Jarpen Zigrin

Administrator
 • Zawartość

  11234
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez Jarpen Zigrin

 1. Jak w okresie II RP układały się nasze stosunki z krajami nadbałtyckimi? Chyba pierwszą próbą nawiązania współpracy była propozycja Polski, by stworzyć antyradziecki blok państw bałtyckich podczas wojny z Rosją. Jednakże bez skutku. 7 marca 1922 roku zawarto Pak Bałtycki mówiący o życzliwości na wypadek ewentualnej wojny. Wreszcie nie można nie wspomnieć o sprawie Litwy i Żeligowskiego.
 2. Jak myślicie Trump pręży muskuły, czy jednak zdecyduje się na zniszczenie instalacji atomowych Korei Północnej, bo o wojnie lądowej nie ma co mówić chyba, że Północ ruszy na Południe, ale to będzie koniec Kima.
 3. Przycichło, albo Trump tylko chciał pokazać siłę albo trwają negocjacje dyplomatyczne.
 4. Proponuję wstawiać zdjęcia z okresu II wś. Może jakieś ulubione? Ale pamiętajcie koniecznie z opisem. Amerykański generał Dwight D. Eisenhower (z lewej) i brytyjski marszałek Bernard Montgomery (z prawej). Ciekawe kim jest ten żołnierz pomiędzy nimi? Amerykańscy żołnierze tuż przed desantem. Plaża "Utah". Widok z barki płynącej na Normandie.
 5. Patrząc na życie Juliusza Cezara możemy śmiało zapytać kim był w rzeczywistości? Czy był to genialny wódz i przywódca Rzymu, czy też zwykły karierowicz, który skupił władzę w swym ręku tylko dzięki poparciu armii i swoim intrygą.
 6. Ale może Trump chce być żandarmem świata i przejść do historii, jako ten, który rozwiąże problem Korei. Jest jastrzębiem w porównaniu z gołębiem Obamą. Dodatkowo na wojnie zyskałby przemysł, firmy militarne, to nie jest na rękę Trumpowi?
 7. Kategoria bardzo subiektywna, ale zobaczmy co z tego wyniknie. Postarajcie się w tym temacie swoich faworytów wrzucać wraz ze zdjęciem.
 8. Chciałbym rozpocząć temat o dostępnej literaturze, dotyczącej husarii. W tym temacie umieszczajcie pozycje godne uwagi koniecznie z opisem.
 9. Jakich Polaków rozpoznawano w całej lub niemalże całej Europie w okresie renesansu w Polsce XVI w.
 10. Do Korei Południowej wpłynął amerykański okręt atomowy. Trump zaprosił cały skład Senatu USA do Białego Domu. Zbliża się koniec Korei Północnej jaką znamy?
 11. 1. Prezydent USA chce tylko pokazać siłę, że ma jaja i postraszyć Kima 1.1. Kim przy okazji też pokaże się, że ma jaja, flota USA odpłynie, a on będzie mówił, że to ze strachu 2. Prezydent USA zdecyduje się na zestrzelenie pocisku testowego Korei by jej pokazać, że ich trud jest daremny, bo zestrzelą wszystko 2.1. Korea pewnie się zezłości, ale nie zrobi nic poza gestami 3. Prezydent USA uderzy na Koreę, wykluczam atak lądowy, ale może zniszczyć im instalacje nuklearne 3.1. Korea nie robi nic poza gniewem 3.2. Korea wysyła pociski na Koreę Południową 3.2.1. Południe odpowiada i mamy wojnę 3.2.2. Południe nie odpowiada i ich systemy niszczą rakiety Kima 4. Korea atakuje pierwsza 4.1. Jak w punkcie 3.2. W przypadku wojny raczej na atak lądowy USA, Południa nie ma co liczyć, zbyt duże straty, ale mogą zniszczyć całkowicie systemy zbrojne Północy, lotnictwo, obronę przeciwlotniczą itp. Jeśli Kim ruszy na Południe, to mamy krwawą wojnę, ale też koniec Kima. Pytanie jeszcze o Chiny, te mogą zachować neutralność, ale nie jest im na rękę silna połączona Korea na Południu, w dodatku z ogromnym zaangażowaniem militarnym USA. Prędzej Chiny wchodzą do Korei Północnej by zabezpieczyć swoje interesy, ale konflikt z USA wykluczam. Jeszcze jedna kwestia zapewne wewnętrznie w Korei oznacza to krwawą rozprawę z jakąkolwiek opozycją, ale też wielu ludzi będzie szukało okazji by czmychnąć z Północy, gdy będzie okazja. Wbrew pozorom tam spora część społeczeństwa odbiera informacje np. z Chin i dostrzega różnicę, ale postępuje zgodnie ze "scenariuszem" w obawie o swoje życie.
