Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepsze ugrupowanie bojowe XVI-XIX w.

Rekomendowane odpowiedzi

Który z krajów waszym zdaniem posiadał najlepszy, najskuteczniejszy, najbardziej wszechstronny, a może najbardziej oryginalny układ typowe ugrupowania bojowego w XVI-XIX w.

Wybrane przeze mnie to:

Szyk węgierski z XVI w.

Brygada hiszpańska.

Brygada niderlandzka XVII w.

Stare urządzenie polskie XVI w.

Francja, dywizja piechoty koniec XVIII w.

Francja, Napoleon pod Wagram w 1809 r.

Zapraszam też do dyskusji na różnicami tych ugrupowań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko tutaj nie bardzo da się je porownywać Jarpenie - każde było specyficzne dla danego kraju, teatru działań czy okresu. Można np. porownywać te ktore stanęły naprzeciw siebie na polu bitwy - poźne hiszpańskie tercio (szkoła hiszpańsko-niemiecka) vs. brygada holenderska i brygada szwedzka, niemniej jednak porownanie Tercio z napoleońską dywizją nie jest najlepszym pomysłem - zupełnie inny czas i sposob wojowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Ale zawsze można porównać skuteczność danego szyku w danym czasie :wink:

Natomiast ja przyczepiłbym się do jeszcze jednej rzeczy - jak można porównywać szyk tercio, brygady czy dywizji do szyku całej armii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Jarpenowi rzeczywiscie cokolwiek zabraklo precyzji :wink: .

Ja jego propozycje rozumiem podobnie jak Kardinazi: wybrac cos wybitnego dla danej epoki. Tym samym odpada poniekad problem poruszony przez Cyfrowego Adama.

No a teraz musze powiedziec, ze nic nie mam do powiedzenia na temat....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale zawsze można porównać skuteczność danego szyku w danym czasie :wink:

Tyle tylko że nawet w danym czasie ugrupowanie armii dla danego regionu było zupełnie inne - inaczej walczyło się pod koniec XVI wieku we Flandrii a inaczej w Polsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Inaczej się walczyło, ale możemy porównywać, który szyk zapewnił proporcjonalnie więcej sukcesów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki to będzie miało sens? Szyk ktory w danym okresie sprawował się dobrze na danym obszarze, mogł zupełnie nie zdać egzaminu w innym. 'Rewolucyjny' system brygady niderlandzkiej zapewnił Holendrom sukces w jednej raptem bitwie przeciw Hiszpanom, a mimo to probowano go używać w każdej praktycznie armii zachodniej Europy (do 1630 roku z fatalnym zresztą skutkiem). Statystycznie wyszłoby nam więc, że taki system były o wiele gorszy od 'Tercio', ktore przez tyle lat praktycznie było niepokonane :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Oczywiście masz rację - takie statystyczne porównania mają sens tylko wtedy gdy dwie formacje nie spotkały się ze sobą na polu bitwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Otoż nie - porownać można właśnie takie formacje ktore stanęły twarzą w twarz, gdyż miały okazję być przetestowane w jednakowych warunkach. Idąc za logiką tego co napisałeś, możnaby np. porownać macedońską falangę z Tercio :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

W sumie można porównywać wszystko - inna sprawa jaki tego sens :wink: A ja chciałem urzeczywistnić pomysł Jarpena.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.