Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Armia Rosyjska 1831 roku

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Armia Rosyjska cesarza Mikołaja I doby wojny z Polską 1831 roku, była tworem w równej linii przejmującym doświadczenia i ułomności, armii nadanej przez cesarza Aleksandra I. Klasycznie, jak w każdej armii polowej, dzieliła się Ona na; piechotę, jazdę i artylerię.

1) Piechota składała się z oddziałów następujących:

a) korpus gwardii, złożony był z dwóch pieszych dywizji, każda dywizja z dwóch brygad. Dywizja posiadała cztery pułki w tym; 3 piechoty i jeden strzelców.

b) korpus grenadierów, 7 korpusów armii + korpus Litewski [który był niewątpliwie ciekawym tworem, a o którym to niebawem coś napiszę]. Każdy z tych korpusów składał się z 3 dywizji piechoty. Dywizja piechoty etatowo dzieliła się na 3 brygady piechoty, co dawało łącznie 6 pułków [4 liniowe i 2 strzelców]. Istniały oczywiście pewne wyjątki, jak choćby OdB V-go korpusu piechoty składał się tymczasowo z jednej dywizji pieszej, bowiem pozostałe dwie przeszły do VI-go litewskiego, który to przeto składał się z dwóch dywizji pieszych (24 i 25 DP) orazLitewskiej brygady grenadierów złożonej 3 pułków, w tym gwardii litewskiej, wchodzącej uprzednio w skład wojsk Konstantego w Warszawie.

c) korpusy piesze, mające stałe i miejscowe przeznaczenie, wyznaczone jako wojsko 2 kategorii do osłony i utrzymania porządku ziem zadanych, przedstawiały się następująco, korpusy Kaukaski, Finlandzki, Orenburgski, Sybirski i straży wewnętrznej.

Piechota standardowo w stanie wojennym składały się z trzech baonów, po cztery kompanie w każdym. Różnica między piechotą liniową a strzelcami istniała tylko w doborze ludzi i formie odzieży.

Strzelcy mieli główne zadanie osłony pułków muszkieterskich [liniowych], przeto dlatego w każdej dywizji brygada strzelców [jegrami również zwana]. Przy czym uwaga, podczas walki w pułkach liniowych z batalionu wysyłano cztery plutony tyralierskie po 24 ludzi każdy.

2) Jazda składała się z oddziałów następujących:

a) z 5 rezerwowych korpusów, każdy składał się z dwóch dywizji, w których to odpowiednio znajdowały się: kirasjerzy, ułani, dragoni, i strzelcy konni.

b) z 10 dywizji jazdy lekkiej [ułani, huzarzy], po jednej przy każdym korpusie piechoty w tym gwardyjskim, oraz w VI korpusie z dwóch. Każda dywizja liczyła 2 brygady, na brygadę wchodziły dwa pułki, czyli razem na dywizję dawało to 4 regimenty [za wyjątkiem lekkiej dywizji gwardii, liczącej 5 pułków i zbiorowej gwardyjskiej przy korpusie Litewskim, liczącym trzy pułki, mianowicie: Podolski kirasjerów, lejb-gwardii ułanów Wielkiego Księcia i Grodzeński huzarów.]

Pułki składały się z 6 szwadronów czynnych i jednego zakładowego.

3) Artyleria, wzór dla Europy:

a) piesza, składała się z 2 brygad gwardii i jednej brygady gwardii i grenadierów, każda dzieliła się na trzy kompanie 12 działowe. Resztę stanowiło 25 brygad pieszych, które to znajdując swe miejsce przy wszystkich korpusach pieszych i jednym grenadierskim, liczyły po 6 kompanii, przy czym w liczbie tej czynnej były trzy; jedna ciężka i dwie lekkie, a w korpusie grenadierskim, dwie ciężkie i jedna lekka)m każda kompania standartowo liczyła 12 dział, z pozostałych trzech, jedna była parkowa a dwie rezerwowe.

b) konna, była rozdzielona w następujący sposób: przy jeździe gwardii 3 kompanii, przy każdej dywizji jazdy armii były dwie 12 działowe kompanie, natomiast w czasie wojny dodawano jeszcze baterię dońskiej artylerii konnej.

