Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Struktura społeczna w Powstaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Śreniawa-Szypiowski w artykule o "C49" pisał swego czasu:

Skład osobowy batalionu odbijał wiernie strukturę społeczną ówczesnej Warszawy. Obok młodzieży inteligenckiej służyli w "Czacie" synowie kupców i rzemieślników, młodzi robotnicy, a nawet syn przedwojennego generała, podchorąży "Alina" (Jerzy Mond). Nie brakowało także ludzi wybitnych i o znanych nazwiskach, jak pisarz katolicki Włodzimierz Pietrzak (podchorąży "Balk"), Paweł Bandrowski (ppor. "Tadeusz"), syn sławnego Kadena, czy podchorąży "Stawiński", Stanisław Piasecki- dziennikarz- którzy wszyscy niestety polegli w powstaniu.

A jak to wyglądało w innych oddziałach? Czy istnieją jakieś dane dotyczące tejże struktury społecznej? Czy były oddziały, "jednolite" pod tym względem, czy też wszystkie były mieszane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Czy były oddziały, "jednolite" pod tym względem, czy też wszystkie były mieszane?

Może i początkowo to były jakieś jednolite oddziały, ale z czasem to się zapewne zacierało, bo przyłączali się ochotnicy, oddziały się ciągle wykruszały. Zresztą na wojnie i tak nikt raczej uwagi na to nie zwraca;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Zresztą na wojnie i tak nikt raczej uwagi na to nie zwraca;)

Ja jednak chciałbym zwrócić na to uwagę ;) W końcu to właśnie takie mało znane tematy, dostarczają najwięcej radości przy ich poznawaniu.

Może i początkowo to były jakieś jednolite oddziały, ale z czasem to się zapewne zacierało, bo przyłączali się ochotnicy, oddziały się ciągle wykruszały.

Ale to można przypatrzeć się temu etapowo, nikt nie powiedział, że badanie historii jest łatwe. Jak widać na przykładzie "Czaty", w Powstaniu walczyli wszyscy. Jednak czy da się to podzielić jakoś konkretnie? Przyznam, że w tym momencie najbardziej interesują mnie konkretne przykłady, może jakieś dane procentowe...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.