Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Toplista książek za rok 2008

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Temat podobny do "Książki roku 2008", ale tylko podobny. Tym razem chciałbym sprawdzić, jakie pozycje, nie tylko te wydane w tym roku, wywarły na Was największe wrażenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tutaj daje troszkę lepsze, ale subiektywne opracowanie dt. książek za rok 2008:

OD i DO. Najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej

Norman Davies

Wyd. Rosikon press

Ilość ilustracji: ponad 2000

Ilość stron: 712 w obu tomach

Norman Davies zaskakuje po raz kolejny, tym razem w bardzo niezwykły sposób. W OD i DO wykazuje instynkt detektywa historii. Opisując najnowsze dzieje Polski, korzysta z historycznych świadectw ludzkich emocji i doświadczeń zawartych w listach i kartach pocztowych. Norman Davies od ponad 20 lat z pasją wyszukiwał te świadectwa historii na pchlich targach i w antykwariatach na całym świecie, aby podzielić się swymi odkryciami i przemyśleniami w najnowszym albumie OD i DO.

Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo

Norman Davies

Wydawnictwo Znak

Europa walczy 1939-1945 to udana realizacja na pozór niewykonalnego pomysłu: przedstawienia wszystkich aspektów II wojny światowej w Europie w jednej książce. Efektem jest zapierająca dech w piersiach, odkrywcza panorama historii kontynentu z lat 1939-1945. W przeciwieństwie do wielu publikacji na ten temat Norman Davies nie analizuje jednego wybranego zagadnienia wojny. Nie zajmuje się tylko armiami albo tylko cierpieniem ludności. Przedstawia całościową wizję konfliktu i demaskuje stronniczość jego dotychczasowego postrzegania. Książka Normana Daviesa z całą pewnością zrewolucjonizuje nasze myślenie o II wojnie światowej.

Powstanie Wielkopolskie

Marek Rezler

Wyd. Rebis

Opracowanie przygotowane z okazji obchodów 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Opracowanie przygotowane z okazji obchodów 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Wydarzenia z lat 1918-1919 ukazane są jako fragment zaangażowania Wielkopolan w polskie walki narodowowyzwoleńcze od 1794 do 1921 roku.

Partyzanci Stalina

Kenneth Slepyan

Wyd. Rebis

Jedyna dotąd napisana z taką dokładnością historia radzieckiej partyzantki.

Pierwsza napisana z taką dokładnością historia radzieckiej partyzantki

Kenneth Slepyan, opierając się na materiałach z radzieckich archiwów wojennych, zapisach audycji radiowych, artykułach z prasy okresu wojny oraz wydawnictwach partyjnych i literaturze wspomnieniowej, przeanalizował zjawisko, jakim była radziecka partyzantka w czasie II wojny światowej. Przedstawił jej genezę, podłoże polityczne, strukturę i ewolucję oraz opisał ją jako fenomen społeczny, dając w ten sposób wyjątkowo bogaty zbiorowy i indywidualny portret partyzantów. Oprócz opisu działań militarnych czytelnik znajdzie tu także omówienie kwestii narodowościowych, roli dowódców, stosunków z ludnością cywilną oraz roli i pozycji kobiet w strukturach partyzanckich.

Towarzysze. Komunizm od początku do upadku. Historia zbrodniczej ideologii

Robert Service

Wyd. Znak

Historia komunistów w jednej książce!

I to w jakiej książce! Towarzysze to błyskotliwa i kompetentna opowieść o jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii w dziejach świata. O ludziach, którzy w imię nieuchronnego - naukowo stwierdzonego - postępu, w imię uciemiężonych mas robotniczych spowodowali śmierć dziesiątków milionów ludzi i zniewolenie miliardów. O ludziach, których społeczne eksperymenty stały się udziałem mieszkańców wszystkich kontynentów i którzy swoich zwolenników znaleźli we wszystkich niemal krajach świata. O jedynym naprawdę globalnym totalitaryzmie!

Seria wydawnicza Kampanie

Wydawnictwo Osprey

Seria Kampanie angielskiego Wydawnictwa Osprey będzie w Polsce sukcesywnie wydawana przez krakowskie Wydawnictwo LIBRON. Seria ta w znakomity sposób przedstawia najważniejsze bitwy w historii ludzkości. Szczegółowo, ale zarazem przystępnie, opisuje przygotowania do zmagań, plany strategiczne przeciwników, postaci dowodzących armiami, przebieg działań zbrojnych, a także miejsce bitwy zarówno w trakcie jej trwania, jak i w dniu dzisiejszym. Wszystkie książki z serii charakteryzuje ciekawa szata graficzna, pozwalająca na jeszcze lepsze przedstawienie największych kampanii wojennych w historii.

Hellequin. Jeźdźcy z piekieł

Bernard Cornwell

Instytut Wydawniczy Erica

Dzięki tej powieści czytelnik dowiaduje się, dlaczego łucznicy angielscy zdominowali na długie lata ówczesny sposób prowadzenia walk i mimo znacznej przewagi liczebnej Francuzów, zepchnęli ich do desperackiej obrony. Hellequin. Jeźdźcy z piekieł to kolejna książka pióra Bernarda Cornwella, autora bestselerowej serii powieści o kampaniach Richarda Sharpe’a oraz trylogii o królu Arturze: Zimowy monarcha, Excalibur, Nieprzyjaciel Boga.

