Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Szwecja w czasie Wielkiej Wojny

Recommended Posts

widiowy7   

Szwecja 15 lutego 1918 r. interweniowała zbrojnie na Wyspach Alandzkich w celu ochrony ludności szwedzkiego pochodzenia, którzy stanowili większość mieszkańców archipelagu.

http://www.nyan.aland.fi/nyheter/arkiv.pbs?news_id=5044

Link niestety po szwedzku chyba.

Cytuj
War Diary z Alandzkich zima 1918

Opublikowano: 25/02/2000 00:00

Piątek 22 luty 1918. Dzisiaj, delegacja Alandzkie były na pokładzie i poprosił o pomoc przeciwko Rosjanom i rödgardister do morderstwa i rabowanie.

Więc pisze młodych żeglarzy Joel Lindahl. On należy do szwedzkiej życie, które przybyły w Eckerö i służbę na statku pancernych "Szwecja", sztandarowy z wyprawy.

Statek jest w Eckerö. Joel Lindahl pierwsze notatki z Wysp Alandzkich dnia jest niedziela, 17 lutego 1918.

Jest Derek Nilsson w Eckerö który przesłał nowe Alandzkich wielu gazet pracy (Goeteborg) z 3. maja 1980. Joel Lindahl syna Lennart przedstawiła redakcyjnej czasopisma, i dziesięć fotografii czasopisma opublikowane prace na wielką lookup arkusz w formacie.

17 dni mają Joel Lindahl zauważa się podczas jego pobytu Wyspy Alandzkie, sprawy stwierdza, 17 lutego, 8 marca.

Dobre uzupełnienie

- Jest to dobre uzupełnienie porucznik Emil Johan Cederlöf pamiętniki, że mamy do stenogramu z Tamelanderska prywatnego archiwum ", mówi archiwista krajobraz Bjarne Henriksson.

Cederlöf pamiętniki zawierające notatki z 1 listopada 1917/15 lutego 1918.

W Lindahlska zapisów stanowi kontynuację.

- A cennych materiałów i cenne obrazy, "mówi Henriksson, która natychmiast zwróciła się o egzemplarze gazety stron na krajobraz archiwum strony.

Lindahl był również łasy i wykwalifikowanych fotograf. Powody są opancerzony łodzi "Oscar II" na lodzie naostrzyć Eckerö, zespół na pokładzie statku pancernych "Szwecja", Rosjanie w niemieckiej niewoli - mężczyźni na lód, wiatrak jest widoczny w tle. Eckerö stacji pilotowej ze stanowiskiem i celnych dom w tle, vitgardister marszu oddać broń do Szwedów, jest kolejnym z powodów.

Kolejny obraz pokazuje Wręczenie i obraz stanowią ładnie się rosyjskich żołnierzy dla szwedzkich żeglarzy na wyspie.

Karlskrona Start

Dziennik rozpoczyna się w dniu 17 Karlskrona gdzie "Szwecja" i "Oscar II" można zamówić, aby przejść do Alandzkich.

Mamy nożyczki z dzisiejszym uwaga:

- Chodziło o to, że obecnie nasz dowódca, admirał Ehrensvärd, by przejąć operacje wojskowe w Alandzkich, ale dostać się do walki z kimś, ale tylko ochrona ludności Alandzkich. W Eckreö były poza opancerzony łodzi "Thor" 125 szwedzkie wybrzeże strzelca uzbrojony w osiem karabinów maszynowych.

Lindahl zauważa również, że wszystko jest w porządku.

W dniu 21 lutego

Mówi o amerykańskiej kurierskie szwedzki rząd przesłał do St Peterburg. W sprawie zwrotu ścieżka wychwytywania go przez Rosjan, lecz w domach, biorąc swoją torbę i idzie do Alandzkich. Teraz kuriren w Eckerö.

Tego samego dnia stwierdza on, że ludność miejscowa otrzymał szwedzki ekspedycji z wielką radością. W dokumencie zostały przeprowadzone rozmowy z Ehrensvärd i delegowanych z Alandzkich. On stwierdza dzisiejsze notatki

- Tonight porucznik Björklund maszerujących w czołówce z 25 przybrzeżnych artylerzysta w okolicach Mariehamn, nie ma rozwiązania grupy białych i czerwonych, które nadal działać pomimo porozumienia podpisanego wczoraj. Rosyjscy żołnierze po prostu chcą tu, ponieważ są one nedslagna i modstulna, które nie zastanawiam się, gdy brak odpowiedniego zarządzania. Dziś pogoda jest wspaniała z minus 2 stopni.

Piątek 22

Nożyczki My mamy następujące brzmienie:

- Na przekazanie broni, które vitgardisterna zrobione z czerwonej i Rosjanie przed, zabawny epizod, który podkreśla, że rażące niekompetencje z rosyjskim kierownictwem. Okazało się, że rosyjski dowódca, zanim w lutym Revolution zwykłych örlogsmatros nadal noszenie majtek mundurach, nie może zapisać swoje nazwisko w gazetach.

