Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Żywopłoty normandzkie- sposoby ich forsowania

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Alianci, lądując 6 czerwca w Normandii, choć sami zaskoczyli przeciwnika miejscem desantu i jego skalą, to i sami zostali zaskoczeni nie przez niego- a przez przyrodę. Żołnierze amerykańscy z 1. Armii gen. Bradleya postawiwszy nogę na nordmandzkim gruncie ujrzeli coś, co na zawsze wpisało się w historię tych walk- sięgające 2-3 metry w górę potężne kilkusetletnie żywopłoty, "bocage", gęsto rozsiane w całej Normandii. Nie będąc na to przygotowanym, poszczególne dywizje, pułki a nawet żołnierze sami zaczęli opracowywać sposoby forsowania tych przeszkód terenowych, które obsadzane przez Niemców stawały się istnymi fortecami.

Jestem ciekaw, co sądzicie na temat sposobów forsowania żywopłotów? Kto należą się w tym polu największe zasługi? Który ze sposobów uważacie za najlepszy, który za najciekawszy?

Zapraszam do dyskusji. :)

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

W zeszycie z serii "II wojna światowa", wydawanej w latach 80-tych XX w. przez KAW, zatytułowanym "D-Day", znajduje się informacja, że alianckie czołgi były początkowo często niszczone przez Niemców, gdy forsowały żywopłoty - przejeżdżając przez nie wystawiały na ostrzał swój "brzuch", zaś lufy dział były wówczas skierowane w niebo... Rozwiązanie tego problemu znalazł niewymieniony z nazwiska sierżant, który opracować specjalne "nożyce", które - zamontowane z przodu czołgu - wgryzały się w żywopłot, umożliwiając jego normalne sforsowanie. Sierżant ten dostał za swój wynalazek jakiś medal.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Co ciekawe, na kilometr normandzkiego gruntu przypadało średnio 14 żywopłotów- podaje Ambrose w "Obywatelach w mundurach".

alianckie czołgi były początkowo często niszczone przez Niemców, gdy forsowały żywopłoty - przejeżdżając przez nie wystawiały na ostrzał swój "brzuch", zaś lufy dział były wówczas skierowane w niebo...

Lub też Shermany nie miały dość mocy, by sforsować nasyp. Podłoże nieraz było równie twarde jak cement a nieraz jeszcze- ku konsternacji alianckich załóg- żywopłoty gęsto obrosły kamienne murki, jeszcze bardziej utrudniające proces forsowania tym zapór naturalnych.

Rozwiązanie tego problemu znalazł niewymieniony z nazwiska sierżant, który opracować specjalne "nożyce", które - zamontowane z przodu czołgu - wgryzały się w żywopłot, umożliwiając jego normalne sforsowanie. Sierżant ten dostał za swój wynalazek jakiś medal.

Chodzi zapewne o sierżanta Curtisa Cullina z 2. DPanc (w cywilu taksówkarz z Chicago) skonstruował te stalowe widły. Projekt tak się spodobał Bradleyowi (a było to na niedługo przed operacją "Cobra"), że kazał przystosować do forsowania żywopłotów w ten sposób wszystkie swoje Shermany. Shermany Rhino, jak je nazwano, były tajną bronią 1. Armii podczas przełamywania niemieckiego oporu podczas "Cobry"- i zdały egzamin.

Podobny patent wymyślił por. Charles Green, czołgista przydzielony do 29. DP, a mianowicie skonstruował swoiste zderzaki do Shermanów zrobione ze starych szyn, z których Rommel ustawiał zapory na plażach. I to również się sprawdziło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.