Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Kadrinazi

Bunty w armiach nowożytnych

Recommended Posts

Zmiany w sztuce prowadzenia wojen, z jakimi mamy do czynienia na przełomie XVI i XVII wieku (znane jako dyskusyjna 'rewolucja militarna') przyniosły ze sobą min. dosyć częste zjawisko buntow wśrod armii. Niezadowolenie z przebiegu/sposobu prowadzenia kampanii, osoby wodza, a przede wszystkim zaległości w płatnościach - to tylko kilka powodow z ktorych żołnierze odmawiali walki (jak dobrze to znamy z historii RON). Dwa interesujące przykłady:

- w hiszpańskiej Armii Flandrii, w samym tylko okresie 1570-1607 mamy do czynienia z przynajmniej 40 przypadkami buntow żołnierskich. Niektore były na naprawdę małą skalę (dotyczyły jednego regimentu i trwały nie dłużej niż 10 dni), inne zaś paraliżowały działalność dużej częsci armii (bunt w Zichem-Tienem rozpoczęty 26 lipca 1594 roku objął prawie 3000 żołnierzy i trwał... 710 dni!)

- po śmierci marszałka Banera (20 maja 1641 roku) polowa armia szwedzka w Niemczech 'uhonorowała' odejście swego dowodcy przez masowy bunt, trwający do 25 listopada 1641 roku (+ jeden tydzień na uspokojenie nastrojow) gdy uśmierzył go nowy d-ca, Lenart Torstensson.

Kilka rzeczy pod dyskusję:

- w jaki sposob uśmierzano takie bunty? Czy używano tylko monety czy też dochodziło do krwawych, siłowych rozwiązań problemu?

- jakie mogły być inne przyczyny niezadowolenia żołnierzy?

- może chcecie się podzielić innymi przykładami znanych buntow w armiach nowożytnych (poza RON)?

Zapraszam do dyskusji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.