Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Wojsko muzułmańskie - najemne, wielonarodowe czy beduińskie?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Już od VII wieku Arabowie z Płw. Arabskiego wyprawili się na świat rzymski i podbili jego wschodnią do Anatolii i południową do Pirenejów część, ale jaki skład miał ten moloch, gigant, którym była armia Mahometa i jego następców, kalifów? Z czego się składała? Czy tylko z samych Beduinów? A jeśli nie? To z niewolników? Najemników?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Z czego się składała?

Z czego? Z wielbłądów ;) To wykorzystywanie wielbłądów dało tej armii przewagę w walkach na wielkich obszarach.

Mahomet podejmował działania wojskowe- np. wysyłanie ekspedycji wojskowych na przygraniczne tereny bizantyńskie. Jednak zorganizowana armia powstała po jego śmierci, na co wpływ miały tzw. "wojny riddy". Walki po śmierci Mahometa oraz wcześniejsze doświadczenia wojskowe stanowiły o umiejętnościach wojskowych. Do jednoczących czynników należała oczywiście religia i wspólnota interesów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Rozumiem, że wzmianka o wielbłądach to taki żart (jeśli to tak, to udany, bo mnie akurat rozśmieszył ;) ). Poważniej, to chodziło mi bardziej o strukturę społeczną (ludzi ;) ).

Do drugiego akapitu twojej wypowiedzi:

Wiesz coś więcej o "wojnach riddy"? Znaczy, że Mahomet wykorzystywał też niewolników jako żołnierzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Co do składu wojskowego w krajach islamu, to dosyć istotnym jego składnikiem niewolnicy byli - najprawdopodobniej już od VIII i IX w. n.e.. Geneza tego zjawiska nie jest w pełni jasna, ale najczęściej przyjmuje sie, że kalifowie, no i późniejsi władcy muzułmańscy bardzo chętnie otaczali sie gwardią prywatnych niewolników, ponieważ na nich polegać właśnie mogli, jako że byli od nich zupełnie zależni. Jednak historia pokazuję, ze o ile to podejście jest bardzo racjonalne o tyle nie do końca przekonywujące. ;) Wszak dzieje państw muzułmańskich pokazują nam, ze zbrojne formacje niewolnicze w szybkim tępię nauczyły się wywierać nacisk na na swoich panów, no i nie zawsze wierne im były, uzyskiwały tez decydujący wpływ na losy państw, w których przyszło im walczyć.

Należałoby nam tez zastanowić się w tej sytuacji na innymi okolicznościami, które mogły sprzyjać powstaniu wojsk niewolniczych.

Po stopniowym rozwiązywaniu wielkich obozów-miast, tak dla przykładu chociażby w Kufie, czy Basrze, ogromna masa napływowej ludności arabskiej osiedlała się w wielkich miastach, które stanowiły centralne ośrodki życia imperium kalifów. Ludność ta trudniła się rzemiosłem i handlem no i dość szybko zatraciła swoja wojowniczość. Nawet beduini w niewielkim stopniu tylko nadawali się do wojaczki z rycerstwem europejskim w IX i X w. , za to nieporównanie lepiej wychodziła im grabież terenów nieprzyjaciół i własnych. ;)

Wiec można wysunąć pogląd, iż z tej właśnie przyczyny władcy muzułmańscy rekrutowali swoje oddziały z niewolników.

System ten idzie nam stwierdzić tak z al-Andalus, jak i z Afrki Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Indiach północnych.

Ostateczna konsekwencja tego było opanowanie przez mameluków Egiptu w XIII w. na ponad 250 lat.

Pasjonatem tematu nie jestem, więc za potencjalne pomyłki przepraszam...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Everthus   

Ciekawy temat. Od dawna zastanawiały mnie przyczyny sukcesów kalifów i ekspansji islamu w pierwszych jego wiekach.

Możliwe że to dzięki dobrze dobranej strategii, znajomości miejsca walk oraz dużej liczbie najemników odnosili takie wspaniałe sukcesy.

A tych wielbłądów bym nie wyśmiewał ;)

Pozdrawiam forumowiczów ^^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Rozumiem, że wzmianka o wielbłądach to taki żart (jeśli to tak, to udany, bo mnie akurat rozśmieszył ;) ). Poważniej, to chodziło mi bardziej o strukturę społeczną (ludzi :P ).

O ludzi pytamy: "kto?". ;) W temacie było pytanie: "z czego isę składała ta armia?". Co? Wielbłądy. :( Zatem:

A tych wielbłądów bym nie wyśmiewał :)

podpisuje się pod tym stwierdzeniem. Wielbłądy były bardzo ważne dla tej armii, jak już wspomniałam.

Wiesz coś więcej o "wojnach riddy"? Znaczy, że Mahomet wykorzystywał też niewolników jako żołnierzy?

Były to działania wojenne po jego śmierci. Kiedy umarł wsytąpiło niebezpieczeństwo, że przymierza jakie zawarł z wodzami plemiennymi rozpadną się. Niektórzy nie wierzyli, że był prorokiem. Społeczność kierowana przez Abu Bakra przez działania wojskowe (i to były tzw. "wojny riddy") potwierdziła swą zwierzchność. "Wówczas to powstała zorganizowana armia, rozpęd uzyskany w tych działaniach poniósł ją ku regionom nadgranicznym wielkich imperiów, a kiedy opór okazał się słaby, ruszyła ku ich centrum"- A. Hourani, "Historia Arabów".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.