Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

"Jakaś głowa kiepska.."

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Paweł Jan Sapieha herbu Lis (1609-1665) – hetman wielki litewski i wojewoda wileński od 1656 , wojewoda witebski od 1646, podstoli wielki litewski od 1645, oboźny wielki litewski od 1638.

Początek potędze rodu dał za czasów Kazimierza Jagiellończyka pisarz wielkoksiążęcy, Semen Sopicha. Początkowo, pod względem majątkowym stali daleko za Radziwiłłąmi i Kiszkami. Ale za czasów Zygmunta III Wazy , dysproporcje zaczęły się wyrównywać.

Do ogromnej fortuny i najwyższych stanowisk doszedł Lew Sapieha.

Nasz tytułowy bohater wywodził się z uboższej linii. Nie odbył też perygrynacji zagranicznych, jak większość magnackich dzieci.

A teraz pytania.

Henryk Sienkiewicz mocno wyidealizował postać naszego bohatera.

Jaki był naprawdę? Był czy nie był zdrajcą w czasie "potopu"?

Jak to było z oddaniem majątku na zaciągi wojska?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Był bardzo dobrym organizatorem wojska litewskiego, od połowy 1655 roku to dzięki jego wysiłkom rozbudowano tą armię. Więcej szczegołow można znaleźć w 'artykule' niżej podpisanego ;) (w punkcie VII):

http://www.northernwars.com/Lithuanian%20a...201653-1667.pdf

Co do terminu 'zdrajca' - przechodzenie na stronę szwedzką w Potopie było czymś nagminnym, 90 % armii koronnej przeszło w pewnym momencie do Szwedow, paradoksalnie o wiele więcej jednostek litewskich pozostało przy krolu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może uda się powrocić do tematu tego hetmana ;)

Jak oceniacie jego udział w walkach w widłach Sanu i Wisły - Litwini pod komendą hetmana Sapiehy nie zdołali utrzymać blokady wojsk szwedzkich Karola X Gustawa. Po walkach na początku kwietnia 1656 roku Szwedom udało się wyrwać z pułapki, wymanewrować wojska litewskie i pomaszerować na Warszawę. Sapieha 'powetował' sobie straty moralne zdobywając Lublin i, mimo obietnic, wycinając do nogi poddający się garnizon (złożony jakoby z 600 Lapończykow!).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.