Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Piechota Armii Francuskiej 1803-1815

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Tzw. Półbrygady (demi-brigades) były zarzucone w 1803 przez Napoleona, przyjmując oficjalnie podział tylko i wyłącznie regimentów.

Piechota Konsulatu oraz wczesnego Cesarstwa miała Rewolucyjną „konstrukcję”.

Mianowicie dziewięć kompani tworzyło batalion, a przeciętnie były trzy baony na pułk.

Oczywiście dalej istniał podział na piechotą lekką (legere) jak i liniową (ligne). A szacunkowo wychodziło że na 5 pułków piechoty liniowej był 1 pułk piechoty lekkiej.

Napoleon przeistoczył 110 liniowych i 30 lekkich półbrygad w 90 liniowych i 29 lekkich pułków.

Oczywiście rozkład numerów pułków różnił się nieznacznie bowiem doliczyć do tego należy wakaty numerów w regimentach (22 w liniowych jak i 4 w lekkich). I tak pułki liniowe miały numerację od 1 do 112 a lekkie od 1 do 31.

Wakaty wywodziły się jeszcze z wojen Rewolucyjnych, bowiem zniszczone w bitwie półbrygady mimo że w praktyce nie istniały, to na papierze widniały jako siła zbrojna, miało to na celu np. wprowadzić w błąd wrogi wywiad, co do aktualnej siły Francuskiej armii.

Oczywiście z upływem czasu, i mijających kolejno wojen, skład, organizacja, czy liczba danych regimentów ulegała zmianie, np. w 1805 Napoleon rozkazał by w każdym baonie pułku liniowego była kompania woltyżerów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sporą i ważną zmiana było wprowadzenie w lutym 1808 roku nowej organizacji batalionu. Zlikwidowano trzy kompanie fizylierskie, utrzymano obydwie wyborcze, tak więc baon miał teraz sześć kompanii. Zwiększono przy tym nieznacznie etaty pozostałych kompanii (ale tylko szeregowych, nie kadry).

Ten sam dekret ustanawiał etat 4 batalionów w pułku (w tym jeden zakładowy). Stany bywały nawet większe, w kilku przypadkach w 1812 roku notowane są regimenty mające 5 batalionów w linii!, tak, że tworzono z nich jednopułkowe "brygady".

Mniej więcej w tym samym okresie piechota liniowa rozrosła się do 130 regimentów a lekka do 34.

W roku 1813 i 1814 pułki miały stany szczątkowe, ale dzięki uzupełnieniom z Gwardii Narodowej zdołano nawet "dorobić" kilkanaście dalszych pułków (numery 134-156).

Do tego dochodziła duża liczba regimentów "cudzoziemskich", marszowych, improwizowanych. W 1813 i 14 roku biło się kilka znakomitych pułków marynarzy - formowanych z piechoty morskiej, marynarzy ze zdemobilizowanych okrętów, artylerzystów morskich i nadbrzeżnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.