Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Co zaliczamy do nauk pomocniczych historii?

Recommended Posts

Narya   

Przyjmuje się, że naukami pomocniczymi historii są: heraldyka, genealogia, paleografia, chronologia historyczna, geografia polityczna i historyczna, weksykologia, dyplomatyka, numizmatyka.

Ale jest jeszcze cały szereg innych nauk, jak: archiwistyka, insygnia, metrologia historyczna, brachygrafia, demografia historyczna, etnohistoria, etiologia, filigranistyka, ikonografia, kodykologia, muzeologia, neografia, niemcoznawstwo, qumranologia, sowietologia, źródłoznawstwo i wiele innych, które są lub pretendują do roli nauki pomocniczej historii.

Definicja nauki pomocniczej jasno i klarownie nie mówi, która nauka jest, a która nie. Istnieje oczywiście klasyczny kanon (paleografia, epigrafika, sfragistyka, geografia historyczna, dyplomatyka, genealogia, chronologia, heraldyka), ale poza nim jest cała gama innych.

I nie chodzi tu o styczność historyka z odkrywaniem i pisaniem historii, bo każdy z nas się z historią styka i wykorzystuje ku temu jakieś narzędzia by ułatwić sobie "odkrycie" jakichś faktów.

Co dla was jest pomocne w historii? Z którego dorobku nauk korzystacie, korzystaliście?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   
Z którego dorobku nauk korzystacie, korzystaliście?

Wydaje mi się, że najczęstsza odpowiedź to genealogia, heraldyka. :) Także dyplomatyka i sfragistyka często "znajduje uznanie" u pasjonatów historii. :)

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Roland   

Witam

Dokładnie tak jak Qrosava i Furiusz Ci napisali. Dorzuciłbym do tego jeszcze bibliologię oraz historię sztuki.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.