Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
jachu

Wojciech Siudmak

Recommended Posts

jachu   

Wojciech Kazimierz Siudmak (ur. 10 października 1942 r. w Wieluniu) artysta pochodzenia polskiego, zamieszkały we Francji od 1966 r., uważany jest za jednego z czołowych reprezentantów realizmu fantastycznego (jak M. C. Escher, M. Klinger, L. Fini i inni). On sam nazywa się hiperrealistą fantastycznym, podkreślając swą oryginalność.

Realizm fantastyczny, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dali, R. Magritte, P. Delvaux. Siudmak łączy z Dali wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Do tych tradycyjnych środków wyrazu Siudmak dodaje elementy czysto realistyczne i bardzo osobiste, gdzie perfekcja techniczna jest na usługach oryginalnej i bujnej wyobraźni.

Jego dzieła rozpowszechniane na całym świecie, używane są jako plakaty przez kino, teatr i muzea. I tak stają się nośnikiem prestiżowych imprez: Festiwal Filmowy w Cannes, Festiwal Filmowy w Montrealu. Wielkie firmy przemysłowe wybrały obrazy tego artysty, by wyrazić sztuką swe poszukiwania i osiągnięcia technologiczne. Jego obrazy pojawiają się też od wielu lat na okładkach jednej z największych kolekcji Science Fiction we Francji - wydawnictwa "Pocket", jak też i na okładkach płyt i różnych środków reklamowych.

Artysta współpracuje z różnymi galeriami sztuki i oficynami wydawniczymi na całym świecie. W roku 1988 rozpoczęła się seria wielkich wystaw retrospektywnych, pokazująca w wielu miastach Europy i w innych krajach świata, szeroki wachlarz poszukiwań artysty, datowany od 1970 r. Szczególnie prestiżowym i unikalnym etapem ostatniego cyklu była wystawa zorganizowana z okazji wejścia w III tysiąclecie na mitycznej, symbolizującej Paryż i Francję, wieży Eiffla. Niezwykle interesującą i pełną symboliki była także projekcja obrazów Siudmaka na fasadzie świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie, w lutym 2000 r.

Siudmak jest malarzem symbolicznym, a również na swój sposób filozofem, który kładzie na istotach i na świecie spojrzenie pełne swobody. Umiał podbić szeroką publiczność, amatorów sztuki i zyskał przychylną reakcję młodzieży, która w jego malarstwie odkrywa swe aspiracje do duchowej i intelektualnej wolności.

Oficjalna strona artysty

Uwielbiam jego obrazy. Są pełne głębi i emocji. Bawią i fascynują zarówno barwą jak i formą. Jego obrazy są pełne słów, symboli, metafor i aluzji. One mówią, cicho, subtelnie i usłyszy je tylko ten kto naprawdę tego pragnie.

Od dwóch lat jego grafiki zdobią nowe wydanie cyklu "Diuna" (Wydawnictwo REBIS). Co o nim uważacie? Jest genialny, czy też może jest tylko pośrednim artystą i są od niego wybitniejsi?

Ja się wypowiem nieco później :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Za mlodu go lubilem. Nawet i teraz milo wspominam kilka jego "rysunkoidalnych" grafik. Wspaniala technika.

Ale.

To kicz przeoktrutny. Pretensjonalne tematy i tytuly. Epatowanie golizna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jachu   

Lubię jego koncepty na prace - muszle, monumentalizm. Na pewno jego prace są widowiskowe, ale czasem ma dziwną manierę przeginania i wychodzi to lekko pstrokato, gdzieś ta wielkość rozbija się po zbyt wielu wytłuszczonych szczególikach. Czasami też mam wrażenie, że twórczość Siudmiaka jest nieco przesłodzona. Natomiast artysta ten ma swój własny rozpoznawalny od pierwszego rzutu okiem styl, który ma wielu fanów na całym świecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pasjonował mnie i moich kolegów w czasie studiów, więc ok. 20 lat temu. Najczęściej jego rysunki można było znaleźć w miesięczniku "Fantastyka". Podobały mi się (wtedy szczególnie ta golizna ;)), potem jakoś się zapomniało...

W szarej rzeczywistości socjalistycznej te prace robiły wrażenie. Może i kiczowate, ale technicznie świetne i były czymś nowym. Podobnie jak prace Patrica Nagela (kiczowate i daleko im do Siódmaka moim zdaniem) w swoim czasie w USA.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.