Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Co zaliczamy do nauk pomocniczych historii?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Przyjmuje się, że naukami pomocniczymi historii są: heraldyka, genealogia, paleografia, chronologia historyczna, geografia polityczna i historyczna, weksykologia, dyplomatyka, numizmatyka.

Ale jest jeszcze cały szereg innych nauk, jak: archiwistyka, insygnia, metrologia historyczna, brachygrafia, demografia historyczna, etnohistoria, etiologia, filigranistyka, ikonografia, kodykologia, muzeologia, neografia, niemcoznawstwo, qumranologia, sowietologia, źródłoznawstwo i wiele innych, które są lub pretendują do roli nauki pomocniczej historii.

Definicja nauki pomocniczej jasno i klarownie nie mówi, która nauka jest, a która nie. Istnieje oczywiście klasyczny kanon (paleografia, epigrafika, sfragistyka, geografia historyczna, dyplomatyka, genealogia, chronologia, heraldyka), ale poza nim jest cała gama innych.

I nie chodzi tu o styczność historyka z odkrywaniem i pisaniem historii, bo każdy z nas się z historią styka i wykorzystuje ku temu jakieś narzędzia by ułatwić sobie "odkrycie" jakichś faktów.

Co dla was jest pomocne w historii? Z którego dorobku nauk korzystacie, korzystaliście?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   
Z którego dorobku nauk korzystacie, korzystaliście?

Wydaje mi się, że najczęstsza odpowiedź to genealogia, heraldyka. :) Także dyplomatyka i sfragistyka często "znajduje uznanie" u pasjonatów historii. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roland   

Witam

Dokładnie tak jak Qrosava i Furiusz Ci napisali. Dorzuciłbym do tego jeszcze bibliologię oraz historię sztuki.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.