Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Stosunki Polski z Turcją w XVI i XVII wieku.

Rekomendowane odpowiedzi

Tym tematem chciałbym wyjść na przeciw oczekiwaniom maturzystów, którzy bardzo często pytają oto jak się powinno napisać tego typu wypracowanie. Jednym z celów portalu i forum historia.org.pl jest właśnie pomoc każdego roku abiturientom, którzy zdają maturę z historii. Mamy nadzieje, ze tematy w tym dziale pomogą im uzyskać lepszy wynik.

Warto wiedzieć, że w ostatnich maturach przewijają się tematy przekrojowe dt. stosunków Polski z sąsiadami. Były tematy m.in. dt. stosunków Polski z Niemcami, Prusami, Węgrami. Jest to tendencja, której wg nas nie można zbagatelizować.

Dlatego proponuję, by w tym temacie dyskutować o stosunkach Polski z Turcją, ale pod kątem wypracowania maturalnego. Specyfika wypracowania maturalnego powinna nam narzucić ton rozmowy, a więc najistotniejsze będą wnioski przyczynowo-skutkowe, odwołania do literatury, pomysł na wypracowania, które jest limitowane kilkoma stronami A4.

Zapraszam do dyskusji wszystkich użytkowników.

PS Zachęcam do przejrzenia tego art. https://historia.org.pl/index.php?id=historiaesej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Jak dla mnie jeden z ciekawszych tematów :P

Moim zdaniem tak można by zacząć prace na wspomniany temat:

Powstanie i ekspansja Państwa Tureckiego:yuu7

Myślę, że w tym miejscu we wstępie pracy można ująć powstanie i rozrost Imperium Osmańskiego. Zdobycie Konstantynopola w 1453 roku, Belgradu i większej części Węgier, a wcześniej Bułgarii, Serbii i Adrianopola.

Pierwsze "spotkanie" Polaków z Turkami:

Odnieśc należy się do postaci Władysława III zwanego później Warneńczykiem. Od 1434 roku król Polski, natomiast w roku 1440 zakłada również koronę Węgierską. Pierwsza, udana i wygrana wyprawa Władysława przeciw Turkom w 1443 roku. Jednak za namową papieża rok później wyrusza druga wyprawa, która kończy się klęską w bitwie pod Warną. Gdzie Chodża Chyzyr zabija samego króla Władysława Warneńczyka. Dla osób z podkarpacia - można dodać, że w bitwie uczęstniczył znany człowiek z naszego regionu - Grzegorz z Sanoka :D

Pamiętajmy jednak, iż nie był to konflikt typowo polsko-turecki. Polska w tym czasie nie brała udziału (przynajmniej jawnego) w walkach z Turcją.

Warto również odnieść się do drugiego znaczącego konfliktu węgiersko-tureckiego w którym brała pewien udział Polska. Mianowicie w 1526 roku w bitwie pod Mochaczem ginie król Czech i Węgier - Ludwik II Jagiellończyk. Moim zdaniem warto wspomnieć w tym miejscu o zjezdzie wiedeńskim z 1515 roku i odnieść się krótko do pewnego upadku potęgi Jagiellonów.

Polacy praktycznie cały okres XVI wieku, pomimo różnych sprzecznych często dążeń żyli z państwem Tureckim w zgodzie. Porwierdzają to pokoje z Turcją z lat 1533 i 1553. W polityce Polskiej pojawiało się jednak stronictwo antytureckie, którego najbardziej znanym przedstawicielem był hetman Jan Tarnowski.

Z literatury to oprócz wspomnianych już we wcześniejszych tematach opracowań dziejów Polski i Europy polecam:

- "Buńczuk i Koncerz" Janusza Pajewskiego.

Prosiłbym kogoś o taki krótki opis najważniejszych wydarzeń ze sporów polsko-tureckich dotyczących terenów Mołdawii i Wołoszczyzny. Dokładnie zależy mi na wieku XVI i początkach XVII ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.