Jarpen Zigrin

Administrator
 • Zawartość

  11236
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Jarpen Zigrin

 1. Miało być ratowanie zakładów na Podkarpaciu kosztem Łodzi. Obecnie nie ma ani Łodzi ani Podkarpacia. Śmigłowca brak. Sprawa przycichła. Związkowcy z Podkarpacia też coś aktywni, aj gdyby tak był inny rząd, to by się upomnieli. Tak jak w I wojnie światowej kluczowe okazały się taksówki na froncie zachodnim tak w kwestii współczesnej wojny kluczowe jest przerzucenie sił. Dziś nikt nie robi desantów spadochronowych i inwazji jak w Normandii, ale po prostu przerzuca się siły śmigłowcami. Nie wiem skąd taki impas sprawy, jeśli nawet obecny rząd chciał "utrącić" Caracale to dlaczego od razu nie wybrał np. Black Hawka. Był na to budżet...
 2. Może to nie fałszerz Michała Anioła tudzież innego mistrza, ale osiągnięcie warte odnotowania: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/196899,wpadka-genialnego-falszerza,id,t.html
 3. Co jedli Rzymianie? Oczywiście nie chodzi mi o przepisy, ale ogólne trendy. Na filmach zazwyczaj widzim ogromne uczty, z różnym mięsiwem, winogronami czy litrami wina. Jednakże czym odżywiali się na codzień plebejusz, a co należało do rarytasów u patrycjuszy?
 4. Jakie są różnice pomiędzy faszyzmem a narodowym socjalizmem?
 5. Chciałbym rozpocząć temat o dostępnej literaturze, dotyczącej średniowiecza. Na ten temat napisano wiele artykułów, prac i książek. W tym temacie umieszczajcie pozycje godne uwagi koniecznie z opisem.
 6. Jak wyglądała szkoła i nauka w niej w okresie PRL? Jak bardzo różniła się od obecnej?
 7. Jeśli znacie jakieś wydarzenia z okresu okupacji w waszych miastach przedstawcie je tutaj. Ja zaczne od siebie i przedstawie wam jedną z akcji naszej partyzantki w moich okolicach podczas II wś. Śląsk nie zaliczał się do tych dzielnic Polski, które miały sprzyjające warunki działań partyzanckich "Niecka węglowa", czyli śląskie zagłębie przemysłowe, nie wchodziło w ogóle w rachubę jako teren walk. Większe kompleksy leśne znajdowały się jedynie na południu Okręgu na Podbeskidziu, nieco lasów było w powiatach olkuskim, zawierciańskim i lublinieckim oraz Opolszczyźnie. Na tych terenach miały miejsce działania partyzanckie. Komendant "Walter" podaje, że "latem 1944 r. w Okręgu Śląskim około 1000 ludzi znajdowało się w leśnych oddziałach". Początki zgrupowania "Surowiec" Największym oddziałem partyzanckim Śląskiego Okręgu AK był oddział o kryptonimie "Surowiec". Początków tego oddziału doszukiwać się należy w powstałym w 1942 r. konspiracyjnym pułku "Srebro" Gwardii Ludowej PPS-WRN. Pułk powstał w powiecie olkuskim. Jego dowódcą był Kazimierz Kluczewski. Pułk miał dwa baony. Pierwszym dowodził Bolesław Sowula "Wrzos", drugim Gerard Woźnica "Hardy". Kampanią karabinów maszynowych dowodził Józef Mrówka "Mat", będący jednocześnie zastępcą dowódcy drugiego baonu. Pozostałymi kompaniami baonu dowodzili Władysław Swatowski "Dzik", Władysław Krawczyń "Grab", Bronisław Biały, a po jego aresztowaniu w 1943 r. - Jan Cupiał "Orzeł". Latem 1943 r. przy pułku "Srebro" powstał oddział partyzancki "Surowiec". Obok oddziału "Hardego" działał drugi, który zorganizował w powiecie zawierciańskim i którego dowództwo otrzymał por. Stanisław Wencel "Twardy". Rozrosły się one do silnych oddziałów leśnych, zyskały rangę kompanii i tworzyły baon partyzancki "Surowiec". Latem 1944 r. powstała jeszcze trzecia kompania "Surowca" organizowana w okolicach Biskupiego Boru w powiecie chrzanowskim. Dowodził nią por. Łukowski "Boruta". Te trzy kompanie ( dowodzona przez "Twardego" określona była w baonie jako pierwsza, "Hardego" jako druga, a "Borty" jako trzecia) podlegały bezpośrednio dowódcy brygady Gwardii Ludowej PPS-WRN, mjr "Tadeuszowi", a od dnia jego aresztowania ( 7 grudnia 1943 r.) - inspektorowi sosnowieckiemu AK "Wirtowi" - Lucjanowi Tajchmanowi. "Surowiec" znalazł się w Armii Krajowej w wyniku akcji scaleniowej przeprowadzonej latem 1943 r. W ramach odtwarzania Wojska Polskiego baon partyzancki "Surowiec" otrzymał nazwę Oddział Rozpoznawczy 23. Śląskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej (OR 23. DP AK) dalsza cz. http://www.historia.org.pl/index.php?id=akcjaw
