Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Wasz ulubiony dowodca kawalerii z epoki

Rekomendowane odpowiedzi

Porozmawiajmy o Waszych ulubionych dowodcach kawalerii z czasow wojen napoleońskich. Nie musi to być generał dowodzący dywizją czy korpusem, czasami byli oni przecież zupełnie do niczego :P

Być może Waszym typem są dzielni dowodcy regimentow i brygad, jak Konopka, Jerzmanowski, Pac czy osławiony Meda? A może Somerset czy Ponsonby :)

Wolicie strojnych oficerow lekkiej jazdy jak Lasalle, Bruyere, Montbrun, Latour-Maubourg i Lefebvre-Desnouettes czy generałow ciężkiej jazdy, ktorej zawdzięczano tyle zwycięstw - Nansouty, Kellerman, d'Hautpoul czy Arrighi?

Zapraszam do dzielenia się opiniami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zapewne mężowie jego kochanek nie widzieli w nim ideału :)

Zacząłem temat, a nie wpisałem własnego typu - ja przede wszystkim cenię sobie francuskich dowodcow jazdy ciężkiej, moim ulubionym był zawsze Nansouty. Mistrzowsko przeprowadzane szarże kirasjerow i karabinierow miały wpływa na wiele bitew, wspomnieć wystarczy Austerlitz, Pruską Iławę czy Wagram. Ci generałowie byli zawsze w cieniu tak przebojowych oficerow jak Lasalle czy Montbrun, niemniej jednak swoje zadania wykonywali wzorowo.

BTW - ja po prostu zawsze lubiłem wizerunek kirasjerow, stąd moj typ :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na najwyższej półce, ze tak powiem, umieściłbym dowódców szwadronów z naszego prześwietnego Regimentu Lansjerow Gwardii Cesarskiej. A na deser dorzuciłbym dowódców szwadronów w Regimencie Ułanów Nadwiślańskich.

Chłop w chłopa, fantazja i odwaga, a do tego lojalność do końca (nie to co niektórzy Francuzi, nawet jenerałowie, w 1814 czy 1815).

A do tego profesjonalność jeśli chodzi o rzniecie po łbach wszelkiej maści wrogów, czy to Angoli, czy Ruskich, Austriaków, Hiszpanów a jak by sie podwinął pod szabelkę jakiś Marsjanin to tez oberwałby bo antenie. :twisted:

//Estera. Proszę o pamiętanie o polskich znakach diakrytycznych. Poza tym, zdania zaczynamy wielką literą, podobnie jak nowy post. Proszę starać się unikać literówek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ReveaL   

Cóż... kolega Jerzmanowski wspomniał o polskich dowódcach... może by z nazwiska?

Ja cenię ich za ułańską fantazję i skuteczność.. "Po własnych trupach do celu" Jak na przykład szarża pod Somosierrą (fakt... byli lekko pijani ;) )

A dowódcy?

-Jan Kozietulski

-Jan Dziewanowski

-Andrzej Niegolewski

-Tomasz Łubieński

Nie wspominając już o twórcy - Wincentym Krasińskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Ci generałowie byli zawsze w cieniu tak przebojowych oficerow jak Lasalle czy Montbrun, niemniej jednak swoje zadania wykonywali wzorowo.

BTW - ja po prostu zawsze lubiłem wizerunek kirasjerow, stąd moj typ ;)

Swoją drogą, Lasalle zginął podczas wielkiej szarży, wraz z ciężką jazdą St Sulpicea oraz dywizją Marulaza pod Wagram.

Jedna zabłąkana kula, ugodziła go w lico, najpewniej pochodziła od Węgrów tj. 39. pułku Duka który to regiment wchodził w skład brygady jenerała majora Hoffmeistera, dywizji Feldmarschall-Leutnant Kottulinskiego. [OdB pana Leśniewskiego zawiera kilka nieścisłości]

Atak francuskiej konnicy w stronę miejscowości Leopoldau, w której broniły się dwa baony austriackiego regimentu tj. I i II/Duka, spowodował wycofanie owej jednostki, acz z zachowaniem regulaminowego porządku.

Zagładzie natomiast uległ III baon tegoż pułku zmiażdżony pod kopytami lekkokonnych. Według profesora Johna H. Gilla, który prowadził wieloletnią kwerendę [około 20 lat] w niemieckich oraz madziarskich archiwach, zaznacza że to właśnie podczas tamtego starcia między godziną 7 a 8 wieczorem, Lasalle padł martwy. Po jego śmierci dowodzenie przejął Marulaz.

Ciężka jazda, była zrazu jazdą odwodową, nie przeznaczoną do "małostkowych" wypadów na pałasze? ;)

Kirasjerzy czy karabinierzy francuscy jako gentelmani, nie praktykowali lekkomyślności, tak przecież wyrazistej w charakterach takich oficerów lekkiej jazdy jak: Pajola, Jacquinota, Rosnyviena, Montbruna.

2. dywizja ciężkiej jazdy, która w kwietniu 1809 roku wchodziła w skład III korpusu Davouta, była dowodzona przez Raymonda Gasparda de Bonardi, Comte de St Sulpice. Tak samo ta dywizja uczestniczyła w przepięknych szarżach na wroga będąc spięta w kraby korpusu rezerwowego jazdy marszałka Bessieresa. Pułki kirasjerów tj. 1., 5., z 1. brygady Fiteau, oraz 10. i 11. z 2. brygady Guitona, zapisały kolejny raz piękny rozdział w swojej historii.

Niektóre źródła/opracowania, z którymi pracowałem podają błędnie że 2. dywizją ciężkiej jazdy miał dowdzić St Germain [sic!]

Toż przecież St Germain zastąpił go dopiero jakiś czas po batalii pod Znaim. Zresztą St Germain dowodził wtenczas 3. brygadą [3. i 12. pułki kirasjerów], 1. dywizji ciężkiej jazdy Nansoutyego, a według oficjalnej historii 3. pułku kirasjerów autorstwa kapitana Maumene tj. Maumene, Capitaine, Historique de 3e Regiment de Cuirassiers, Paris: Boussod, Valadon et Cie, 1893., St Germain został zastąpiony nowo awansowanym oficerem niejakim Sigismondem Fredericem Berckheimem.

Jest o tym wspomniane w oficjalnej historii 1. pułku kirasjerów tj.

Histoire du 1er Regiment de Cuirassiers, Angers: Lachese & Dolbeau, 1889

Pozdr.

B.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.