Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Herbert i Gombrowicz mieli szanse na Nobla

Rekomendowane odpowiedzi

Pracownik poznańskiego IPN Rafał Sierchuła odnalazł w archiwach służby bezpieczeństwa notatkę rzucającą światło na środowisko polskich literatów w latach 60. i szanse noblowskie Zbigniewa Herberta i Witolda Gombrowicza. 

Znaleziona notatka zawiera opis wizyty w Polsce Sekretarza Generalnego Akademii Szwedzkiej, która rozpoczęła się 6 maja 1968 roku. Autorem notatki jest nieznany dotąd z nazwiska tajny współpracownik SB, który działał w środowisku polskich literatów, prawdopodobnie blisko zarządu Związku Literatów Polskich. 

- Ciekawą informację przynosi fragment notatki dotyczący rozmowy Szweda z szefem ZLP Jarosławem Iwaszkiewiczem. Po spotkaniu z sekretarzem Komitetu Iwaszkiewicz powiedział zaufanym kolegom, że w Szwecji rozważana jest kandydatura Gombrowicza lub Herberta do nagrody Nobla

Autor notatki zauważył pewne rozczarowanie w relacji Iwaszkiewicza - oficjalnymi kandydatami wysuwanymi przez polskie środowisko literackie do Nobla byli w tamtym czasie Jerzy Andrzejewski, Jan Parandowski i właśnie Iwaszkiewicz. 

W notatce znalazła się też krótka charakterystyka Herberta i Gombrowicza. Współpracownik SB pisze, że Herbert "przebywa na Zachodzie. To bardzo znany poeta, ale chory umysłowo, melancholik, który izoluje się od otoczenia". O Gombrowiczu napisał, że wiele lat spędził na Zachodzie. - Dodał też informacje o bracie Gombrowicza mieszkającym w Kielcach, który miał kontakty z rumuńskimi faszystami. Wyraźnie szukano na Gombrowicza jakiegoś "haka" - dodał Sierchuła. 

- Trudno przypuszczać, żeby władze w Polsce miały jakiś realny wpływ na decyzje Komitetu Noblowskiego. Odnaleziona notatka to tylko drobny przyczynek do historii polskiej literatury za PRL-u pokazujący pewne animozje środowiskowa, a także sposoby pracy SB - powiedział Sierchuła. Faktem jest jednak, że ani Herbert, ani Gombrowicz nie dostali Nobla. 

Notatka została odnaleziona w zasobach warszawskiego IPN w ramach pracy nad programem "Aparat Bezpieczeństwa PRL wobec środowisk dziennikarskich, twórczych i naukowych".

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Sen...2&_ticrsn=5

Bardzo szkoda, że Herbert nie dostał Nobla, jak mało kto zasługiwał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widzący   

Prawdopodobnie więcej dokumentów na ten temat może sie znajdować w Lodzi i w teczce Marcelego Reicha Ranickiego. W 1948r zostal kierownikkiem III Wydz Dep.Urzędu Bezp Publi. tj. Glownym Urzedem Cenzury przy Centralnym Urz. Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk. Był właściwie glównym tworcą systemu zbrodniczej cenzury PRL lecz w okresie gomulkowskim jako znany ze swego zydowstwa został uznany za "dysydenta" i przez pewien czzs prlnił funkcje ważnego konfidenta w środowisku literackim PRL(zarzucano mu nadgorliwość w ułatwianiu emigracji do Palestyny) i jakby za karę wyslany został jako oficer wywiadu na stranowisko w dyplomacji PRL. Wyjechał do rodzinnych Niemiec (wowczas RFN) i jako wplywowy krytyk literacki zostal nazwany "papieżem niemieckiej krytyki literackiej". Był protektorem nobilitacji Milosza , Szymborskiej i Gintera Grassa. Sądząc po przejawianych preferencjach z pewnościa pomógł by w nobilitacji Gąbrowicza.

W Gazecie Wyborczej 12.08.2002) ukazal się artykul "Kapitan Reich" omawiajacy jego dzialalność konfidencką w środowisku literackim lecz zupełnie przemilczający jego dzialalność cenzorską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.