Jarpen Zigrin

Administrator
 • Zawartość

  11228
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez Jarpen Zigrin

 1. Jaka była rola kobiety w PRL i jak była ona przedstawiana?
 2. Przeszedł do historii przede wszystkim za chrzest z 966 r., który był aktem suwerennym starannie przemyślanym przez księcia wymuszona trochę niemożnością dalszego pozostawiania po za Europą chrześcijańską. Do tego autor zagadkowego dokumenty "Dagome Iudex" czyli akt ofiarowania Gniezna Św. Piotrowi. Jeszcze był fundatorem kościołów w Gnieźnie i Poznaniu, twórca aparatu państwowego.
 3. Gdzie husaria odniosła największe zwycięstwo waszym zdaniem? Orszą 1514 nad wojskami moskiewskimi, Obertynem 1531 nad wojskami mołdawskimi, Cutrea de Argesz 1600 nad wojskami wołoskimi, Kokenhausen 1601 nad wojskami szwedzkimi, Kircholmem 1605 nad wojskami szwedzkimi, Kłuszynem 1610 nad wojskami rosyjskimi, Chocimiem 1621 nad wojskami tureckimi, Trzcianą 1629 nad wojskami szwedzkimi, Martynowem 1624 nad wojskami tatarskimi, Ochmatowem 1644 nad wojskami tatarskimi, Chocimiem 1673 nad wojskami tureckimi, Lwowem 1675 nad wojskami tureckimi, Wiedniem 1683 nad wojskami tureckimi, jak i wiele, wiele innych... Ps. Temat w RON, bo tylko 2 bitwy były za Jagiellonów.
 4. "Gazeta Wyborcza": Najstarszym piastowskim grodem był Giecz, a nie Gniezno. A głównym budowniczym państwa Polan był nie Mieszko I, ale jego ojciec Siemomysł - dowodzą najnowsze badania poznańskich archeologów. Badania dendrochronologiczne nie pozostawiają wątpliwości: gród w Gieczu zbudowano w latach 60. IX wieku - gród w Gnieźnie (dzieciom w polskich szkołach znany m.in. z legendy o Lechu, Czechu i Rusie) postawiono dopiero około 940 roku. Historycy podkreślają jednocześnie, że już przed 940 r. Gniezno mogło odgrywać inną rolę - miejsca pogańskiego kultu. W latach 30. X w., gdy państwo rządzone było przez Siemomysła, ojca Mieszka I (choć stuprocentowej pewności co do tego ojcostwa historycy nie mają), pod topór poszły ogromne połacie lasów w centralnej Wielkopolsce. Z dębowych bali zbudowano wtedy najważniejsze grody formującego się państwa: Gniezno, Bnin i - być może - Poznań. Wiemy też teraz, że to Siemomysł, a nie Mieszko jako pierwszy rozpoczął ekspansję terytorialną. Archeolodzy mają dowody na spalenie i zniszczenie przez Piastów całej sieci grodów plemiennych położonych między Obrą i Baryczą. Po dojściu do władzy Mieszko I przebudował grody założone przez ojca - m.in. ten na Ostrowie Lednickim. W latach 70. X wieku Mieszko przyłączył pas ziemi nadnoteckiej - wały grodu w Santoku datowane są właśnie na 970 r. W tej i kolejnej dekadzie mamy do czynienia z akcją scalania ziem państwa i budowania nowych grodów na terenie całej Wielkopolski. Jak skomentujecie te najnowsze badania archeologiczne?