 12. "Gazeta Wyborcza": Najstarszym piastowskim grodem był Giecz, a nie Gniezno. A głównym budowniczym państwa Polan był nie Mieszko I, ale jego ojciec Siemomysł - dowodzą najnowsze badania poznańskich archeologów. Badania dendrochronologiczne nie pozostawiają wątpliwości: gród w Gieczu zbudowano w latach 60. IX wieku - gród w Gnieźnie (dzieciom w polskich szkołach znany m.in. z legendy o Lechu, Czechu i Rusie) postawiono dopiero około 940 roku. Historycy podkreślają jednocześnie, że już przed 940 r. Gniezno mogło odgrywać inną rolę - miejsca pogańskiego kultu. W latach 30. X w., gdy państwo rządzone było przez Siemomysła, ojca Mieszka I (choć stuprocentowej pewności co do tego ojcostwa historycy nie mają), pod topór poszły ogromne połacie lasów w centralnej Wielkopolsce. Z dębowych bali zbudowano wtedy najważniejsze grody formującego się państwa: Gniezno, Bnin i - być może - Poznań. Wiemy też teraz, że to Siemomysł, a nie Mieszko jako pierwszy rozpoczął ekspansję terytorialną. Archeolodzy mają dowody na spalenie i zniszczenie przez Piastów całej sieci grodów plemiennych położonych między Obrą i Baryczą. Po dojściu do władzy Mieszko I przebudował grody założone przez ojca - m.in. ten na Ostrowie Lednickim. W latach 70. X wieku Mieszko przyłączył pas ziemi nadnoteckiej - wały grodu w Santoku datowane są właśnie na 970 r. W tej i kolejnej dekadzie mamy do czynienia z akcją scalania ziem państwa i budowania nowych grodów na terenie całej Wielkopolski. Jak skomentujecie te najnowsze badania archeologiczne?
 13. Zygmunt III chciał: zniesienia liberum veto podwyższenia podatków zwiększenia liczby wojska wprowadzenia dziedziczności tronu Szlachta wszystkie postulaty odrzuciła (a trzeba przyznać były bardzo dobre), bo kłóciły się z Artykułami Henrykowskimi (oczywiście chodziło im o ich interes, a nie państwa). Skończyło się tak, że Zygmunt III nie chciał ze szlachtą rozmawiać, gdyż uważał ją za motłoch, zaczął się dogadywać z magnatami i od tego momentu możemy mówić o końcu demokracji szlacheckiej, a o początku rządów oligarchicznych w Polsce.
 14. Jaki pancernik wg was był najlepszy podczas II wś? Głównym kryterium napewno będzie siła ognia i opancerzenie, a do tego uzbrojenie i prędkość. Jakie są wasze typy?
 15. Zakończył się pierwszy etap 10. Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016„, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie„, „Wystawa” oraz ”Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Na Państwa głosy czekamy do 14 maja (niedzieli) – włącznie. http://historia.org.pl/2017/04/13/wydarzenie-historyczne-roku-2016-zaglosuj-i-wybierz-najlepsze-przedsiewziecia-historyczne/ KATEGORIA „WYDARZENIE” Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej (organizator: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej), Obchody jubileuszu 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak (organizator: Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie), Film „Wołyń” (organizator: Producenci: Dariusz Pietrykowski, Andrzej Połeć, Feliks Pastusiak Reżyser: Wojciech Smarzowski), 40. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 (organizator: Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76, NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska), Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego (organizator: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego). KATEGORIA „WYSTAWA” Wystawa stała „Wrocław 1945-2016„ (organizator: Ośrodek ”Pamięć i Przyszłość”), Wystawa stała Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (organizator: Urząd Miasta w Opolu), Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach (organizator: Muzeum Miasta Gdyni), Jeńcy wojenni w Krakowie 1939–1945 (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), „Maria. Mater Misericordiae” (organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie). KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA” Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach), „Poznań w 56 sekund„ - konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca (organizator: ”Głos Wielkopolski”, Polska Press Grupa), Muzeum. Udostępnij! (organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni), „Historia w ożywionych obrazach” - cykl filmów edukacyjnych (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych), Muzeum na kółkach (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).
