Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Ryszardo

Stosunki między wsią a dworem w XIX w.

Rekomendowane odpowiedzi

Ryszardo   

Witam.

Muszę sporządzić mapę mentalną przedstawiającą stosunki między wsią a dworem w XIX w.

Czy mógłby mi ktoś pomóc albo nakierować mnie od czego zacząć?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam. Mapa mentalna obejmująca stosunki wieś - dwór na polskich ziemiach w XIX wieku? Toż to materiał objętościowo pasujący bardziej do pracy habilitacyjnej... No ale cóż, przede wszystkim radzę zwrócić Ci uwagę na zmianę jaka w ciągu tego wieku dokonała się w polskim społeczeństwie oraz podział na poszczególne zabory, bowiem w zależności, czy był to zabór rosyjski, pruski, czy austriacki, stosunek chłopów do panów i panów do chłopów bywał różny, jak też różne bywały przyczyny i tło konfliktów między nimi. Poza tym, radziłbym również, jako jedne z wątków, uwzglednić stosunek do zaborcy w kwestiach dworsko-chłopskich oraz nastawienie chłopów do panów i organizowanych przez nich powstań.

Na chwilę obecną mógłbym Ci polecić następujące monografie:

- H. Wereszycki "Z dziejów chłopów polskich (Od wczesnego feudalizmu do 1939)"

- H. Wereszycki "Zarys historii gospodarstwa wiejskiego w Polsce." T. II-III

- St. Borowski "Rozwarstwienie wsi wielkopolskiej w latach 1807 - 1914"

- "Dzieje wsi wielkopolskiej" pod red. Wł. Rusińskiego

- J. Jedlicki "Klejnot i bariery społeczne. Przeobrażenia szlachectwa polskiego w schyłkowym okresie feudalizmu"

- St. Śreniowski "Uwłaszczenie chłopów w Polsce"

- R. Rozdolski "Stosunki poddańcze w dawnej Galicji"

- D. Rzepniewska "Gospodarstwo folwarczne na Mazowszu 1795 - 1806"

- K. Groniowski "Kwestia agrarna w Królestwie Polskim 1871 - 1914"

Ewentualnie jeszcze "Społeczeństwo Królestwa Polskiego. Studia o uwarstwieniu i ruchliwości społecznej" pod red. W. Kuli, to będą na pewno tomy I - III, nie wiem, jak dalej.

PS

Temat przenoszę do działu pomocowego.

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Niby dobrze, trochę mało dokładnie, ale w zasadzie dobrze. Mam tylko małe zastrzeżenia. Otóż, uwłaszczenie w Kongresówce było później niż w Galicji, to raz, nie zawarłeś wcale konfliktów pomiędzy dworem, a szlachtą, oprócz rzezi galicyjskiej, ale to przecież był tylko jeden z elementów sprou. Poza tym, nawet po uwłaszczeniu występowały takie napięcia, jak spór o serwituty... Co się natomiast tyczy zaboru pruskiego, to układ ten jest trafny, ale pamiętać należy o kilku rzeczach: primo, część chłopów się bogaciła, część biedniała i traciła ziemie, secundo, regulacja to w zasadzie jakby jeden z elementów reformy uwłaszczeniowej w Prusach, nie wiem, czy dobrze jest go wyszczególniać jako osobny proces, co najwyżej, jako jeden z ważniejszych elementów uwłaszczenia...

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ryszardo   

piterzx, dziękuję za odpowiedź. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy.

Co do mapy, będę ją omawiać, ona ma chyba służyć jako droga, która mnie nakieruje.

Temat dotyczy wsi i dworów, więc chyba nie będę pisać o konfliktach między dworem, a szlachtą ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
piterzx, dziękuję za odpowiedź. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy.

Ani ona wielka, ani ona pokaźna :huh:

Temat dotyczy wsi i dworów, więc chyba nie będę pisać o konfliktach między dworem, a szlachtą ?

Znaczy owe "dwory" to właśnie określenie stanu szlacheckiego. Jeśli temat dotyczy stosunków chłopi - szlachta, to lepiej wspomnieć o konfliktach, przykładowo w postaci owej rabacji, choć oczywiście nie tylko, było sporo takich mniej spektakularnych działań, jak procesy chłopsko - pańskie, spór o serwituty, czy polowanie na gruntach chłopskich, o których możesz wspomnieć, jako przykładach, tudzież przyczynach napięć...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ryszardo   

Powoli zaczynam się gubić :-)

Zastanawiam się czy owa "mapa" jest rzeczywiście na temat czy może tylko jest pokazana wieś..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Ogólnie rzecz biorąc jest dobrze, tylko tak jak mówię, za mało o samych stosunkach. Wspomnij jeszcze coś o tych konflikatach, dodatkowo dorzuć jeszcze jak zmiany na wsi wpłynęły na świadomość szlachty, jej sytuację gospodarczą i polityczną, oczywiście tylko po krótce. Poza tym, warto wspomnieć także o prawach chłopa i szlachcica we wzajemnej relacji oraz o oczynszowaniu...

Wtedy, moim zdaniem, powinno wystarczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.