Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Piechota Armii Francuskiej 1803-1815

Recommended Posts

Jak wyglądała organizacja Piechoty Armii Francuskiej w latach 1803-1815, czyli od traktatu z 1 Vendémiaire'a roku XII (wg kalendarza rewolucyjnego).

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Tzw. Półbrygady (demi-brigades) były zarzucone w 1803 przez Napoleona, przyjmując oficjalnie podział tylko i wyłącznie regimentów.

Piechota Konsulatu oraz wczesnego Cesarstwa miała Rewolucyjną „konstrukcję”.

Mianowicie dziewięć kompani tworzyło batalion, a przeciętnie były trzy baony na pułk.

Oczywiście dalej istniał podział na piechotą lekką (legere) jak i liniową (ligne). A szacunkowo wychodziło że na 5 pułków piechoty liniowej był 1 pułk piechoty lekkiej.

Napoleon przeistoczył 110 liniowych i 30 lekkich półbrygad w 90 liniowych i 29 lekkich pułków.

Oczywiście rozkład numerów pułków różnił się nieznacznie bowiem doliczyć do tego należy wakaty numerów w regimentach (22 w liniowych jak i 4 w lekkich). I tak pułki liniowe miały numerację od 1 do 112 a lekkie od 1 do 31.

Wakaty wywodziły się jeszcze z wojen Rewolucyjnych, bowiem zniszczone w bitwie półbrygady mimo że w praktyce nie istniały, to na papierze widniały jako siła zbrojna, miało to na celu np. wprowadzić w błąd wrogi wywiad, co do aktualnej siły Francuskiej armii.

Oczywiście z upływem czasu, i mijających kolejno wojen, skład, organizacja, czy liczba danych regimentów ulegała zmianie, np. w 1805 Napoleon rozkazał by w każdym baonie pułku liniowego była kompania woltyżerów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sporą i ważną zmiana było wprowadzenie w lutym 1808 roku nowej organizacji batalionu. Zlikwidowano trzy kompanie fizylierskie, utrzymano obydwie wyborcze, tak więc baon miał teraz sześć kompanii. Zwiększono przy tym nieznacznie etaty pozostałych kompanii (ale tylko szeregowych, nie kadry).

Ten sam dekret ustanawiał etat 4 batalionów w pułku (w tym jeden zakładowy). Stany bywały nawet większe, w kilku przypadkach w 1812 roku notowane są regimenty mające 5 batalionów w linii!, tak, że tworzono z nich jednopułkowe "brygady".

Mniej więcej w tym samym okresie piechota liniowa rozrosła się do 130 regimentów a lekka do 34.

W roku 1813 i 1814 pułki miały stany szczątkowe, ale dzięki uzupełnieniom z Gwardii Narodowej zdołano nawet "dorobić" kilkanaście dalszych pułków (numery 134-156).

Do tego dochodziła duża liczba regimentów "cudzoziemskich", marszowych, improwizowanych. W 1813 i 14 roku biło się kilka znakomitych pułków marynarzy - formowanych z piechoty morskiej, marynarzy ze zdemobilizowanych okrętów, artylerzystów morskich i nadbrzeżnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.