Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bluszczyk

Frans Bernhard von Thurn

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę nie na temat, ale: nie potrafię zidentyfikować miejscowości na terenie Polski (?)Strasberg, w której w 1628 r., podczas wojny szwedzko-polskiej, broniła się szwedzka załoga pod wodzą czeskiego pana Franza Bernharda Grafa von Thurn, który umarł tam na "górską gorączkę". Kto potrafi podać polską nazwę tej miejscowości jeśli takowa istnieje? Czy leży na Pomorzu? a jeśli tak, to skąd "górska gorączka"???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prosisz i masz ;)

Frans B. von Thurn, jeden z najbardziej cenionych w tym okresie oficerow szwedzkich [ d-ca regimentu Gwardii Krolewskiej (Żołty regiment) i Generalmajor] zmarł 4 (według kalendarza szwedzkiego, według polskiego 14) listopada 1628 roku w Strasburgu (Brodnicy) na 'Flackfeber', czyli prawdopodobnie tyfus (chorowało więcej niż 50 % garnizonu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!!

Ale ... przy próbie identyfikacji miejscowości oparłem się na zapisie jej nazwy: Strasberg, dla której nie znalazłem polskiego odpowiednika. To dlatego nie byłem przekonany co do Brodnicy, którą piszą jako Strasburg.

No ale widocznie berg = burg.

Jeszcze pytanie: Czy laik może dotrzeć do materiałów o Thurn'ach (zwłaszcza młodszym: Franz'u Bernhard'zie) w okresie ich służby w wojsku Gustawa Adolfa?

Z języków odpada, niestety, szwedzki i niemiecki - może coś jest po angielsku lub francusku.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź: B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci coś o Thurnach napisać - nie za dużo, ot w jakich okresach w jakich regimentach służyli, w ktorych kampaniach brali udział. Wszystko co jest to materiały po szwedzku (do niemieckich nie mam dojścia) więc chwilę to zabierze ;)

BTW - może temat przenieść do czasow nowożytnych, tu już zupełnie wychodzimy z ram RON.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za błyskawiczną reakcję!

Na temat starego Thurna (ojca) mam dużo materiałów za wyjątkiem okresu w Szwecji, natomiast co do młodego grafa - bardzo niewiele i byłbym nieskończenie wdzięczny za wzbogacenie mojej wiedzy.

Pozdrowienia: B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, akurat dobrze sie składa, bo armia szwedzka to moj konik 8)

Henrik Mattias hrabia von Thurn [ojciec] (1567-1640) – przeszedł na służbę szwedzką z armii duńskiej w 1629 roku, w tym roku gubernator Ingrii. Od 1630 na czele swojego regimentu pieszego (tzw. ’Czarnego’) w armii krolewskiej Gustawa II Adolfa w Niemczech w kampaniach 1630-1632 (Gartz, Frankfurt, Werben, Breitenfeld, Lech, Alte Veste, Lutzen) . Podczas bitwy pod Breitenfeld dowodził 3-regimentową brygadą (w skład ktorej wchodził i jego regiment) w rezerwowym eszelonie płk. Hepburna. W 1633 roku dowodca niewielkiego korpus szwedzkiego na Śląsku, zaskoczony przez Wallensteina pod Scinawą (Steinau) 12 (19) października 1633 roku kapituluje z całym korpusem (przynajmniej 5 tys. żołnierzy, 60 sztandarow, 16 dział). Wykupiony z niewoli cesarskiej (w 1634 roku?), osiada w rodzinnej posiadłości w Parnawie (Inflanty) gdzie umiera 26 lub 28 stycznia 1640 roku i zostaje pochowany w Tallinie.

Frans Bernhard hrabia von Thurn [syn] (1592-1628) – w armii szwedzkiej od początku lat 20-tych, uczestniczył w walkach w Inflantach. Od 1625 roku pułkownik Hovregementet (Regimentu gwardii krolewskiej – złożonego z najemnikow niemieckich, tzw ‘Żołtego Regimentu’). Na czele regimentu w bitwie pod Walmozją (Wallhof), gdzie dowodził też prawym skrzydłem armii. W marcu 1627 roku komendant wojsk szwedzkich w okolicach Elbląga, 26 marca pobił grupę rotmistrza Kossakowskiego pod Dzierzgoniem (Kiszporkiem). Od października 1627 roku graf i generał-major (3 najwyższy stopień w armii szwedzkiej). Podczas bitwy pod Tczewem (Dirschau) dowodził prawym skrzydłem armii szwedzkiej. Zmarł 4 (według kalendarza szwedzkiego, według polskiego 14) listopada 1628 roku w Strasburgu (Brodnicy) na 'Flackfeber', czyli prawdopodobnie tyfus (chorowało więcej niż 50 % garnizonu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jesteś "W S P A N I A Ł Y" stokrotne dzięki za przekazanie, nieosiągalnych dla mnie faktów, ze szwedzkiego okresu w życiu Thurn'ów!!! Niestety nie potrafię się zrewanżować w podobny sposób i dlatego jeszcze raz gorąco dziękuję za pomoc ;) : B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dajże spokoj ;) po prostu dobrze trafiłeś z pytaniem.

