wspólnoty narodów słowiańskich. Jednakże później te idee przejął carat, który chciał jedności Słowian oczywiście pod dyktando Rosjan, w Polsce nigdy nie znalazło przez to uznania, zawsze Polacy mieli w przeciwieństwie do Czechów separastyczne dążenia podczas zaborów. Jak myślicie dlaczego to się Rosji na szczęscie nie udało, w Polsce to jasne, ale w innych krajach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pewnie najważniejszym powodem jest podział kulturalny Słowian, jeszcze z czasów średniowiecza gdy na Rusi panowało Prawosławie i kultura bizantyjska, a na zachodzie Słowaiańszczyzny kultura łacińska z tąd wyszło większość podziałów. Ponadto wspólna historia narodów słowiańskich pełna wojen i konfliktów nie sprzyjała zjednoczeniu. Idea panslawizmu była i jest według mnie nierealna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sesnie panslawizm, ale już w innej epoce głosił Otton III i Bolesław Chrobry, który zgodnie z założeniami Cesarza miałby być przywódcą 3 części imperium czyli wszystkich słowian.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W pewnym sesnie panslawizm, ale już w innej epoce głosił Otton III i Bolesław Chrobry, który zgodnie z założeniami Cesarza miałby być przywódcą 3 części imperium czyli wszystkich słowian.

Myslę że to dość odważne stwierdzenie, choć na pewno nie pozbawione racjonalności :P Otton III nie myślal chyba jednak o zjednoczeniu pod władzą Chrobrego wszystkich Słowian, których ziemie sięgały przecież tak daleko na wschód i południe. Powiedziałbym raczej że Panslawizm to taka późniejsza odmiana uniwersalizmu tyle że "wschodnioeuropejskiego" -słowiańskiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Panslawizm powstały w Czechach

O ile z powyższym zgodzić się można, choć w przypadku myśli i idei trudno czasami wyrokować co do: "kto pierwszy". Ciekawy jest przypadek Karla Havlíčka Borovskiego, który udał się do Rosji w lutym 1843 roku. Warto przypomnieć, iż w tym okresie niewielu pisarzy czeskich czy słowackich zdecydowało się by Rosję poznać osobiście. Wedle Adolfa Černý'ego, wcześniej mamy: Chalupkę, Tomaszyka, Koubka, Szafarzyka i Dobrowolskiego.

Borovski początkowo był pełen zachwytu nad poznawanym krajem, czym jednak bardziej poznawał tym stawał bardziej krytyczny, aż do punktu w którym, w zasadzie nie znajdował nic pozytywnego. W swym liście do Karla Zapa pisał:

"Gdyby tylko Kollár mógł przyjechać do Rosji zamiast mnie! Wpadłby w rozpacz, że sam tej Słowiańszczyźnie pomagał (...) A kto chce naprawdę Czechom uczynić dobrodziejstwo, niech im opłaci podróż do Moskwy".

/J. Brodniewicz "'Kto chce naprawdę Czechom uczynić dobrodziejstwo, niech im opłaci podróż do Moskwy' – Rosja oczami Karla Havlíčka Borovskiego w świetle korespondencji do Karla Zapa", "Slavica Huvenum", Universitatis Ostraviensis, Facultas Philosophica, XV, 2014, s. 34/

Milan Kundera podsumował jego postawę:

"Karel Havlíček Borovský miał 22 lata, kiedy w 1843 roku wyjechał do Rosji, gdzie spędził rok. Przybył tam jako entuzjastyczny słowianofil, by wkrótce stać się jednym z najsurowszych krytyków Rosji".

/tegoż, "Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej, "Zeszyty Literackie", nr 5, 1984, s. 27/

Może zatem w tej nieznajomości Rosji tkwiła przyczyna postawy ówczesnych czeskich panslawistów?

Jednakże później te idee przejął carat, który chciał jedności Słowian oczywiście pod dyktando Rosjan, w Polsce nigdy nie znalazło przez to uznania

Czy aby to takie pewne?

Co zrobić z hrabią Adamem Gurowskim po jego listach z września 1834 roku do: "Augsburger Zeitung" i "Gazette de France", jak i wydaniu "La vérité sur la Russie et sur la révolte des provinces polonaises" (Paris, 1834), gdzie wywodził, że Polska nie jest potrzebna jako państwo, a wedle praw konieczności upadek Polski był koniecznym krokiem dla wypełnienia przez Rosję jej misji. Pisał on tedy:

"Niemożliwość istnienia politycznego Polski jest dla mnie oczywista i dowiedziona. Wierny swemu pochodzeniu, jako mieszkaniec prowincji, pragnąłbym zostać poddanym rozległego państwa słowiańskiego. Sprawa Polski wzglę­dem Rosji przedstawia mi się jak stosunek prowincji do pań­stwa, a lękam się bardzo wszelkiego federalizmu, wszelkiego kawałkowania ziemi czy narodowości. Nie wierząc w możliwość istnienia części oderwanej, jaką byłaby Polska, będę zawsze sądził, że znajdę ojczyznę w wielkim zespole Słowiańszczyzny, w tej Rosji, która według mnie obejmuje wszystkie idee dobrobytu dla wszystkich braci wspólnego ze mną pochodzenia, a także dla braci z tej prowincji, w której się urodziłem...

Przez Polskę należę do Słowiańszczyzny. Rosja jest tej Słowiańszczyzny przedstawicielką i uosobieniem, ona jest jej sercem i duszą".

/cyt. za: M. Janik "Prądy panslawistyczne i rusofilskie w okresie Wielkiej Emigracji", "Pamiętnik Literacki", T. 31, nr 1/4, 1934, s. 64/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.