Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Cuir bouillie

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

W odpowiedzi Euklidesowi, nie wiem czy nie może chodzić o jakaś formę skóry wykorzystywaną w różnych celach. Specjalistą nie jestem. Kiedyś miałem wrażenie - na bazie źródeł pisanych - że to jedynie forma zbroi ale jak wskazuje tekst L. Watteeuw, N. van Bos, Un «Jardin Clos» flamand en cuir bouilli du 15e siècle. Production, dégradation et conservation d’un petit panneau en cuir peint, "ANNALES de la Société royale d'Archéologie d'Histoire et de Folklore de Nivelles et du Brabant" t.33 (2016) wskazuje, ze współcześnie terminu tego używa się też na dekorowane, wykonane z utwardzanej skóry przedmioty inne niż zbroja - w tym przypadku wieko skrzyneczki a w zasadzie panel z wieka takowej. 

A. Michalak, Czy w średniowieczu na ziemiach polskich używano skórzanych pancerzy? [w:] Arma et Medium Aevum. Studia nad uzbrojeniem średniowiecznym pod red. P. Kucypera, P. Pudło, G. Żabiński, Toruń 2010 zastanawia się nad występowaniem na naszych ziemiach pancerzy tego typu  i on operuje bardziej tradycyjnym rozumieniem terminu cuir bouillie. Podobnie robią M. Beaby, T. Richardson, Hardened leather armour, „Royal Armouries Yearbook”, t. 2 (1997). 

Zaskakujące jest też to, ze takie pancerze, z utwardzanej skóry - w formie pancerza lamelkowego, występowały w Tybecie w XV-XVI wieku. Tu przyznaje, że ktoś mi o tym powiedział a ja jedynie trochę pogoglowałem. Można rzucić okiem tu:
http://www.metmuseum.org/toah/hd/tbar/hd_tbar.htm


Także nie wiem - może rzeczywiście jest to jakiś produkt ze skóry używany do wyrobu pancerzy ale i innych przedmiotów. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.