Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Przeprawa Paskiewicza przez Wisłę w lipcu 1831 r.

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Czyli rzecz o marszu głównej armii rosyjskiej z rejonu Pułtuska ku dolnej Wiśle a następnie problemów związanych z przeprawą przez nią.

Przede wszystkim, głównym źródłem rosyjskim jeżeli chodzi o zrozumienie istoty myśli operacyjnej za „panowania” Paskiewicza są wspomnienia jenerała Okuniewa, Dniewnik wojennych diejstwij, dwiżenie k’ Wisle, St. Petersburg 1835, z polskich źródeł no to oczywiście pamiętnik Prądzyńskiego, przede wszystkim tom III i IV; I. Prądzyński, Pamiętniki, III i IV, wyd. B. Gembarzewski, Kraków 1910.

Kolejnymi przyczynkami bibliograficznymi do tegoż tematu będą artykuły J. Frejlicha, Przeprawa Paskiewicza przez Wisłę, „Kwartalnik Historyczny”, 1929 jak i Józefa Dutkiewicza, Przeprawa Paskieiwcza przez Wisłę w lipcu 1831 r., zamieszczonym w Studiach i Materiałach do Historii Wojskowości, lecz na chwilę obecną numeru wydania nie pomnę.

Z opracowań poważniejszych a tyczących tematu, będą prace Tokarza, Puzyrewskiego, Smitta, Willisena tzn. W. Tokarz, Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831, Warszawa 1930, s. 453-468; A. Puzyrewski, Wojna polsko-ruska 1831 r., Warszawa 1899, s. 376-400, F. Smitt, Geschichte des Polnischen Aufstandes udn Krieges, t. III, Berlin 1836, W. Willisen, Der russisch-polnische Feldzug 1831, t. II, Lipsk 1868, s. 101-107

To tyle jeżeli chodzi o bibliografię.

Gwoli wstępu.

Działania wojenne w roku 1831, w okresie od lutego do kwietnia, rozgrywały się głównie między Wisłą, Bugiem i Wieprzem.

Nieudana wyprawa na gwardie w maju przeniosła teren działań w widły Bugu i Narwi, by następnie po przegranej przez wojska polskie batalii Ostrołęckiej, otworzyć wojskom rosyjskim drogę ku dolnej Wiśle.

Na razie tyle.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.