Sobota 23

- Dzisiaj, białe formalnie przedłożony broni do nas. Nasz zespół zagrał podczas białego marched przekazania i zrobił z przodu w naszej firmie honor.

Lindahl mówi dalej wzajemnego wyróżnieniem.

Następnego dnia powiedział, że 20 kobiet z każdego statku spada do wnętrza Wysp Alandzkich w celu ochrony ludności na wypadek ataku. Ponadto:

- Na 6 pm przybyłych "szwedzki Sound" towarzyskie sześć transport?ngare, w wyniku których około 500 żołnierzy z Svea i Göta DOMOWE żołnierzy. Na skrzyżowaniu Eckerö został beskjutna Rosjan, którzy byli w Mariehamn. Powłoki uderzył w dół, jednak kilka km od statków.

Środa, 27

Lindahl, że szwedzki batalionów piechoty posiadanych linii Frebbenby-Hammarland-Bjärström-Emkarby-Gölby. Rosjanie się spodziewać 1000 poniedziałek.

- Około 300 mężczyzn z rosyjskich żołnierzy, którzy są z österjösprovinserna Krajny i Ukraina szwedzki rząd zwrócił się do repatriacji Eckerö przez Szwecję, w szczególności nie uważa się za bezpieczny w podróży w całej Rosji. Dziś pogoda jest piękna bez śniegu.

Czwartek, 28

Zauważyć, że dzień przed wczoraj anländna rödgardisterna zmuszonym do powrotu do Finlandii i że Rosjanie odmawiają poddania Salis baterię, twierdzą oni, że pięć tygodni czasu.

- To prawda, ale mają zamówienia z żołnierzy Rady w Mariehamn, aby natychmiast wysłać baterii. Pogoda nadal jest piękne.

Sobota 2 marca

- Obecnie jeden z naszych patroli na pokładzie szpiegiem, który udało się uchwycić. On oddał się za vitgardist i na pozór takich wykonywane szpiegostwa. Został uwolniony z braku dowodów, ale jest pod nadzorem, tak długo jak jest on w pobliżu.

Niedziela 3

- Zwiedzając Marby musieliśmy wiele więcej rosyjskiej amunicji, karabiny maszynowe i pola KUCHNIA sobota celu Norrvik (NO Mariehamn). Przesyłki strzeżony przez szwedzkie wojska, ale wielu Rosjan miały być w partii w przyjazdu. W Norrvik zniknął, jednak Rosjanie, prawdopodobnie w celu uniknięcia płacenia skjutslegan w 2500 ziemi. Szwedzi odpowiednie, gdy wszystko na lodzie. Towar prawdopodobnie do dołu jeden dzień, nadejście Rosjanie nie mają szansy na przeprowadzenie jej do Finlandii.

- "Thor" ma rezygnację do Sztokholmu, a także "szwedzki Sound" jako eskortowane "Runeberg", który miał 150 uchodźców z 12 narodów. Oni przyszli do Wyspy Alandzkie z Petrograd.

Wtorek, 5

Lindahl zauważa rodzaju statku "Westfalia" i "Rein Kraj", pięć zbrojnych przewoźników dwóch lodołamaczy z jednego nazwy "Hindenburg", skierował do Eckerö na niotiden w godzinach wieczornych i zakotwiczone w górę.

Następnego dnia Niemców wojny rozładunek maszyn i materiałów. Niemcy są na ogół źle ubrana, a tym samym prowizji z oddzielnych statków. Niemcy mają również poszedł do gästgiveriet w Storby i spelunka wniosek ton żywności.

Czwartek, 7

Zauważyć, że Niemców wylądował całą noc, a nawet samoloty, które następnie w ciągu dnia był i latania.

- Wszystkie nasze odłączenie obecnie zwracane. Ogłosili, że drogi są pełne niemieckich żołnierzy maszerujących do wnętrza wyspy. Mamy otrzymanych zamówień w niedzielę rano, aby przejść do Sztokholmu do kolning. Pobyt tutaj jest bardzo uciążliwe i wszyscy chcą wrócić do domu w Szwecji ponownie. Jest to w dużej mierze ze względu na cenzurę listów, które spowodowały, że największe niezadowolenie.

Następnego dnia, 8 marca maja opancerzony łodzi "Szwecja" w porównaniu do celu, ona pozostanie, jednak może być "Oscar II" Idź do Sztokholmu.

- Cła na Eckerö były okupowane przez Niemców, którzy podnieśli flagę, w tym sygnał stacji został ustanowiony därstädes. Dziś pogoda była bardzo piękna.

Jest to ostatnie opublikowane notatki.

Zapoznaj się Anna Bondestam "Alandzkich w 1918 roku" i Martin Isaksson "rosyjski miejsce Alandskaja".

> zamień

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.