Henryk Brandt, znany skądinąd Polskiemu czytelnikowi, jako autor poczytnych wspomnień o Legii Nadwiślańskiej, w której to formacji za Napoleona, ów jegomość służył, a w 1831 roku, już jako jenerał infanterii wojsk pruskich, w sztabie Dybicza urzędował, taką on nam oto charakterystykę tejże armii pozostawił:

"Ruscy żołnierze należą do zjawisk najciekawszych. Prawda, są oni nierozwinięci, niezgrabni, ale ożywieni właściwą sobie poezyją. Niewymagający, głębokiej wiary, przejęci miłością dla monarchy, pełni poświęcenia, mężni, waleczni, ulegli, pojętni, zręczni ? pierwsi żołnierze świata. Prostota ich i naturalność, przywiązanie do oficerów, którzy umieli przywiązać ich do siebie, zimna krew, nieustraszoność, groźna zapalczywość w boju, a obok tego dziecinna łagodność i wrażliwość, kiedy zbiorą się około wesołego gawędziarza, toć to bogaty materiał dla myślącego psychologa"

Armia Rosyjska, po ciężkich czasach, jakie nadały jej lata wojen napoleońskich, po przejściu kilku reform w trakcie ich trwania, w teorii miała stać się i być organizmem dorównującym innym potęgom militarnym ówczesnej europy, począwszy od Francji, przez Prusy a na Austrii kończąc.

W praktyce, w wojsku Ruskim, jak to prawi Puzyrewski, obrano fałszywy kierunek, mianowicie głównie za sprawą Wielkiego Księcia Konstantego, lubującego się w paradach, przedkładającego wygląd i niewolniczy dryl nad sprawność bojową swych regimentów.

Wedle słów bohatera rosyjskiego Dawydowa, człowieka, który tak gnębił Francuzów, swoimi partiami partyzanckimi [głównie o Kozaków i jegrów opartych] podczas Wielkiego Odwrotu Armii Napoleona z Rosji w 1812 roku, w armii po zakończeniu wojen napoleońskich dzięki nieznośnemu pedantyzmowi zabijano zdolności umysłowe i dążność do kształcenia się zajmowano się drobiazgami ?munduru?, służba była mechanicznie odbywana bez polotu także barki armii rosyjskiej ciężką kłodą były obarczone.

Taka sytuacja naprzód wysuwała nieuków w taktyce wojennej, a to bezpośrednio przedkładało się w ujemny sposób na dowodzenie w polu. Idealnie pasują w tym miejscu słowa wypowiedziane przez w. ks. Konstantego, który to wojnę widział jako zło konieczne jako, że wedle jego własnego zdania: psuje ona ludzi, wala mundury i nadweręża karność.

Zajęcia polowe, wszelkie manewry odbywały się zwykle w wielkich grupach wojska, przy czym w głównej mierze zwracano znów uwagę na wygląd jak i szyk zewnętrzny.

Pułki wypełnione były oficerami nieudolnymi, prawie całkowicie nieobytymi w sztuce wojennej.

Reformy nadane przez Michaiła Barclaya de Tolly, w przededniu wojny z Francją 1812 roku, wprowadziły między innymi [zgodnie z postulatem Aleksandra I], zakaz znęcania się cielesnego nad szeregowymi żołnierzami. Od tamtego czasu, w 1831 roku minęło bez mała 20 lat i... bicia i szykany ze strony oficerów dalej były powszechną praktyką. Tak jak dawniej dowódca wymierzający karę, nie był związany żadnymi przepisami, stąd dzika samowola i bezlitosne przejawy okrucieństwa.

Dla ćwiczeń w celnym strzelaniu, piechurowi przekazywano 3 naboje, a i tego często nie zużywano z racji oszczędności. Karabiny były nieodpowiednie, popsute od bezmyślnego czyszczenia, z pogiętymi lufami i popsutymi zamkami. Jak prawi Puzyrewski zbytkiem był gęsty ogień batalionowy w rozwiniętym froncie.

