Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Defilady Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że w mieście ogarniętym walką, nie powinno być miejsca ani czasu na takie masowe przedstawienia, jak defilady wojskowe. A jednak, odbywały się takie. Ostatnio umieszczałem zdjęcie z defilady na Starówce. Defilada z 6 sierpnia, połączona z mszą św. w kościele garnizonowym przy Długiej, jest bodajże najlepiej udokumentowaną defiladą. Ile było ich jeszcze? Sam wiem o sześciu, włącznie z tą staromiejską:

- 6 sierpnia, Stare Miasto połączona z mszą św. Oddziały maszerowały z bronią, od Miodowej do Freta, przed dowódcami stojącymi na chodniku;

- 6 sierpnia, Czerniaków, przemaszerowała ul. Solec od Mącznej do zbiegu Solec z Czerniakowską;

- 11 sierpnia, "Zośka" na Starym Mieście [wątpliwa], odbyła się najpewniej na placu Krasińskich;

- 15 sierpnia, Mokotów, defilada z okazji święta Wojska Polskiego [wątpliwa], pewna jest tylko wieczornica przy Odyńca 11;

- 5 października, defilada kapitulacyjna, gen. Komorowski został powitany przy rozebranej barykadzie na Śniadeckich od strony placu Politechniki, przez gen. Chruściela. Stamtąd ul. 6 sierpnia pomaszerowali do pomnika Sapera, gdzie czekał oddział osłonowy KG AK, pod d-dztwem por. Bałuka. Powitani przez mjr. Fischera, odebrali honory od oddziału osłonowego, który złożył następnie broń. Tymczasem gen. Chruściel i Pełczyński odbierali defiladę 72. pp. W tej kolumnie byli także gen Kossakowski, Sawicki i Skroczyński. Przy pomniku Sapera zaczęto składać broń.

- 9 października, defilada oddziałów osłonowych (kompania D baonu "Kiliński" i kompania KeDywu Kolegium "C", razem około 170 ludzi), które na mocy umowy kapitulacyjnej zostały w mieście do 9 października. Wówczas to na czele defilady szedł poczet sztandarowy z biało-czerwoną flagą, za nim 10-osobowy oddział z szablami, kordzikami i bagnetami, a za nim reszta. Defilada odbyła się tylko przed oficerami niemieckimi.

To tak na szybko. Może ktoś ma dokładniejsze informacje nt. wymienionych defilad, bądź o takich, których nie podałem? Miło widziane są także wszelkie relacje i zdjęcia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Znalazłem jeszcze jedną defiladę, już z 2 sierpnia. Chodzi o przemarsz Kolegium "A" do m.p. dowództwa Zgrupowania "Radosław". Oto jak opisuje to Marek Wierzbicki:

2 sierpnia rozpoczął się przemarszem, a właściwie defiladą oddziału "A" zmierzającego do m.p. dowództwa zgrupowania "Radosław". Mieszkańcy Woli witali powstańców entuzjastycznie, zwłaszcza że jednolicie umundurowani i dobrze uzbrojeni prezentowali się nadzwyczaj bojowo i okazale. Wydarzenie to tak zapamiętał jeden z najmłodszych żołnierzy oddziału, 19-letni wówczas "Rysiek": "Rano 2 VIII pomaszerowaliśmy na Wolę. Ludzie stali na ulicach, witali nas, rzucali kwiaty i płakali. Było to bardzo wzruszające i zostało mi na zawsze w pamięci".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Podlewski i opis mszy wraz z defiladą z 6 sierpnia ze Starówki:

Kościół Garnizonowy na ulicy Długiej objęli ojcowie Pallotyni. Teraz odbywa się pierwsze nabożeństwo dla oddziałów powstańczych i uroczyste złożenie przysięgi. Wszyscy chcą być świadkami tego historycznego momentu, więc tłum zapełnia świątynię po brzegi, wypełniają wszystkie luki wokół karnych powstańczych szeregów.

W czasie mszy świętej wojsko i ludność przystępują do Komunii świętej. I znów chorągwie narodowe i kościelne wznoszą się nad głowami... "Boże coś Polskę" rozbrzmiewa i płynie z niesłychaną mocą i wiarą ze wszystkich piersi, wezbranych uczuciem, że zdawałoby się rozsadzi nawy świątyni:

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie.

Teraz ksiądz Łukasz, kapelan zgrupowania <<Gozdawa>>, zstępuje ze stopni ołtarza. Kapitan Ognisty i podporucznik Wyrwa stają obok niego. Chłopcy przystępują doń grupkami po pięciu. Słowa żołnierskiej przysięgi rozlegają się wśród podniosłej ciszy. Po nabożeństwie radosny tłum wylewa się na ulice, place, przed świątynie i tworzy szpaler.

W głębi ulicy Długiej widać, jak sprawnie formują się kompanie, plutony. Rozpoczyna się defilada batalionu. Kapitan Ognisty prowadzi. Chłopcy maszerują jak stara gwardia. Wzruszenie ogarnia mieszkańców Starówki, wielu ociera łzy...

Za: Podlewski S., Przemarsz przez piekło, Warszawa 1957, s. 69.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.