Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Pertynaks znakomity i pierwszy cesarz pochodzący z ludu

Rekomendowane odpowiedzi

To był chyba pierwszy Cesarz pochodzący z ludu, chyba tak można o nim powiedzieć? Jak to się stało, że został Cesarzem?

W podręcznikach mało o nim co jest napisane, a to naprawdę wybitna postać.

Od nauczyciela gramatyki stał się Panem Imperium. Miał bardzo dobry charakter był: mądry, uczciwy i odnowił to co zniszczył Kommodus. Zrehabilitował skazane przez Kommodusa osoby, naprawił w naprawdę szybkim tempie finanse. Ustanowił bardzo dobrą ustawę pozwalającą każdemu uprawiać ziemię w Italii, która leży odłogiem.

Poniósł śmierć mimo, że mógł uciekać, zachował się jak Rzymianin, ale czy było warto?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Przede wszystkim zrobiłeś błąd w imieniu czy też przydomku cesarza. Władca nazywał się Pertynaks, a nie Partynaks ;) Ale to tak na marginesie, choć to błąd niegodny historyka.

To był chyba pierwszy Cesarz pochodzący z ludu, chyba tak można o nim powiedzieć?
Nie wiem czy był pierwszym cesarzem mającym korzenie plebejskie, ale on sam na pewno pochodził z najniższych warstw społecznych. Był synem wyzwoleńca handlującego drewnem.
Jak to się stało, że został Cesarzem?
Zrobił karierę w armii, gdzie był dowódcą wojskowym. Jako centurion, a później dowódca kohorty odznaczył się w walkach z Partami w Syrii. Następnie walczył w Brytanii oraz nad Dunajem w czasie wojen z barbarzyńskimi Markomanami. Jego talent i zasługi docenił cesarz Marek Aureliusz mianując go konsulem. Następnie był namiestnikiem kilku prowincji, po czym został prefektem Rzymu. Dzień po zamordowaniu Kommodusa (czyli 01 stycznia 193 roku) został obwołany cesarzem, ale jego panowanie było krótkie, gdyż już 28 marca 193 roku również on został zamordowany przez gwardię pretoriańską.

Szczegółów na temat tej postaci nie znam :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Czy był władcą wybitnym? - tego nie dano mu pokazać, za krótko swój urząd sprawował...

Jachu ogarnął ;) co grubsza go. Co do jego kariery, to początkowo diełał ją w służbie wojskowej, po czym w nagrodę za zasługi, zwłaszcza w wojnie z Germanami, wprowadzony został do senatu przez Aureliusza. Otrzymał komendę legionu, godność konsula (suffectus) w 175 r. namiestnictwo w Mezji, Syrii i Dacji. Za Komodusa usunął się początkowo do rodzinnej Ligurii, ale po śmierci Perennisa wrócił do czynnego życia, był namiestnikiem Afryki w 188r., prefektem miasta Rzymu, a w 192 konsulem zwyczajnym wraz z Komodusem. To tak bardziej po encyklopedycznemu.

A tera w szczegóły trochę.

Sporo miejsca poświęcił tej osobie, uwagi na zakres pisania, Herodian.

Samo dojście do władzy Jachu już przedstawił, to może tera co zdziałał już jako władca.

Przede wszystkim wydał zarządzenie, że wszelką ziemię w Italii i w prowincjach, która nie jest uprawiana i zupełnie leży odłogiem, każdy może zajmować, ile tylko zechce, choćby była i własnością cesarza; kto taką ziemią się zajmie i doprowadzi ją do stanu uprawnego, będzie jej właścicielem. Herodian, II,6.

Zarządzenie takie wydał już Hadrian, było to swoiste przypomnienie i bliższe określenie jego postanowień.

Domeny cesarskie zabronił rejestrować na swoje nazwisko, oświadczywszy, że nie są one prywatną własnością każdorazowego cesarza, lecz publicznym majątkiem państwa rzymskiego.

Wprowadził zatem rozróżnienie między osobistym majątkiem cesarza i jego rodziny, a dobrami koronnymi, ostającymi do rozporządzenia każdorazowego cesarza jako spadek po dawnych cesarzach.

Wszystkie opłaty, jakie poprzednio za tyranii Komodusa wymyślono dla pomnożenia dochodów pieniężnych, pobierane nad brzegami rek, w portach miast i przy podróżowaniu drogami zniósł (...)

W II (3,1. )księdze mamy ciekawą informację odnośnie zachowania żołnierzy przed objęciem przez niego władzy:

Żołnierzom bowiem nakazał wystrzegać się od wszelkich czynów brutalnych w stosunku do obywateli, zabronił im nosić w rękach topory i bić kogokolwiek z przechodniów(..).

Cytaty za przekładem Piotrowicza.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.