Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ether

Etyczna ocena poczynań Napoleona

Rekomendowane odpowiedzi

wenlo91   

Och, po prostu jeśli się coś/ kogoś porównuje, to zwykle do czegoś/kogoś innego. To czasem ułatwia dyskusję.... Można pisać, że był Napoleon człowiekiem honoru, łagodnym jak baranek, niemal świętym......i tak dalej. Tylko co z tego jeśli to nie jest czymś poparte? Jeśli mogę, to zapytam jeszcze raz- czemu Napoleon ma nie być nazwany brutalnym, czy (jeśli to słowo kogoś denerwuje) etycznym, może nawet romantycznym (wszak słusznie czy nie- nie przesądzam- narosło wokół Cesarza Francuzów wiele tego romantycznego mitu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Można pisać, że był Napoleon człowiekiem honoru, łagodnym jak baranek, niemal świętym......i tak dalej. Tylko co z tego jeśli to nie jest czymś poparte?

Argumenty napisałem na poprzedniej stronie, jak chces dam Ci link...

Poza tym nadal nie powiedziałeś dlaczego takie porównanie pomogłoby w dyskusji.

Edytowane przez adam1234

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wenlo91   

Pomogłaby po prostu.... Twierdzisz np. że działalność Fouche miała jedynie bronić osoby Napol. przed sztyletem czy kulą jakiegoś rojalisty czy jakobina? Ale przecież Francja stawała się przezeń tworem policyjnym- z kontrolą prasy, cenzurą, rozpanoszoną policją o wielkim znaczeniu. Takie działanie odbierało ludziom wolność, czy tak? Dlatego więc nazywam je bezwzględnym. Ale jeśli uważasz inaczej, to chodziło mi o krótki przykład takiego politycznego makiawellizmu w XIX w. Jeśli nie Bonaparte, to kto? Wtedy argumenty pokazałyby kto ma rację...

Podobnie blokada kontynentalna. Przypomnę- to Bonaparte ingerował w sprawy sukcesji Bourbonów hiszpańskich, to on w zasadzie był agresorem. Ale pomijając to- konieczność przestrzegania blokady- sprowadzała na ten kraj ruinę- bez handlu z Anglią. A jeśli w końcu władał tam jego brat i kraj był oficjalnie sojusznikiem Francji- to blokada była polityką rabunkową. Czy to nie jest brutalne? Jeśli nie, to np. rabowanie prez Niemców ziem polskich po Akcie 5 listopada chyba też nie?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
akie działanie odbierało ludziom wolność, czy tak?

Tak. Napoleon nie był demokratą.

Dlatego więc nazywam je bezwzględnym.

Nazywasz "brutalnymi" i to dodatkowo z dzisiejszczego punktu widzenia - wtedy to było normalne.

Przypomnę- to Bonaparte ingerował w sprawy sukcesji Bourbonów hiszpańskich, to on w zasadzie był agresorem

Mylisz się, mówiłem już o odezwach Godoya...

Ale pomijając to- konieczność przestrzegania blokady- sprowadzała na ten kraj ruinę- bez handlu z Anglią.

Również się mylisz, blokada miała aspekty pozytywne, poza tym blokada to wina Anglii, bo ona zaczęła wojnę...

A jeśli w końcu władał tam jego brat i kraj był oficjalnie sojusznikiem Francji- to blokada była polityką rabunkową. Czy to nie jest brutalne? Jeśli nie, to np. rabowanie prez Niemców ziem polskich po Akcie 5 listopada chyba też nie?!

Nie rozumiem tego fragmentu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wenlo91   

,,Nazywasz "brutalnymi" i to dodatkowo z dzisiejszczego punktu widzenia - wtedy to było normalne.''- nawet jeśli, to Ty z kolei nie rozumiesz, że liczy się również motywacja i siła oddziaływania danego czynu. Bo przecież inne były motywacje tak ubóstwianego Napoleona, a inne np. Robespierre'a. Nawet jeśli ,,wtedy to było normalne'', TO MOGŁO BARDZIEJ SŁUŻYĆ LUDZIOM, LUB BARDZIEJ SŁUŻYĆ WŁADZY.

W ogóle gdyby rozumować jak Ty, to dyskusja była by bez sensu- jeśli mamy mówić o etycznej ocenie poczynań Napoleona- to stwierdzenie ,,wtedy to był normalne" nic nie daje. Czasy Wielkiej Rewolucji są bardzo dynamiczne i dają nowe próby ustrojotwórcze, także bardziej egalitarne, do których można przyrównywać i system napoleoński, system za który Napoleon był odpowiedzialny. A jeśli czegoś nie rozumiesz to trudno:(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ReveaL   

No ja tez się już pogubiłem....:)

Co do odbierania wolności. Twoje argumenty trzeba rozpatrywać w szczegółowych relniach epoki, co do tych "praw człowieka". A Napoleon był dyktatorem i dobrze. Gdyby nie on, kto wie ile krwi by się przelało we Francji dopóki sytuacja by się uspokoiła.

Dyktatura jest najskuteczniejsza, ale niepewna za względu na skupienie władzy w jednej ręce.

Etyka Napoleona wg. mnie powinna być rozpatrywana w pojedynczych aspektach - jako ocena decyzji/czynu a nie ogólnej osoby. Ponieważ N. nie dopuszczał się wielkich zbrodni, które można jednoznacznie określić jako bardzo złe dla X grupy ludzi. Miał świadomość że walczy dla Fracji i że oceniany będzie kiedyś nie za to co osiągnął dla sieibe, ale dla kraju. A uratował tysiące ludzi od wojny domowej (wiadomo co się działo we Francji podczas rewolucji).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.