 5. Ot ciekawostka: Każda kolejna wojna XX wieku zwiększała udział kobiet w siłach zbrojnych. Poczynając od kobiecych służb pomocniczych i medycznych w Wielkiej Wojnie, przez Army Nurse Corps, udział kobiet w obronie przeciwlotniczej, aż po ich udział w walce, panie starały się odciążać i zastępować mężczyzn potrzebnych do wypełniania szeregów. Jedną z takich formacji stał się Women’s Army Corps. Służące tam Polki ramię w ramię z amerykańskimi kobietami prowadziły swoją część wojny. http://historia.org.pl/2017/02/27/polskie-kobiety-w-armii-amerykanskiej-przyczynek/
 6. Jaką funkcję miał teatr w życiu starożytnych Greków?
 7. Byłem wczoraj w Afrykanarium we wrocławskim ZOO, jedyne oceanarium w Polsce i jedyne oceanarium na świecie poświęcone jednemu kontynentowi. Warto przyjechać do Wrocławia by zobaczyć choćby tylko ten obiekt. Polecam! http://www.zoo.wroclaw.pl/pl/afrykarium.html
 8. Właśnie dlaczego Hitler uszanował bezstronność Szwajcarii, którą ogłosili podczas Kongresu Wiedeńskiego? Opanował całą Europę bez tak bogatego kraju, dlaczego?
 9. Obama dostał pokojowego Nobla ''Za pracę na rzecz pokoju'' - obrzydliwa polityka Akademii, która nie wiem, czy może się skompromitować jeszcze bardziej... oto pierwszy raz przyznaje się Nobla za plany pokojowe, a nie za realne efekty, których Obama nie ma. Co z Afganistanem, kiedy to Obama w kampanii obiecywał wycofanie się USA z tego kraju, co z kursem względem Iranu? Wreszcie jeśli nagrodę dostaje urzędujący Prezydent może to być dwuznaczne. Nobel pokojowy zdewaluował się już całkowicie... Wielu decydentów politycznych na świecie mogą czuć się okradzeni z tej nagrody.
 10. W ankiecie podałem kilka kultowych rzeczy pochodzących właśnie z PRLu, która waszym zdaniem byłą tą najbardziej kultową, a może którejś wam dziś brakuje?
 11. Moim zdaniem z góry była przesądzona jego porażka. Chyba, że wystarczyłaby mu Polska... Mimo opanowanie Francji, Polski i Beneluxu nawet nie zdołał zdobyć Wielkiej Brytanii. Ponadto jego fabryki były non stop narażone na sabotaż. Zasoby ludzkie w Niemczech były ograniczone, to samo z technologią. Atak na Rosje jakże uzasadniony najwyżej ograniczyłby się do zajęcia spalonej Moskwy, a wszystkie fabryki były ZSRR za Uralem z szybko budującymi się czołgami i właściwie nieograniczonymi zasobami ludzkimi. Do tego dochodzi kolos jakim są Stany Zjednoczone. Hitler porwał się z motyką na księżyc.
 12. Jakie znacie, lubie lub uważacie utwory za najsmutniejsze piosenki?
 13. Jako wyjście do tej dyskusji posłużę się cytatem z prof. Kolankowskiego, że w historii stosunków pomiędzy Polską a Litwą były tylko 2 unie w Krewie i Lublinie, a reszta to tylko regulacje wewnętrzne.
 14. Który z tych aktorów waszym zdaniem najlepiej odtwarzał postać Jamesa Bonda?
 15. Jakich Polaków rozpoznawano w całej lub niemalże całej Europie w okresie renesansu w Polsce XVI w.
 16. Warszawski ratusz poinformował dziś, że tegoroczna Noc Muzeów 2017 odbędzie się 20 maja. Miasto zachęca teraz muzea, galerie oraz inne instytucje kultury do zgłaszania deklaracji uczestnictwa w tym wydarzeniu. Link: http://historia.org.pl/2017/02/01/znamy-termin-tegorocznej-nocy-muzeow-w-warszawie-2017-darmowe-zwiedzanie-20-maja/
 17. Temat bynajmniej nie ideologiczny, więc proszę w nim nie deliberować o słuszności lub nie aborcji. Chodzi mi tutaj o społeczny do niej stosunek w II RP, czy była dopuszczalna, czy były jakieś znane propagatorki/-rzy aborcji. Czy ten temat wzbudzał kontrowersje?