[ Dodano: 2008-09-08, 18:21 ]

stokrotne dzięki za przekazanie, nieosiągalnych dla mnie faktów, ze szwedzkiego okresu w życiu Thurn'ów!!! .

Nie jest tak źle, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać - sporą część znalazłem w Nordisk familjebok na http://runeberg.org/nf/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z opisu bitwy pod BIałą Górą wynika, że lewym skrzydłem wojs protestanckich dowodził hr. Heinrich Matthias von Thurn, a wśród podległych mu oddziałów był pułk(?) jazdy dowodzony przez syma Franza Bernharda von Thurn.

W źródłach czeskich podano, że pomimo klęski długo i dzielnie opierała się grupa jeźdźców pod wodzą Franza Bernharda.

W źródłach niemieckich podano, że wobec klęski Franz Bernhard wraz 3000 żołnierzy natychmiast przyłączył się do zwycięzców.

Komu wierzyć???

:?: Bluszczyk :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakim regimentem miałby w bitwie dowodzić Frans? Był tam regiment pieszy jego ojca (oddział doświadczony, ktory jednak zawiodł w bitwie).

Po Białej Gorze Frans dowodził oddziałem osłaniającym Pragę, jednak gros jego żołnierzy zdezerterowało albo przeszło na stronę katolikow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie dostałem odpowiedzi na pytanie o sprzeczność w ocenie hr. von Thurna w czasie bitwy pod Białą Górą.

Co do twojego pytania to w wykazie jednostek protestanckich figurują:

Heinrich von Thurn - 1.320 pieszych oraz półregiment (880 pieszych) pod dowództwem syna Franza Bernharda von Thurn.

J.Janaczek "Historia czeska": .. książe z Anhaltu i Thurn, zdesperowani usiłowali zebrać swoje regimenty (...) zniechęcony, w towarzystwie 16 konnych wycofał się ku bramam Pragi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do twojego pytania to w wykazie jednostek protestanckich figurują:

Heinrich von Thurn - 1.320 pieszych oraz półregiment (880 pieszych) pod dowództwem syna Franza Bernharda von Thurn.

Połregiment Franza był częścią jednostki ojca, ktora miała mieć na stanie 2200 żołnierzy. Był to regiment pieszy, podzielony na dwa rzuty - jednym dowodził ojciec, drugim syn. Nie mam niestety dostepu do materiałow źrodłowych, a tylko opracowań - te niestety nie wspominają za dużo o udziale Franza w walkach. Generalnie jednak regiment Thurna był jedną z tych jednostek, ktore zawiodły w bitwie i dały przysłowiowego 'ciała', uciekając z pola bitwy. Franz nie przyłączył się jednak na czele żołnierzy do Niemcow, więc wersja czeska wydaje się tu prawdopodobna - ojciec probował zebrać uciekających żołnierzy, może syn mu w tym pomagał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, to logiczne, zwłaszcza, że wiele wskazuje na to iż Thurnowie towarzyszyli Fryderykowi V w jego ucieczce z Pragi do Wrocławia i dopiero stamtąd ze Ślązakami poszli na Morawy.

Dziękuję i pozdrawiam: Bluszczyk

[ Dodano: 2008-12-03, 11:23 ]

Przepraszam, że nudzę, ale nie potrafię zidentyfikować:

- duński książę Ulryk, który na czele saksońskiej kawalerii w latach 30. XVII wieku (to

ciągle wojna 30-letnia) na północy Czech "rozrabiał"???

Bluszczyk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze coś a propos regimentu jazdy Thurna (na szczęście mam 'czeskie' strony pracy Tessina :( ) - pod Białą Gorą e-x Thurnowym regimentem jazdy był regiment arkebuzerii Solmsa, więc Franz raczej na pewno walczył w regimencie pieszym tatki :)

Co do owego Ulryka - jakoś nie kojarzę - czy masz jakieś dokładniejsze daty jego działalności na Śląsku? Albo czy znany jest tylko jako Ulryk, czy też może z jakimś dodatkowym tytułem? Przeglądam właśnie spis saskich regimentow i jakoś go nie widzę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak precyzji. Ulryk dopiero pojawia się w czasie wojen szwedzkich, moje jedyne dane to:- w r. 1632 na czele kawalerii saksońskiej zajął Owczą Górę, chodzi o jeden z fortów nad Kłodzkiem, skąd wkrótce się wycofał, ale nie wim gdzie na Śląk czy do Czech?

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.