Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mostostal

Stosunek do Żydów w innych krajach niż III Rzesza

Recommended Posts

Wiadomo jaki był stosunek do Żydów w III Rzeszy, ale jaki był w innych krajach?

PS. Chodzi mi o stosunek społeczeństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

"Stosunek" :roll:

Czyj? Rzadu? Spoleczenstwa? Prasy?

A jeszcze armii? Policji? Sadow?....

To trzeba sprecyzowac!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

We Włoszech Mussoliniego Żydów nie dotykały represje takie, jak w Rzeszy. Wprawdzie w lipcu 1938 roku Duce podpisał "manifest obrony rasy", jednak był to tylko ukłon w stronę nazistów. Żyd Emilio Sacerdote z Piemontu przed wojną był cenionym prawnikiem w Północnych Włoszech, po podpisaniu manifestu z '38 musiał jednak złożyć rezygnację (zrobił to dobrowolnie), a potem został wykreślony z rejestru prawników. Inne represje go nie spotkały aż do okupacji niemieckiej, która zaczęła się w 1943 roku. Wtedy to Emilio został wysłany w swoją ostatnią podróż do obozu koncentracyjnego.

Za: "Piekło Italii" James Holland.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

W Finlandii podobno wydano Niemcom jednego fińskiego obywatela wyznania mojżeszowego. I była z tego powodu olbrzymia chryja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
marie   

Temat faktycznie nie do końca sprecyzowany.

Biorąc jednak pod uwagę stosunek do Żydów w Europie, należałoby sięgnąć pamięcią jeszcze do wieku XV, kiedy to Żyd był zatrudniany na dworach książęcych do prowadzenia interesów. Już wtedy byli znienawidzeni przez społeczeństwo za ich przywileje i status społeczny. Francuzi nie mogli pogodzić się z faktem, że po wielkiej rewolucji 1789, mimo walki o równość, Żydzi byli nadal w posiadaniu wysokiego majątku, co było wynikiem spłaty długów zaciągniętych przez niedawno obaloną monarchię. Francuski pisarz Ferdynand Celine obarczył ich nawet winą za burzenie ładu panującego w Europie i określił jako głównego prowokatora wsystkich wojen począwszy od 843 r.

Głośną stała się również afera Dreyfusa, która została symbolem antysemickich fobii.

Tak więc nienawiść do narodu żydowskiego stała się zjawiskiem, które pojawiło się w większości państw europejskich.

Jedynym krajem, któremu los Żydów nie był obojętny, okazały się Stany Zjednoczone. Jednak i tutaj doszło do podziału na przeciwników i zwolenników antysemistyzmu. Dużą rolę odegrało tutaj zgrupowanie Fritza Kuhna German American Bund.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.