Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Oddział 993/W

Recommended Posts

widiowy7   

Tytułowy oddział, był podporządkowany Wydziałowi Kontrwywiadu KG AK. W oznaczało wykonawczy. W Powstaniu Warszawskim kompania "Zemsta" batalionu "Pięść".

Na razie o samym oddziale niewiele wiem ( dopiero początek lektury "Przeciw konfidentom i czołgom" ). Jak skończę, trochę popiszę na ich temat.

Ale temat założyłem w innym celu.

Komunikat kierownictwa walki Konspiracyjnej z numeru 9/1943 "Biuletynu Informacyjnego" podaje, że w okresie listopad1942- styczeń 1943 na terenie samej Warszawy zabito 53 samych tylko agentów Gestapo.

Przyznam się, że jestem zaskoczony skalą zjawiska.

A chodzi mi jakie oddziały oprócz 993/W wykonywały wyroki podziemnego sądownictwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Komunikat kierownictwa walki Konspiracyjnej z numeru 9/1943 "Biuletynu Informacyjnego" podaje, że w okresie listopad1942- styczeń 1943 na terenie samej Warszawy zabito 53 samych tylko agentów Gestapo. Przyznam się, że jestem zaskoczony skalą zjawiska.

Zaskoczony że aż tylu zabito, czy że aż tylu ich było? Jeśli to drugie - cóż, pokutuje piękny mit, że wszyscy Polacy jak jeden mąż walczyli z okupantem (nie zawsze z bronią w ręku). A kto wydawał Żydów w ręce Niemców ("szmalcownicy")? Kto robił "geszefty" z okupantem? Co to za kobiety spały z niemieckimi żołnierzami i oficerami? Kochamy cień i złudę...

A chodzi mi jakie oddziały oprócz 993/W wykonywały wyroki podziemnego sądownictwa?

Kontrwywiad AK miał specjalny oddział przeznaczony do likwidacji osób wskazanych przez Podziemie. Szczegóły znajdziesz we wspomnieniach Juliusza Wilczura-Garzteckiego zatytułowanych "Armia Krajowa i nie tylko. Za i przeciw. Opowieści oficera kontrwywiadu", wydanych w 2006 roku we Wrocławiu przez Wydawnictwo XXL (seria: Nieznane tropy historii).

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
Zaskoczony że aż tylu zabito, czy że aż tylu ich było? Jeśli to drugie - cóż, pokutuje piękny mit, że wszyscy Polacy jak jeden mąż walczyli z okupantem (nie zawsze z bronią w ręku).

To chodziło tylko o agentów Gestapo. Nie podano jakiej byli narodowości. A co do mitu. Sam przez większość życia w niego wierzyłem. ale zaskoczony jestem ilością wykonanych wyroków. Nie ma tam do tego, różnych polskich "szumowin", które też otrzymywały "czapę".

A poza tym, tu chodziło tylko o tereny Warszawy i okolic.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
A chodzi mi jakie oddziały oprócz 993/W wykonywały wyroki podziemnego sądownictwa?

Kilka ich było. Chociażby Zespół Likwidacyjny Kontrwywiadu Obszaru Warszawskiego AK, porucznika łączności Aleksandra Dakowskiego "Aleksandra"/podporucznika Romana Rozmiłowskiego "Srebrnego". Oddział Bojowy Kontrwywiadu Okręgu Warszawskiego AK, znany także jako Brygada Specjalna "B" Bolesława Kozubowskiego "Plebana". Wśród oddziałów bezpośrednio podległych KeDywowi można wymienić grupę likwidacyjną porucznika służby stałej marynarki J.T. "Lasso" (Grupa ds. Likwidacji Agentów Gestapo i Abwehry, sam "Lasso" to postać na oddzielną rozmowę). Wyroki śmierci wykonywała także Grupa "Andrzeja" Józefa Rybickiego "Andrzeja". Także Oddziały Specjalne na terenie powiatu warszawskiego, wykonywały zadania likwidacyjne. Podobnie oddziały-dywersyjno bojowe (DB) w Warszawie dostawały takie zadania. Nie sposób oczywiście zapomnieć o "Motorze", "Agacie" czy też "Anatolu". Tego naprawdę trochę było, i tak nie wszystkie wymieniłem, a trzeba pamiętać, że te oddziały działały tylko w rejonie Warszawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
xyxy   

Rowniez powstanczy batalion Miotla w czasie okupacji zajmowal sie - "wymiataniem" rodzimych renegatow i zdrajcow, stad tez nazwa. O ile likwidowanie hitlerowskich oprawcow nie mialo takiego ciezaru moralnego, o tyle strzelanie do łajdakow - rodakow, glownie w domach, czesto przy rodzinie i dzieciach, nie nalezalo do przyjemnych zajec. Sam "Tadeusz Hawelan" - Kazimierz Jackowski, pozniejszy "Torpeda", mial na koncie okolo 20 takich akcji. Jedna z nich, opisana jest bardzo szczegolowo przez Jana Romanczyka "Łate".

ale zaskoczony jestem ilością wykonanych wyroków.

Polecam lekature pt. "Powstanie Warszawskie w dokumentach z archiwow sluzb specjalnych" ( IPN 2007). Liczba cytowanych meldunkow od informatorow z zajetych przez Powstancow terenow, docierajacych do niemieckich sluzb policji i bezpiecznestwa oraz przekazywane dane daje duzo do myslenia.

Edited by xyxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.