Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Stosunki Polski z Turcją w XVI i XVII wieku.

Recommended Posts

Tym tematem chciałbym wyjść na przeciw oczekiwaniom maturzystów, którzy bardzo często pytają oto jak się powinno napisać tego typu wypracowanie. Jednym z celów portalu i forum historia.org.pl jest właśnie pomoc każdego roku abiturientom, którzy zdają maturę z historii. Mamy nadzieje, ze tematy w tym dziale pomogą im uzyskać lepszy wynik.

Warto wiedzieć, że w ostatnich maturach przewijają się tematy przekrojowe dt. stosunków Polski z sąsiadami. Były tematy m.in. dt. stosunków Polski z Niemcami, Prusami, Węgrami. Jest to tendencja, której wg nas nie można zbagatelizować.

Dlatego proponuję, by w tym temacie dyskutować o stosunkach Polski z Turcją, ale pod kątem wypracowania maturalnego. Specyfika wypracowania maturalnego powinna nam narzucić ton rozmowy, a więc najistotniejsze będą wnioski przyczynowo-skutkowe, odwołania do literatury, pomysł na wypracowania, które jest limitowane kilkoma stronami A4.

Zapraszam do dyskusji wszystkich użytkowników.

PS Zachęcam do przejrzenia tego art. https://historia.org.pl/index.php?id=historiaesej

Share this post


Link to post
Share on other sites
sebas   

Jak dla mnie jeden z ciekawszych tematów :P

Moim zdaniem tak można by zacząć prace na wspomniany temat:

Powstanie i ekspansja Państwa Tureckiego:yuu7

Myślę, że w tym miejscu we wstępie pracy można ująć powstanie i rozrost Imperium Osmańskiego. Zdobycie Konstantynopola w 1453 roku, Belgradu i większej części Węgier, a wcześniej Bułgarii, Serbii i Adrianopola.

Pierwsze "spotkanie" Polaków z Turkami:

Odnieśc należy się do postaci Władysława III zwanego później Warneńczykiem. Od 1434 roku król Polski, natomiast w roku 1440 zakłada również koronę Węgierską. Pierwsza, udana i wygrana wyprawa Władysława przeciw Turkom w 1443 roku. Jednak za namową papieża rok później wyrusza druga wyprawa, która kończy się klęską w bitwie pod Warną. Gdzie Chodża Chyzyr zabija samego króla Władysława Warneńczyka. Dla osób z podkarpacia - można dodać, że w bitwie uczęstniczył znany człowiek z naszego regionu - Grzegorz z Sanoka :D

Pamiętajmy jednak, iż nie był to konflikt typowo polsko-turecki. Polska w tym czasie nie brała udziału (przynajmniej jawnego) w walkach z Turcją.

Warto również odnieść się do drugiego znaczącego konfliktu węgiersko-tureckiego w którym brała pewien udział Polska. Mianowicie w 1526 roku w bitwie pod Mochaczem ginie król Czech i Węgier - Ludwik II Jagiellończyk. Moim zdaniem warto wspomnieć w tym miejscu o zjezdzie wiedeńskim z 1515 roku i odnieść się krótko do pewnego upadku potęgi Jagiellonów.

Polacy praktycznie cały okres XVI wieku, pomimo różnych sprzecznych często dążeń żyli z państwem Tureckim w zgodzie. Porwierdzają to pokoje z Turcją z lat 1533 i 1553. W polityce Polskiej pojawiało się jednak stronictwo antytureckie, którego najbardziej znanym przedstawicielem był hetman Jan Tarnowski.

Z literatury to oprócz wspomnianych już we wcześniejszych tematach opracowań dziejów Polski i Europy polecam:

- "Buńczuk i Koncerz" Janusza Pajewskiego.

Prosiłbym kogoś o taki krótki opis najważniejszych wydarzeń ze sporów polsko-tureckich dotyczących terenów Mołdawii i Wołoszczyzny. Dokładnie zależy mi na wieku XVI i początkach XVII ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.