Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Amilkar

Wielkopolska

Recommended Posts

Amilkar   

Z inicjatywy Naryego zakładam ten temat , zapomniany troche i pomijany.

Mianowicie rola Wielkopolski w inicjowaniu wolnej namiastki państwa polskiego pod berłem Cesarza francuzów. Region ten bardziej niż centrum byłej Polski zaangażował się w walkę u boku boga wojny , oraz przyjął Cesarza w progu swego domu , witając szansę na niepodległość ,dlaczego tak się stało? Wielu dzielnych i zdolnych generałów pochodziło właśnie z Wielkopolski ( jak Dezydery Chłapowski czy Antoni Kosiński). Czy Wielkopolska mogła mieć jeszcze poważniejszą rolę w kształtowaniu XW? Wszak była bogatą prowincją.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Kiedy Napoleon przybywał na ziemie polskie, Polacy wyszli mu na spotkanie bodajże w Międzyrzeczu i zaprosili jako gospodarze na "przyjęcie", które uprzednio przywitali. Ów powstanie miało właśnie przygotować Wlkp. na przyjęcie Bonapartego. W Poznaniu miał zobaczyć, że Polacy są "gotowi" do posiadania własnego państwa. To właśnie w Poznaniu miało się rozstrzygnąć być albo nie być dla państwowości polskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
harry   

Wielkopolska stanowiła miękkie podbrzusze Prus, co Napoleon brał pod uwagę w obliczu nadchodzącego konfliktu. Świadczą o tym następujące fakty:

2 września, w liście do Berthiera, Napoleon rozkazuje wysłać "nad Wisłę" jakiegoś oficera polskiego pochodzenia, jako tajnego emisariusza, w celu rozpoznania terenu i przygotowania powstania wśród szlachty. W rezultacie na ziemie polskie trafia dwóch emisariuszy: Bolesta (zdaje się, że Ignacy) i Kierczewski, "pod przykrywką" cesarskich kurierów do Cara Aleksandra.

20 i 22 września (jeszcze przed wybuchem wojny !) Napoleon rozkazuje tworzenie dwóch legii z Polaków, dezerterów pruskich, ale zakazuje używania nazwy odnoszącej się do Polski. W rezultacie powstaje jedna Legia Północna pod dowództwem Zajączka.

List wzywający Dąbrowskiego do sztabu WA, doszedł do jego kwatery w Chieti (jakieś 170 km na południe od Ankony) już 5 października, czyli musiał być wysłany zaraz po pruskim ultimatum z 1 października, lub wcześniej. Rola Dąbrowskiego w organizowaniu powstania jest powszechnie znana.

Jak widać, Napoleon od początku planował zorganizowanie dywersji na tyłach przeciwnika.

Czy to czasami nie było tak, że to co nazywamy powstaniem, było zwykłą francuską intrygą ?

Edited by harry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.