Mimo powyższych wielu lapsusów, jakie przedstawiała armia rosyjska, duch w wojskach był wyborny, zapał zmierzenia się z bezczelnymi powstańcami niepohamowany.

Zapraszam do dyskusji.

Pozdr.

b.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Powyższy post napisałem na podstawie książki Puzyrewskiego. Więc może być to obraz Armii Rosyjskiej ciut wypaczony, choćby z tej kwestii że książka rosyjskiego jenerała ma już swoje lata.

Jako że jest to praca stricte odtwórcza z mej strony proszę o wybaczenie lapsusów, choćby z tego względu że na chwilę obecną mam ograniczoną możliwość porównawczą z innymi źródłami/opracowaniami.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Wojsko rosyjskie w 1830 roku składało się z 8 korpusów piechoty (razem z 1 korpusem gwardii i 1 korpusem grenadierów), oraz 5 korpusów rezerwowych kawalerii (w czym 1 korpus gwardii). [1]

Dodam tylko że Aleksander Puzyrewski podaje łącznie liczbę 10 korpusów [2], przy czym w swojej ocenie uwzględnia on rozwiązane w 1829 r. po wojnie Tureckiej korpusy VII i VIII.

W teorii korpusy liniowe, mające numery I-VI, złożone były z 4 dywizji piechoty, dywizji artylerii, dywizji kawalerii, batalionu saperów i brygady taborów. Korpusy grenadierów i gwardii liczyły po trzy dywizje, przy czym korpus gwardii nie posiadał organicznej dywizji kawalerii, jako że kawaleria gwardii złączona była w kraby osobnego korpusu. W praktyce wspomniane czwarte dywizje piechoty miały pochodzić z rozwiązanych VII i VIII korpusów, lecz będąc złożonym tylko z kadr; w 1831 roku nie weszły do działań wojennych.

Dywizja piechoty składała się z trzech brygad, pierwsze dwie brygady były piechoty liniowej (po dawnemu muszkieterskie), natomiast trzecia strzelców pieszych (jegierska). Generalnie organizacja dywizji nie zmieniła się od reform Michała Barclay de Tolli z lat 1810-1812.

Brygada liczyła dwa pułki, każdy 3 bataliony (przy czym trzecie baony tzw. zakładowe, stanowiły kadrę przeznaczoną do szkolenia rekrutów i z natury nie wyruszały na wojnę, choć wyjątki również się zdarzały)

Batalion dzielił się po staremu na 4 kompanie w składzie etatowym [1 kompania]:

4 oficerów,

19 podoficerów,

4 doboszy,

1 pisarz,

210 szeregowych

----

238 x 4 = 952 [+/-] bagnetów na batalion

Na chwilkę obecną to wszystko

Pozdr.

B.

----------------------------------------

[1]Odliczam w tym miejscu wojska stojące na: Syberii tzn. 15 batalionów i 6 pułków kozackich, na Kaukazie: 21 i 22 DP, 40 baonów, 12 szwadronów piechoty, oraz 10 pułków kozaków i 108 dział, Orenburgu, 27 DP, 16 baonów, 6 pułków kozackich, Finlandii 23 DP, 12 baonów, 36 dział, kolejno bataliony garnizonowe łącznie 108, używane częściowo na Syberii, Kaukazie i w Orenburgu tzn. 53 baony, oraz częściowo w kraju do służby garnizonowej i policyjnej, tzn. pozostałe 55 baonów.

Doliczyć do całości należy jeszcze kompanie inwalidów, aż 513, artylerię garnizonową, tzn. 16 brygad po 5 kompanii, rzemieślników wojskowych, 5 kompanii, żandarmerię 24,5 szwadronu. [w:] Tokarz W., Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831, Warszawa 1993, s. 64.

[2]Puzyrewski A., Wojna polsko-ruska 1831, Kraków 1988, s. 34.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.