Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Mailberg w maju 1082

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Znalazłem zaledwie wzmiankę o tej bitwie, dysponuje ktoś szerszą wiedzą na ten temat i chętnie tu się by nią podzielił? Z góry będę wdzięczny.

Za Encyklopedią Brytannicą:

...Unstrut, fighting on the side of Henry IV against the rebellious Saxons. Altmann, bishop of Passau, a leader of church reform and a champion of Gregory VII, influenced the next Babenberg margrave, Leopold II, to abandon Henry’s cause. As a result, Henry roused the Bohemian duke Vratislav II against him, and in 1082 Leopold II was defeated near Mailberg, his territories north of the Danube...

Mniej więcej tyle: Unstrut walczył w armii Henryka IV przeciwko buntownikom saskim. Również skonfrontowali się Altmann, bp z Passau reformowanego Kościoła przeciwko Grzegorzowi VII, wmieszał się w bitwę jeszcze Leopold II który chciał zdyskredytować Henryka. I tyle z stronnictw, Henryk z Władysławem II pokonał w 1082 Leopolda II pod Mailbergiem.

Chyba, że coś przekręciłem w angielskim..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Unstrut, walcząc po stronie Henryka IV przeciw zbuntowanym Saksonom (Sasom). Altmann, biskup Pasawy, przywodca (pomysłodawca?) reform kościoła i czempion Grzegorza VII, wpłynął na margabiego Babenbergu Leopolda II, by ten porzucił sprawę Henryka. Henryk 'podpuścił' ;) czeskiego księcia Wratysława (jak powinna brzmieć polska wersja?) II [przeciw Leopoldowi] i w 1082 roku Leopold II został pokonany nieopodal Mailbergu, jego terytoria na połnoc od Dunaju...

Bitwa miała miejsce 12 maja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że nic nie przekręciłem ;) Problem z cytatem z Britannici jest taki, że trochę to wszystko wyrwane z kontekstu. Poza tym nie moj okres więc brakowało mi słownictwa (ten czempion nieszczęsny chociażby).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam pełny cytat:

In 1075 Margrave Ernest, who had regained the Neumark and the Bohemian March for his family, was killed in the Battle of the Unstrut, fighting on the side of Henry IV against the rebellious Saxons. Altmann, bishop of Passau, a leader of church reform and a champion of Gregory VII, influenced the next Babenberg margrave, Leopold II, to abandon Henry’s cause. As a result, Henry roused the Bohemian duke Vratislav II against him, and in 1082 Leopold II was defeated near Mailberg, his territories north of the Danube devastated. The Babenbergs, however, managed to survive these setbacks.

Czyli to co brakuje na początku - W 1075 roku margabia Ernest, ktory odzyskał dla swej rodziny Neumark i Marchię Czeską, zginął w bitwie pod Unstrut, walcząc po stronie Henryka IV przeciw zbutnowanym Sasom/Saksonom.

To co na końcu - jego ziemie na połnoc od Dunaju zostały spustoszone. Rod Babenbergow przetrwał jednak mimo tych porażek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Ta bitwa jest jednym z elementów sporu Henryka z GrzegorzemVII, i opozycja saską. Antykrólem był Rudolf Szwabski(7 marca 1080 Grzegorz VII uznał go za jedynego prawowitego króla Niemiec), który zginął po bitwie pod Hohenmölsen(nad rzeką Białą Elsterą) 15 października 1080 r.

O ironio, zwycięskiej dla Rudolfa(ale zmarł wskutek ran). Po śmierci Rudolfa Henryk zajął i i spalił zamki w Teuchern, Hohenmölsen, Gruanau i Pegau. Henryk za pomoc udzieloną mu przez Wratysława, w 1085 roku podarował księciu czeskiemu koronę królewską.

A po śmierci Rudolfa antykrólem zostal Herman z Salm. Później walkę kontynuował margrabia Miśni, Egbert II. Leopold II większej roli chyba nie odegrał.....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.