 8. Powstanie Warszawskie bezsensowna śmierć, czy bohaterstwo Polaków? Czy było potrzebne?
 9. Czy cud gospodarczy w Niemczech był prawdziwy? Wg mnie był sztucznie napompoiwany i krótkotrwały w związku ze zwiększoną produkcją zbrojeniową, która wymaga wielu robotników i dużych nakładów pracy.
 10. Jak oceniacie tą postać? Rozpocznę dyskusję na temat oceny Nerona. Przez wielu ludzi uważany nawet za jednego z najgorszych władców Rzymu. Dzisiejsze wyobrażenie o Neronie w dużej mierze opiera się na relacji Tacyta, który jednak był mu nieprzychylny i w swoich opisach często omijał pozytywne działania Nerona na rzecz tych negatywnych. Ja postaram się pisać o tych pierwszych. Mianowicie, o talencie poetyckim i aktorskim Nerona dzisiaj przede wszystkim mówi się w sposób drwiący, jednakże jak podaje Swetoniusz Neron naprawdę miał talent poetycki i literacki. Ponadto zarzuca mu się spalnie Rzymu, co oczywiście jest nieprawdą. Podejrzenie na Nerona rzuciły mu nieprzychylne koła senatorskie, więc ten aby odperzeć zarzuty zrzucił winę na chrześcijan, a o ile pamiętam w Quo Vadis o tych powódkach nie wspomniano. Chrześcijan prześladowano również wyłącznie na terenie Rzymu. Chciał również wprowadzić monarchię absolutną, co właśnie zrodziło niechęć Tacyta do niego. Jak wy oceniacie tą postać?
 11. Quintili Vare, legiones redde! „Kwintyliuszu Warusie, oddaj moje legiony” Swetoniusz podaje w żywocie Augusta, że cesarz był tak zaszokowany klęską oraz utratą trzech legionów, że się przez kilka miesięcy się nie golił, ani nie strzygł. Wiecie, że w ciągu trzech dni Rzym stracił, aż 3 legiony (wychodzi 1 legion na dzień) czyli ok. 20 tys. legionistów (było to 9 r. n.e.). Warus został zwabiony przez wodza Cherusków Arminiusz, który niegdyś służył w armii rzymskiej. Arminiusz zwabił Warusa, nieobeznanego zupełnie z topografia Germanii i wtedy dostał się w zasadzkę między rzekami Wezra, a Ems. Trzy legiony rzymskie, który szły całkowicie nieprzygotowane do walki na kompletnym luzie zostały zaatakowane przez germanów i zostały otoczone germanami i bagnami. Warus widząc, atak Germanów popełnił samobójstwo Paterkulus mówi o tym fakcie, z niemała dawką ironią: „Godniej zaś umierał, niż stawał do walki”. Ponoć Warus był poinformowany o wszystkich ruchach Arminiusza, przez swojego teścia Segestesa. Zarządca Germanii jednak nie wziął ich na poważnie i w taki sposób doszło do klęski. Za Warusem podążały 2 inne legiony pod dowódcą Lucjusza Noniusa Asprenesa i to do nich udało się przedostać nielicznym ocalałym legionistom i opowiedzieć o całym wydarzeniu. Augustowi jednak szybko udało się opanować sytuację wysyłając Tyberiusza, który uspokoił granice oraz budował lub odbudowywał fortyfikacje. Wraca dopiero października 12 r. świecąc triumf nad Panonią i Dalmacją. Germania została tu pominięta co świadczy o tym, że Tyberiuszowi nie udało się jej zdobyć, a jedynie umocnić granice Cesarstwa. Dlatego nie dziwią nas słowa Augusta "Quintili Vare, legiones redde!" Teraz mam do was pytanie jakie były przyczyny tego, że Arminiusz wpędził w pułapkę Wariusza, czyli de facto co się działo przed wyprawą Wariusza jeśli ktoś ma informację proszę o odpowiedź.
