Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Edukacja i oświata w Powstaniu - wzór czy wstyd?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Jak przebiegała? Jak funkcjonowały szkoły? Gdzie? Czy studenci słuchali wykładów? Czy zmieniło się coś w Powstaniu, od nauczania tajnego w Polskim Podziemiu? Czy w jakimś stopniu ideologizowano? Czy nauczano nienawiści do Niemców? Nienawiści rasowej czy raczej tolerancji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Nie wydaje mi się żeby działały szkoły podczas Powstania :wink: Jak już to może dzieci w piwnicach się czegoś uczyły, ale nie wiem czy ktoś podczas takich wydarzeń myślał o nauce. W każdym razie nigdy o czymś takim nie słyszałam, ale tutaj to pewnie Albinos powie coś więcej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
A to podczas Powstania funkcjonowało szkolnictwo?

W jakiejś formie na pewno, ale pytanie w jakiej. :wink: Prosty przykład: istniała wciąż placówka warszawska dla głuchoniemych, która nauczała i prowadziła zajęcia sportowe (bądź co bądź jako przykrywka też).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ja nic nie powiem więcej, bo pierwsze słyszę, aby podczas Powstania funkcjonowały szkoły. Co oczywiście nie wyklucza istnienia jakichś namiastek nauczania.

W jakiejś formie na pewno, ale pytanie w jakiej.

A można prosić o źródło informacji, że istniało?

Prosty przykład: istniała wciąż placówka warszawska dla głuchoniemych, która nauczała i prowadziła zajęcia sportowe (bądź co bądź jako przykrywka też).

Kiedy dokładnie działała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Gimnazjum i Liceum im. Władysława IV prowadziło tajne nauczania i kursy przygotowawcze w latach wojny i podczas powstania, choćby na przykład.

Z monografii o tej szkole prof. H. Sowińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Gimnazjum i Liceum im. Władysława IV prowadziło tajne nauczania i kursy przygotowawcze, choćby na przykład.

Prowadziło przed Powstaniem, i w trakcie, to i owszem. Tylko że liceum im. Władysława IV znajduje się na Pradze, gdzie Powstanie zakończyło się po kilku dniach. Lekcje po zajęciu gmachu przez Rosjan odbywały się w kilku punktach Pragi na trzy zmiany.

Z monografii o tej szkole prof. H. Sowińskiego.

A co dokładnie jest tam napisane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tak sobie przeglądam tematy, i wpadłem na coś, co mnie zastanowiło. Skąd Narya pomysły na te pytania?:

Czy nauczano nienawiści do Niemców? Nienawiści rasowej czy raczej tolerancji?

Poza tym dalej czekam na informacje, co dokładnie jest napisane w monografii o szkole im. Władysława IV ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.