 18. Jakie było sądownictwo w II RP? Do kodeksu Makarewicza jeśli chodzi o sądownictwo karne w zależności od terenu Polski obowiązywał kodeks danego zaborcy. Dopiero kodeks karny Makarewicza z 1932 r. ujednolicił prawo na terenie całego kraju. Nie wiem jak było z sądownictwem cywilnym, jeśli chodzi o administracyjne, był to jego zaledwie zalążek i trudno mówić o jakimś systemie. Wreszcie jeśli chodzi o same sądy, mam wrażenie, że od 1928 r. były tak jak prokuratura skrajnie upolitycznione. O ile prokuratura to organizacja zhierarchizowana to sądownictwo przynajmniej z założenia jest niezawisłe i autonomiczne, podlega tylko ustawom. Czy tak było w okresie II RP? Przykłady sądu nad przedstawicielami opozycji, czy uznanie przez Sąd Najwyższy, że obraza Piłsudskiego obraża Naród Polski mocno dezawuują obiektywność ówczesnych sądów.
 19. Jak myślicie dlaczego gen. Franco nie wziął udziału w wojnie, udziału czynnego. Zmierzam do tego, cz wydaje wam się, że pełne zaanagażowanie Hiszpanii w wojnie czyli atak na Płd. Francję i Płn. Afrykę mógłby zmienić oblicze wojny i jaką wartości miałaby armia Hiszpańska.
 20. A to "wynalazek" XX wieku, czy w XIX wieku również ktoś opisywał takie zjawisko?
 21. Dla jednych najwybitniejszy Cesarz Rzymu, ba nawet najwybitniejszy władca w ogóle. Czym sobie zasłużył na tak dobrą opinię wśród dzisiejszych historyków?
 22. Jestem ciekaw waszych opini na ten temat, przyznam się, że jednego typu nie mam, ale może (raczej taj) później w czasie dyskusji się włącze. Chodź jednoznacznie jednego wskazać nie mogę to szczególnie beznadziejni byli: Walentynian III - za zabicie Aecjusza ostatniego wielkiego wodza Rzymskiego po, którego bezsensownej śmierci barbarzyńcy mieli ułatwiony dostęp do zdobycia imperium. Heliogabal -cesarstwo było dla niego chyba najmniej ważne w życiu, ucztował, bawił się, a imperium staczało się w dół. Tak pisał o nim Eliusz Lampridiusz. Najwyższe urzędy w państwie powierzał ludziom niskiego pochodzenia, tancerzom, woźnicom, kucharzom i fryzjerom oraz mężczyznom obdarzonym dużymi członkami. W gmachach publicznych organizował zgromadzenia nierządnic, na których dyskutowano o rodzajach strojów i przyjemnościach cielesnych. Jeździł po mieście nago rydwanem, do którego zaprzęgał nagie kobiety.
 23. 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 26-29 października 2017 r. Podczas poprzedniej edycji EXPO Kraków odwiedziło ponad 68 tysięcy osób. Odwiedzający Targi mieli okazję zapoznać się z ofertą 700 wystawców z 25 krajów, a także uczestniczyć w kilkuset spotkaniach z 759 autorami z kraju i zagranicy. Link: http://historia.org.pl/2017/01/14/znamy-date-21-miedzynarodowych-targow-ksiazki-w-krakowie/
 24. Czy prawdą jest, że z Japonią mieliśmy bardzo dobre stosunki w okresie II RP? Jeśli tak to dlaczego i czy były jakieś korzyści z tej współpracy?
 25. 28 stycznia na warszawskich Bielanach w Centrum Rekreacyjno-Sportowym odbędzie się III Turniej Polskiej Ligi Walk Rycerskich sezonu 2016/2017. Turniej to także trzecia odsłona eliminacji do Rycerskiej Kadry Polski, która na wiosnę będzie reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata federacji HMBIA i IMCF. Link: http://historia.org.pl/2017/01/14/iii-turniej-polskiej-ligi-walk-rycerskich-sezonu-20162017/