Historia snajperstwa wojskowego

Martin Pegler

Wyd. Bellona

Strzelcy wyborowi - poczynając od pojawienia się na polu walki broni palnej aż do obecnych czasów są żołnierzami, których przeciwnik najbardziej się obawia, jednocześnie najbardziej nienawidzi. Autor prezentuje rozwój snajperstwa wojskowego w historycznej perspektywie.

Rzeczpospolita Wazów III

Henryk Wisner

Wyd. NERITON

Prezentowana praca poświęcona jest w całości Wielkiemu Księstwu Litewskiemu w ramach Rzeczypospolitej, a pod rządami Zygmunta III i Władysława IV. Omawia, między innymi, jego status w świetle aktu unii i jego uzupełnień, nazwę i herb, terytorium, strukturę sejmików i sądów, a także system podatkowy. Autor przedstawia obszerne omówienie narodu szlacheckiego Wielkiego Księstwa, jego stosunku do Korony i Rzeczypospolitej, zatem świadomości, podejmuje problem języka, publikacji, a także stosunków wyznaniowych.

Drogi do Niepodległej 1918

Dorota Truszczak, Andrzej Sowa

Wyd. Bellona

Duet autorski Dorota Truszczak i Andrzej Sowa proponują czytelnikom portret roku 1918, roku zwyczajnego i niezwykłego zarazem. Roku, w którym działy się sprawy epokowe, gdy rodziła się niepodległa Polska, i rzeczy zwykłe, żeby nie powiedzieć banalne. Bo przecież w roku 1918 ludzie rodzili się, umierali, zmagali z trudną codziennością i snuli plany na przyszłość. Odnotowanie spraw wielkich nie nastręcza dużych trudności, aby zaś poznać codzienność, autorzy gruntownie przebadali spuściznę wspomnieniową i publicystyczną przełomowego roku i to jest fundament źródłowy tej pracy. Ów kronikarski zapis rzeczywistości tworzy nie tylko swoiste kalendarium wydarzeń, ale jest kopalnią informacji dotyczących życia codziennego, nastrojów społecznych, nadziei, oczekiwań i poglądów mieszkańców miast i wsi w tych arcyważnych dla Polski czasach.

Może ktoś z was posiada lub czytał, któreś z podanych książek, a może chce uzupełnić ten spis?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

I znowu pozycja numer 1. dla:

Jasiński G., Żoliborz 1944: Dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim, Pruszków 2008, ss. 460.

Argumentacja zbędna, powtarzać się nie ma sensu. Powiem tylko tyle... dlaczego tak mało?

Lach G., Sztuka wojenna starożytnej Grecji: Od zakończenia wojen perskich do wojny korynckiej, Zabrze 2008, ss. 288.

Patrz wyżej;)

Kula M., O co chodzi w historii?, Warszawa 2008, ss. 317.

Zgadnijcie co:)?

Rowecki S., Walki uliczne, Warszawa 1928, ss. 286.

Reprint wydania z 1928 roku. Mimo iż jest to podręcznik wojskowy, czytało się absolutnie genialnie. Dowodem na to, jak dobra jest to pozycja, jest fakt, iż teraz idąc przez miasto nie raz zastanawiam się, jak można by umocnić dany fragment, albo którędy najlepiej byłoby wyprowadzić natarcie... i zawsze mam przed oczyma konkretne przykłady z opracowania generała Roweckiego (podczas pisania książki jeszcze podpułkownika Sztabu Generalnego).

Strzembosz T., Oddziały szturmowe konspiracyjnej Warszawy, Warszawa 1983, ss. 548;

oraz:

Witkowski H., KeDyw Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej w latach 1943-1944, Warszawa 1984, ss. 472.

Dwa klasyczne opracowania dt. historii konspiracji warszawskiej. Mimo upływu lat, nie mają sobie równych.

Labuda G., Mieszko I, Wrocław 2002, ss. 288.

Klimaty kompletnie nie moje, niemniej w książce zakochałem się od pierwszego wejrzenia. Bardzo dobry styl (chociaż wcześniej słyszałem raczej niepochlebne opinie o sposobie pisania prof. Labudy), i jak dla mnie, wszystko jasno wytłumaczone, tak że nie sposób się pogubić.

Tukidydes, Wojna peloponeska, tłum. Kumaniecki K., Warszawa 1988.

Absolutne mistrzostwo... Rzadko się zdarza, aby czytał coś kilka razy w krótkim odstępstwie czasu, a tutaj przeczytałem, i to z wielką przyjemnością.

Szymański J, Nauki pomocnicze historii, Warszawa 2002, ss. 764.

Wiem, wiem, dziwny jestem... ale co ja poradzę, że jestem zauroczony podręcznikiem Szymańskiego :lmao: ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.