 12. Jestem ciekaw waszych opini na ten temat, przyznam się, że jednego typu nie mam, ale może (raczej taj) później w czasie dyskusji się włącze. Chodź jednoznacznie jednego wskazać nie mogę to szczególnie beznadziejni byli: Walentynian III - za zabicie Aecjusza ostatniego wielkiego wodza Rzymskiego po, którego bezsensownej śmierci barbarzyńcy mieli ułatwiony dostęp do zdobycia imperium. Heliogabal -cesarstwo było dla niego chyba najmniej ważne w życiu, ucztował, bawił się, a imperium staczało się w dół. Tak pisał o nim Eliusz Lampridiusz. Najwyższe urzędy w państwie powierzał ludziom niskiego pochodzenia, tancerzom, woźnicom, kucharzom i fryzjerom oraz mężczyznom obdarzonym dużymi członkami. W gmachach publicznych organizował zgromadzenia nierządnic, na których dyskutowano o rodzajach strojów i przyjemnościach cielesnych. Jeździł po mieście nago rydwanem, do którego zaprzęgał nagie kobiety.
 13. Przeszedł do historii przede wszystkim za chrzest z 966 r., który był aktem suwerennym starannie przemyślanym przez księcia wymuszona trochę niemożnością dalszego pozostawiania po za Europą chrześcijańską. Do tego autor zagadkowego dokumenty "Dagome Iudex" czyli akt ofiarowania Gniezna Św. Piotrowi. Jeszcze był fundatorem kościołów w Gnieźnie i Poznaniu, twórca aparatu państwowego.
 14. Było ich wielu, wiadomo i lepsi i gorsi. Postarajmy się w tym temacie wybrać najwybitniejszego. Moim typem jest Heinz Guderian - propagator wojny błyskawicznej, współorganizator wojsk pancernych w III Rzeszy. Prowadził swoje oddziały z ułańską fantazją - niekonwencjonalnie np. z XIX Korpusem przeszedł Ardeny i w trzy dni osiągnął Sedan. Wykazał się również na froncie wschodnim jako dowódca 2 Grupy Pancernej w Grupie Armii Środek. Podczas manewru okrążającego Kijów wziął do niewoli 660 tys. jeńców. 1944-45 szef sztabu gen. wojsk lądowych.
 15. Jak wyglądała organizacja Kawalerii Armii Francuskiej w latach 1791-1815?
 16. Czy Persowie byli wstanie w jakiś sposób oprzeć się potędzie Aleksandra Wielkiego?
 17. Jakie są wasze ulubione postaci historyczne? Ja najbardziej lubie Oktawiana Augusta chyba dlaczego mówić nie musze? Podziwiam także Aleksandra Wielkiego, Władysława Jagiełło, Kazimierza Jagiellończyka i Jana Pawła Wielkiego.
 18. Jesteś humanistą, czy wolisz nauki ścisłe? Ja osobiście jestem w pełni tego słowa zanczeniu humanistą, gdyby z mojego świadectwa wyrzucić przedmioty ścisłe moja średnia wzrosłaby do niebotycznych rozmiarów. Jestem typem człowieka, który wie kim był Leonidas, a nie wie jak obliczyć reakcje redox z chemii :wink:
 19. Jakich Polaków rozpoznawano w całej lub niemalże całej Europie w okresie renesansu w Polsce XVI w.
 20. Jak oceniacie tego człowieka? Bohater narodowy, Amerykański szpieg, który działał w słusznej sprawie, zdrajca?
 21. Jak myślicie dlaczego gen. Franco nie wziął udziału w wojnie, udziału czynnego. Zmierzam do tego, cz wydaje wam się, że pełne zaanagażowanie Hiszpanii w wojnie czyli atak na Płd. Francję i Płn. Afrykę mógłby zmienić oblicze wojny i jaką wartości miałaby armia Hiszpańska.
 22. Jak wyglądałą służba zdrowia w okupowanej Polsce? Szpitale były, ale jakie panowały w nich warunki, czy chociaż podstawowe lekarstwa i narzędzia znajdowały się w nich? Jakie było wynagrodzenie pracowników, czy był osobne szpitale dla Polaków i Niemców? Czy istniały apteki i chociaż wybrane leki były dostępne?
 23. Znacie może losy jakiś słynnych gladiatorów, serie walk, wyzwolenia w nagrodę etc. Nie chodzi mi tutaj o powstania tylko o gladiatorów walczących na arenie.
 24. Trafniej byłoby nawet powiedzieć czy Anglia by przegrała, bo wówczas tylko ona nie dała się pokonać Niemcom. Jak myślicie czy bez USA Anglia przetrzymałaby jeśli tak to jak długo daliby rade?
 25. Wyobraźmy sobie rok 1939 r. Rzesza wtargnęła w granice RP. Trwa bój graniczny, obrona Westerplatte, bitwa pod Bzurą siły Niemiec skoncentrowane na wschodzie, gdyż Polska stawia zaciekł opór. Wtedy Francja wraz z Wielką Brytanią atakują Rzeszę od Zachodu jak myślicie jak poroczyłaby się ta historia dalej?