 16. Przeszedł do historii przede wszystkim za chrzest z 966 r., który był aktem suwerennym starannie przemyślanym przez księcia wymuszona trochę niemożnością dalszego pozostawiania po za Europą chrześcijańską. Do tego autor zagadkowego dokumenty "Dagome Iudex" czyli akt ofiarowania Gniezna Św. Piotrowi. Jeszcze był fundatorem kościołów w Gnieźnie i Poznaniu, twórca aparatu państwowego.
 17. Jaka była rola kobiety w PRL i jak była ona przedstawiana?
 18. Gdzie husaria odniosła największe zwycięstwo waszym zdaniem? Orszą 1514 nad wojskami moskiewskimi, Obertynem 1531 nad wojskami mołdawskimi, Cutrea de Argesz 1600 nad wojskami wołoskimi, Kokenhausen 1601 nad wojskami szwedzkimi, Kircholmem 1605 nad wojskami szwedzkimi, Kłuszynem 1610 nad wojskami rosyjskimi, Chocimiem 1621 nad wojskami tureckimi, Trzcianą 1629 nad wojskami szwedzkimi, Martynowem 1624 nad wojskami tatarskimi, Ochmatowem 1644 nad wojskami tatarskimi, Chocimiem 1673 nad wojskami tureckimi, Lwowem 1675 nad wojskami tureckimi, Wiedniem 1683 nad wojskami tureckimi, jak i wiele, wiele innych... Ps. Temat w RON, bo tylko 2 bitwy były za Jagiellonów.
 19. Ot ciekawostka: Każda kolejna wojna XX wieku zwiększała udział kobiet w siłach zbrojnych. Poczynając od kobiecych służb pomocniczych i medycznych w Wielkiej Wojnie, przez Army Nurse Corps, udział kobiet w obronie przeciwlotniczej, aż po ich udział w walce, panie starały się odciążać i zastępować mężczyzn potrzebnych do wypełniania szeregów. Jedną z takich formacji stał się Women’s Army Corps. Służące tam Polki ramię w ramię z amerykańskimi kobietami prowadziły swoją część wojny. http://historia.org.pl/2017/02/27/polskie-kobiety-w-armii-amerykanskiej-przyczynek/
 20. Jaką funkcję miał teatr w życiu starożytnych Greków?
 21. Byłem wczoraj w Afrykanarium we wrocławskim ZOO, jedyne oceanarium w Polsce i jedyne oceanarium na świecie poświęcone jednemu kontynentowi. Warto przyjechać do Wrocławia by zobaczyć choćby tylko ten obiekt. Polecam! http://www.zoo.wroclaw.pl/pl/afrykarium.html
 22. Właśnie dlaczego Hitler uszanował bezstronność Szwajcarii, którą ogłosili podczas Kongresu Wiedeńskiego? Opanował całą Europę bez tak bogatego kraju, dlaczego?
 23. Obama dostał pokojowego Nobla ''Za pracę na rzecz pokoju'' - obrzydliwa polityka Akademii, która nie wiem, czy może się skompromitować jeszcze bardziej... oto pierwszy raz przyznaje się Nobla za plany pokojowe, a nie za realne efekty, których Obama nie ma. Co z Afganistanem, kiedy to Obama w kampanii obiecywał wycofanie się USA z tego kraju, co z kursem względem Iranu? Wreszcie jeśli nagrodę dostaje urzędujący Prezydent może to być dwuznaczne. Nobel pokojowy zdewaluował się już całkowicie... Wielu decydentów politycznych na świecie mogą czuć się okradzeni z tej nagrody.
 24. W ankiecie podałem kilka kultowych rzeczy pochodzących właśnie z PRLu, która waszym zdaniem byłą tą najbardziej kultową, a może którejś wam dziś brakuje?
 25. Moim zdaniem z góry była przesądzona jego porażka. Chyba, że wystarczyłaby mu Polska... Mimo opanowanie Francji, Polski i Beneluxu nawet nie zdołał zdobyć Wielkiej Brytanii. Ponadto jego fabryki były non stop narażone na sabotaż. Zasoby ludzkie w Niemczech były ograniczone, to samo z technologią. Atak na Rosje jakże uzasadniony najwyżej ograniczyłby się do zajęcia spalonej Moskwy, a wszystkie fabryki były ZSRR za Uralem z szybko budującymi się czołgami i właściwie nieograniczonymi zasobami ludzkimi. Do tego dochodzi kolos jakim są Stany Zjednoczone. Hitler porwał się z motyką na księżyc.