Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Achilles

Joanna I Andewageńska - królowa Neapolu

Rekomendowane odpowiedzi

Achilles   

Wspaniała królowa Neapolu, która zawierała pokoje, doczekała się kilku swoich potomków oraz możliwości zawarcia czwartego małżeństwa.

Zawarła w roku 1372 porozumienie z Fryderykiem IV z Sycylii, które oficjalnie kończyło "sprawę sycylijską" - wojnę domową znaną dzisiaj bardziej jako "nieszpory sycylijskie". Jak już wcześniej wspomniałem, miała czterech mężów:

1. Andrzej Węgierski (Andegaweński), w roku 1345 zamordowany, nie wiadomo przez kogo. Jednak w oczach ówczesnego społeczeństwa winowajca był znany - Joanna. Dlaczego tak sądzono? Przecież tak było najwygodniej. Królowa przeniosła się poza miasto (do Awinionu) zwłaszcza wtedy, gdy brat Andrzeja - Ludwik - wkroczył do kraju (bardzo odpowiadało to Coli di Rienzo). Jednak niebawem później wyszła królowa za Ludwika z Tarentu.

2. Ludwik z Tarentu - sprawował władzę w Neapolu, zmarł w 1362 roku.

3. Jakub z Majorki - zmarły w 1375 roku. Joanna jednak miała dosyć ustępowania swym mężom w rządach, więc od teraz postanowiła zając się Neapolem jako królowa.

4. Otton z Brunszwiku - początkowo Joanna nie chciała wdawać się w kolejne związki, lecz za namową szlachty, przełamała się.

Została zamordowana w roku 1381 w zamku Muro w Apeninie Neapolitańskim. Prawdopodobnie zrobił to Karol (później III) z Durazzo, który wkroczył do królestwa dając powody królowej do ucieczki. Od czasu jej śmierci krążą legendy i opowiastki na temat osoby Joanny I.

Jak oceniasz tę postać? Czy gdyby nie uciekła z królestwa i podjęła walki przeciwko Karolowi, miałaby szanse na wygraną? Czy przyzwyczajona do sojuszy i traktatów pokojowych mogła przeciwstawić się "demonowi" nieczystości i grzechu? Czy znasz jakieś legendy o Joannie I?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie sądzę, żeby te małżeństwa były z powodu wyboru jej serca, a to sprawia, że była w pewnym sensie nieszczęśliwą. Zastanawiam się także, czy to nie mit o pacyfizmie królowej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Zastanawiam się także, czy to nie mit o pacyfizmie królowej...

W taj kwestii raczej nie co myśleć o micie czy legendzie. Po co dalsze pokolenia miałyby wymyślać historyjki, które w tamtych czasach mogły (a raczej zdarzyły się) mieć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Źródła mówią o tym, że Joanna nie była bogiem wojny - wręcz przeciwnie - uosabiała dobroć i pokój.

Nie sądzę, żeby te małżeństwa były z powodu wyboru jej serca

Zgadzam się. Średniowiecze jak to średniowiecze - rodzice myśleli o tym, jak ustawić swojego prawowitego potomka. W kręgach królewskich i dworskich nie ma co mówić o powtórce sytuacji z Tristiana i Izoldy. ;)

Zapewne - tak jak mówisz - Joanna I nie zaznawszy prawdziwego uczucia, nie mogła myśleć o swoim królestwie nie pomyślawszy prędzej o sobie. W władcy bardzo ważne jest to, że najpierw musi swoje prywatne sprawy wyjaśnić i doprowadzić do "happy endu", by później swobodnie rządzić swym wycinkiem. Poza tym Joanna była kobietą. Wiemy, że kobiety (nawet w dzisiejszych czasach) były bardzo wrażliwe i "lekkie do złamania".

Myślę, że te całe legendy i mity o Joannie, piętnujące jej postać w ogromnej chwale i czystości, powstały za sprawą jej śmierci. W roku 1381 została zamordowana. Przecież dla kobiety, szczególnie panującej, śmierć w takich warunkach jest niegodna, szczególnie, że królowa nic nikomu złego nie zrobiła...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.