Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rekonstruktor

Opowieści Białowieskie. Polowanie Króla.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Na początku sierpnia Białowieża na jeden dzień przeniesie się 600 lat w głąb historii. Podobnie jak drzewiej bywało, na wielkie polowanie do Puszczy przybędzie król Władysław ze swoimi rycerzami. Na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” odbędzie się pierwsza edycja imprezy Białowieskie Opowieści pt. Polowanie Króla.

8 sierpnia w szrankach staną rycerze i łucznicy z całe Polski. Turniej odbędzie się w trzech kategoriach pojedynków pieszych, konnych oraz zmagań łuczników. Rycerze konni nie tylko wezmą udział w szrankach, ale zaprezentują też pokaz jazdy wyczynowej. Zawody strzeleckie będą miały dwa etapy. Pierwszy ogólnodostępny, w którym może wziąć udział każdy uczestnik imprezy. Zwycięzcy części amatorskiej w etapie finałowym staną obok najlepszych w kraju łuczników historycznych. Najlepszy łucznik otrzyma wartościową nagrodę.

Regulamin Wielkiego Turnieju Łuczniczego już wkrótce ukaże się na forum. OD dnia 1 czerwca trwają zapisy łuczników historycznych do drugiego etapu. Każdy łucznik chcący zapisać się na turniej może zrobić to wysyłając zgłoszenie na adres biuro@proskene.pl

Wystarczy umieścić w nim: IMIĘ, NAZWISKO, ROK URODZENIA I TELEFON KONTAKTOWY.

Na ten adres można także wysyłać wszelkie zapytania dotyczące imprezy oraz turnieju.

Na festynie powstanie osada z popularnymi niegdyś rzemiosłami, kowal kuć będzie groty strzał, a u garncarza będzie można spróbować swych sił przy kole i własnoręcznie ulepić naczynie. Bursztyniarze pokażą jak dawniej wykonywano ozdoby. Zgodnie ze średniowieczną tradycją wystąpi trupa kuglarzy towarzyszącą dworowi. Stowarzyszenie Ogrody Teatru zaprezentuje spektakl „Kuglarze”, który jest próbą odtworzenia atmosfery średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Ważną inspirację stanowiła dla artystów znakomita powieść Wacława Berenta Żywe kamienie i zwarty w niej obraz życia średniowiecznych wędrownych artystów, outsiderów, wysoko ceniących swoja niezależność i swobodę. W mury miast i grodów wnosili oni śmiech i radość, ale też zamęt i chaos.

Białowieskie Opowieści odbywają się w ramach organizowanych przez Urząd Gminy Białowieża obchodów 600-lecia objęcia ochroną Puszczy. Z roku 1409 pochodzi najstarszy zapis kronikarski dotyczący tego miejsca. Sporządzone przez Jana Długosza Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego są pierwszym potwierdzeniem królewskiego statusu Puszczy Białowieskiej. Opisane zostały w nich ogromne łowy jakie odbyły się na rok przed bitwą pod Grunwaldem. Mięso upolowanych zwierząt było solone, wędzone i na wiosnę 1410 roku spławiane w ogromnych bekach Narwią, Bugiem i Wisłą aż do Płocka, Polowanie trwało 8 dni, w okolicach rzeki Leśnej i miało wielkie znaczenie. Gromadzono na nich zapasy były niezbędne podczas nadciągającej wojny. Stąd gotowanie jest kolejnym motywem Białowieskich Opowieści.

Festyn poprowadzi Karol Okrasa, uznany kucharz i prezenter telewizyjny. Laureat nagrody Oskar Kulinarny w kategorii osobowość kulinarna, w programie 1 TVP od 2003 prowadzi program Kuchnia z Okrasą. Podczas zmagań łuczniczych wspólnie z Hanną Lis – specjalistą w dziedzinie kuchni historycznej, będzie opowiadał o tajnikach gotowania i przyrządzał staropolskie potrawy. Festyn odwiedzi również para rybaków z pełnym wyposażeniem, namiotem i własną wędzarnią, na której podczas festynu przygotują pachnące olszyną soczyste ryby. Przed finałowymi zmaganiami chętni będą mogli skosztować przyrządzonych dań.

Na zakończenie odbędą się koncerty dwóch zespołów fokowych. Na początku wystąpi grupa Balkan Sevdah. Zespół, po ciekawym debiucie płytą Remizem w 2005 roku na stałe zajął pozycję na rynku muzyki folkowej. Na zakończenie wystąpi formacja Żywiołak. Członkowie zespołu przyznają, że inspiracje muzyczne czerpią najczęściej z przed chrześcijańskich wierzeń i mitów słowiańskich. Energetyczna muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków jak folk, punk, czy rockmetal.

Impreza jest bezpłatna.

Wszystkich gorąco zapraszamy!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Małe sprostowanie. Impreza ta będzie mieć nieco inną nazwę od poprzedniej, a brzmi ona:

Wielkie Łowy Króla Jagiełły - Białowieża 2009

Przepraszam za małe zamieszanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.