Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Achilles

Dlaczego akurat politeizm?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Poza tym każdy z Nas ma coś z Boga. W końcu pierwsi ludzie zostali wg Biblii stworzeni przez Wszechmogącego, dlatego zgodnie z drogą ewolucji, mamy w sobie cząstkę nieśmiertelności. :mrgreen:

A to już mi zalatuje kosmogonią orficką :lol: Chyba że o czymś nie wiem, a to jest całkiem możliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
A to już mi zalatuje kosmogonią orficką

Ok, będę musiał zapytać się księdza czy takie myślenie jest zgodne z wiarą chrześcijańską. :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Poza tym każdy z Nas ma coś z Boga. W końcu pierwsi ludzie zostali wg Biblii stworzeni przez Wszechmogącego, dlatego zgodnie z drogą ewolucji, mamy w sobie cząstkę nieśmiertelności. :mrgreen:

A to już mi zalatuje kosmogonią orficką :lol: Chyba że o czymś nie wiem, a to jest całkiem możliwe.

Panie, toż to raczej panteizm w czystej formie. ;)

Buźka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wgłębiając się w chrześcijańską problematykę, nie oddalamy się zanadto od tematu? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
A to już mi zalatuje kosmogonią orficką
toż to raczej panteizm w czystej formie

Nic z tych rzeczy. :} To samo chrześcijaństwo. Już podczas samej Eucharystii (blisko podnoszenia Ciała i Krwi Chrystusa) ksiądz mówi, że mamy zadatek do życia wiecznego. Słowa te nie brzmią dwuznacznie.

A co do Naszego kochanego Jezusa - nie jest on Bogiem, jest to osoba boską. Główne prawdy wiary mówią na samym początku: 1. Jest jeden Bóg. 2. Bóg jest sędziom sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze. 3. Są trzy osoby boskie - Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Z tego wynika, że Bóg jest bogiem i osobą boską, jednak Chrystusowi przypisujemy tylko drugą kwestię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Mam nadzieję, że wiedzy z teologii dogmatycznej nie czerpiesz od swojego księdza, bo ja, jako katoliczka jednak wierzę w dobre wykształcenie kleru...

A dlaczego Bóg jest kim jest i jeszcze osobą boską? A co to w ogóle jest osoba boska?

Chrystusowi przypisujemy ponoć tą "postać",ale to nic, że siebie Bogiem określał.

Od kiedy to postanowienia synodu w Nicei, potwierdzane na kolejnych, póki herezje odnośnie natury Jezusowej się tworzyły zostały odwołane.

No i ta nazwa"Boże Narodzenie".. Powinno być osoby boskiej. No i czemu Kościół oddaje większą cześć "osobie boskiej" niż Bogowi jedynemu?

To według arianizmu Jezus nie był Bogiem, a najdoskonalszym z bytów.

Dogmat Trójcy świętej jest bardzo kłopotliwą kwestią. W naszym (dogmacie) złączono wszak trzy odrębne osoby, którego jednym Bogiem ustanowiono.

Oczywiście temat na posta to nie jest, historia Kościoła w tej materii sporo na wnosiła i "wymodziła".

Przepraszam za "nie na temat", ale jest to dla mnie sprawa bardzo ciekawa, o ile się wiary w to nie miesza.

Potem napisze już na temat - przynajmniej się postaram. ;)

Pozdrawiam ciepło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Ależ to wszystko jest jak najbardziej na temat! Mamy wątpliwości czy chrześcijaństwo jest religią politeistyczną... należy o tym podyskutować. ;)

A dlaczego Bóg jest kim jest i jeszcze osobą boską?

Może to niezbyt dobre porównanie, ale takowe bliskie i dość na miejscu: a dlaczego administrator forum jest jeszcze jego moderatorem? Odpowiedź na to pytanie jest podobna co do Twojego.

A co to w ogóle jest osoba boska?

Jest to osoba powołana, by w imieniu absolutu głosić jego nauki. Można to tak ująć.

No i czemu Kościół oddaje większą cześć "osobie boskiej" niż Bogowi jedynemu?

A czy tak w ogóle jest? Z tego co wiedziałem, najważniejszy jest Bóg.

No i ta nazwa"Boże Narodzenie"..

Boży = boski. Narodzenie osoby boskiej.

puella, jak chcesz to odpowiadaj na te moje "wcinki", ale wiedz, że nie lubię spierać się jeśli chodzi o sprawy religijne, więc na tym zakończę.

W końcu w pierwszym poście mowa o starożytnych. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Może to niezbyt dobre porównanie, ale takowe bliskie i dość na miejscu: a dlaczego administrator forum jest jeszcze jego moderatorem? Odpowiedź na to pytanie jest podobna co do Twojego.

Administrator nie jest bytem absolutnym - chyba.;)

A czy tak w ogóle jest? Z tego co wiedziałem, najważniejszy jest Bóg.

W liturgii Kościoła ile mamy świąt "dedykowanych" Bogu? Skoro jest najważniejszy, to musi się i na to również przekładać.

jak chcesz to odpowiadaj na te moje "wcinki", ale wiedz, że nie lubię spierać się jeśli chodzi o sprawy religijne, więc na tym zakończę.

W końcu w pierwszym poście mowa o starożytnych. :P

Mi nie chodzi o spory w kwestii wiary - o której się nie dyskutuję!!!, a o historię kształtowanie się doktryny Kościoła katolickiego. No i właśnie jakby nie patrzeć, to w początkowej jego fazie, czyli w starożytności (Piotrowej) został nadany z "grubsza" jego kształt i charakter. To dotyczy historii- czy chcemy tego, czy też nie. ;) To tak jak z tematem o historyczności osoby Jezusa - oburzają nas katolików, twierdzenia, że Jezus nie istniał, ale jak już analizujemy jego żywot przez pryzmat postaci historycznej, to i to co niektórych (w większości) oburza.

I znów o pogaństwie nie napiszę, ale do czasu..

PS. Może ktoś z władzy wydzieliłby temat choćby o początkach chrześcijaństwa, czy co.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.